A laktátméréses lépcsőteszt az első lépés a hatékony edzés felé

szerző: Fülöp Tibor, sportszakmai igazgató, laborvezető, BDR A-Trainer - Sportorvosi Központ
megjelent:

A laktátméréses lépcsőteszt a leggyakrabban alkalmazott teljesítménydiagnosztikai vizsgálati eljárás, amely a legtöbb hasznos információt szolgáltatja a hatékony, személyre szabott edzéstervezéshez.

Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezető, BDR A-Trainer arról beszélt, kiknek és milyen gyakorisággal ajánlott elvégezni ezt az összetett felmérést.

Mit jelent a laktátméréses lépcsőteszt?

A laktátméréses lépcsőteszt egy olyan, hobbi- és élsportolóknak is ajánlott komplex teljesítménydiagnosztika módszer, amely megmutatja a pillanatnyi állapotot, évente többször elvégezve pedig erős támpontot jelent az edzésmunka kontrolljához. De hogyan is zajlik egy ilyen felmérés?

A felmérés elvégezhető professzionális futószalag-laborergométeren és kerékpáron. Aki ez utóbbit szeretné, annak saját, megfelelően előkészített kerékpárját szereljük fel az ergométerre. Mivel a teszt alapvetően a teljesítményoptimalizálást szolgálja, nagyon alaposan elbeszélgetünk a sportolóval a céljairól, az edzésmunkájáról és természetesen az egészségi állapotáról. Még terhelés előtt elkészül a testösszetétel elemzés, a nyugalmi vérnyomás és a szaturáció mérés is, majd felszereljük a sportoló mellkasára a pulzusmérő övet.

Ezután néhány percig fekvő testhelyzetben eltöltött pihenő következik, amely a szívfrekvencia-változékonyság (HRV) analízist és a nyugalmi pulzus meghatározását szolgálja. Ugyancsak sor kerül a vércukorszint és a nyugalmi laktátszint felmérésére is – apró szúrással. Majd elkezdődik a tulajdonképpeni fizikai aktivitás, amely során az életkorhoz, nemhez, edzettségi állapothoz igazodó terhelés mellett folyamatosan rögzítjük a pulzusszámot, a terhelési lépcsők végén pedig a fülcimpából vett vérből meghatározzuk a tejsavszintet.

A teszt a maximális terhelésig tart, és akkor ér véget, amikor a sportoló már nem képes tovább teljesíteni az adott sebességen. A vizsgálat érkezéstől távozásig nagyjából 2,5-3 órát vesz igénybe. Ebben benne van a felmérő beszélgetés, a nyugalmi mérés, a terheléses vizsgálat, a megnyugvási szakasz monitorozása, egy kis levezetés, az adatok kiértékelése, a javaslatok és felmerülő kérdések megbeszélése, valamint a zuhanyozás is – ismerteti a laktátméréses lépcsőteszt felépítését a szakember.

Nem csak élsportolóknak hasznos

A laktátméréses lépcsőteszt gyakorlatilag mindenkinek fontos lehet, akinek az edzésmunkájában jelentős szerepet játszik az állóképesség, és aki a leghatékonyabban szeretné fejleszteni azt – legyen szó hobbi-, vagy élsportolóról.
Már a kezdőknek (13 éves kortól) is hasznos lépés lehet a felmérés ahhoz, hogy tudják, honnan indulnak, milyen szinten képesek teljesíteni. Haladóknak az edzésprogram optimalizálásában lehet nagy segítség, versenysportolóknak pedig az edzésmunka rendszeres kontrolljához. De mit is jelent a rendszeres kontroll?

Optimális esetben edzésévenként 3-4 alkalommal érdemes laktátméréses lépcsőteszten részt venni, mert így az alapozás elején, a felkészülés közepén, és az alapozás végén is felmérhetjük a haladást. A csúcsforma időzítésénék kezdetén, vagyis kb. 6 héttel a verseny előtt szintén ajánlott egy felmérést elvégezni, mert így még van lehetőség módosítani az edzést az eredmények függvényében. Aki pedig igazán komolyan veszi a teljesítményoptimalizálást, az évente 5-6 ilyen teszten vesz részt.

Ugyanis az előkészítő periódusban 4 alkalommal, a tervezett két csúcsforma előtt 1-1 alkalommal végrehajtott laktátméréses lépcsőteszt lefedi a teljes felkészülést és lehetőséget ad az azonnali beavatkozásra – hangsúlyozza Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezető, BDR A-Trainer.

A záró beszélgetésen minden adatot részletesen átbeszélünk, összehasonlítjuk a korábbi vizsgálatok eredményeivel, feltárjuk a fejlesztésre váró területeket, sportágspecifikus javaslatot teszünk az edzésmunka optimalizálásához, és válaszolunk minden felmerülő kérdésre, a jegyzőkönyvet pedig nyomtatott formában és emailben is eljuttatjuk a sportolóhoz.

(Forrás: Sportorvosi Központ)

Cikkajánló

Fájnak és reggel merevek az ujjaim
Fájnak és reggel merevek az ujjaim

Mitől lehet, és mit tegyek?

Tippek, hogy jól kezdje az új évet
Tippek, hogy jól kezdje az új évet

Előzze meg a kiégést!

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, Dr. Dobi Gyöngyi
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász, Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest