A sport és a szemünk - Mire érdemes vigyázni?
Sportoláskor az egyik legfontosabb érzékszervünk a szemünk. A minőségi látás nélkülözhetetlen legyen szó bármilyen sportágról is. Vizsgálatok igazolják, hogy a sportbalesetek 60 százaléka a rossz látásra vezethető vissza, de egyes sportágaknál, pl. a síelésnél ez akár 80%-ra is tehető.
Sportolásnál egy szemüvegnek extrémebb követelményeknek kell megfelelnie, mint normál viselésnél. Izzadunk, különböző méreganyagok távoznak a szervezetünkből, amik bizony hamar tönkretehetik a kereteket, valamint viselésükkor ronthatják látásunkat.
Sportszemüveg, kontaktlencse
A sportszemüvegek feladata - legyen az dioptriás, vagy sem - a szem védelme, a kontrasztok felerősítése, valamint a megfelelő látás biztosítása. Fontos, hogy a szemüvegek biztosan és kényelmesen üljenek az arcon, jól záródjanak, széles látóteret biztosítsanak és törésbiztosak legyenek.
Legjobb alapanyagú lencse az ilyen szemüvegekben a polycarbonát, amelyről tudni kell, hogy pehelykönnyű, szilánkmentesen törik és 380nm-ig az UV ellen is védi szemünket. Sportoláskor soha ne viseljünk üveglencsés szemüvegeket!
Fontos továbbá az is, hogy a lencse megfelelő karc és antireflex-réteggel legyen bevonva, amelyek a páramentesítő réteget is magukba foglalják. Számos keretben találhatóak levegőztető nyílások is, amelyek szintén azt a célt szolgálják, hogy a lencse felülete ne párásodjon könnyen. A védelem tovább növelhető a különböző szivacsbetétekkel.
A szemüvegek szárához fejpántot, vagy sportszárat is illeszthetünk, amik biztosítják, hogy az intenzív mozgás közben is fejünkön maradjon a szemüveg. Nagyon sok esetben a szárakat különböző hosszúságúra vehetjük és a dőlésükön is tudunk állítani, így biztosítva a kényelmesebb viselést.
Az optikai piac folyamatos fejlődésével napjainkban extrém magas bázisgörbületű dioptriás lencsék is legyárthatóak már, amelyek torzításmentes látást biztosítanak a sportszemüvegekben.
Sportoláskor viselhetünk un. clip-on szemüvegeket is. Ezek a keretekbe belülről csatlakoztatható betétet jelentenek, amelyekbe becsiszolhatóak a különböző korrekciók.
Talán az egyik legegyszerűbb megoldás, ha mozgás közben eldobható, napi kontaktlencséket viselünk. A kontaktlencsének számos előnye van sportoláskor a szemüveggel szemben. Növeli a centrális és perifériás látóterünket, együtt mozog szemünkkel, és valódi képet ad (a szemüveg ezzel szemben a korrekciótól függően kicsinyit, vagy nagyít.) Egyes országokban már fittnestermekben is árulnak kontaktlencséket.
"Szemüveg, vagy kontaktlencse?" |
"Fontolgatom a szemüvegről kontaktlencsére váltást. Ezzel kapcsolatban lennének kérdéseim:
|
Sportok, melyek fokozottan igénybe vehetik a szemünket
- Vízisportok: az úszó- és búvárszemüvegek védik a szemet a baktériumoktól, klórtól, valamint az édes- és sósvíztől. Dioptriás változatban ezek is beszerezhetőek már.
Vitorlázóknál és szörfösöknél a szemüveg elsősorban az UV-sugárzástól, széltől és víztől védi szemünket. Fontos, hogy polárszűrősek is legyenek a lencsék! Ennek segítségével a zavaró csillogásokat is ki tudjuk szűrni. - Labdajátékok: sok labda méretéből adódóan pont belefér a szemüregbe. Ilyen pl. a squash- és teniszlabda is, amely erősebb ütéseknél akár a 200 km/h-ás sebességet is elérheti. Szemüveg viselése nélkül számos sérülést szerezhetünk (pl. szaruhártyasérülés, retinaleválás).
- Téli sportok: az emberi szem kb. 10.000 lux fényerősségre van berendezkedve. Hófedte területeken a fényerősség 100.000 lux erősséget is elérheti. Használjunk mindig síszemüvegeket, valamint napszemüvegeket!
"Bevérzett a barátom szeme, mi okozhatja?" |
"A barátom szeme minden évben többször bevérzik, de nem tudjuk miért. Most újra megfájdult a szeme, de a kamillás borogatástól csak romlott az állapota."Szembevérzés - Az orvos válaszol |
(WEBBeteg - Halmosi Edina optometrista-kontaktológus)