A maratoni futás árthat a szívnek - Kutatás

Medipress
megjelent:

A kanadai Szív és Agyvérzés Alapítvány kutatói és futói praktikus választ adtak arra a kérdésre, hogy a maratoni futás kedvező vagy káros a szívre. MRI vizsgálatok adatait használták fel arra, hogy megállapítsák, mi is történik a maratoni futók szívével a lefutott kilométerek alatt.

"A maratoni futók sokkal rosszabb formában is lehetnek, mint gondolnák." - mondta el a Kanadai Kardiovaszkuláris Kongresszuson Dr. Eric Larose. Az eseményt a Szív és Agyvérzés Alapítvány, valamint a Kanadai Kardiovaszkuláris Társaság közösen rendezte.

Kocogás és a futás hatása a szervezetre
Napjainkban a futás, ill. kocogás népszerűsége növekvő tendenciát mutat, amely főleg praktikusságának köszönhető: szinte semmi felszerelést nem igényel, csak egy jó futócipőt. Bárhol (városban, faluban, tengerparton, focipályán, stb.) végezhető, hiszen majdnem mindenhol találhatunk olyan területet, ahol egy kicsit átmozgathatjuk magunkat egy fél-egyórás kocogással, futással.
Kocogás és a futás hatása a szervezetre>>

A valódi aerob állóképesség hiánya közvetlenül befolyásolhatja a szív munkáját, és azt, hogy kibírja-e a maratonnal járó stresszt, állítja Dr. Larose. Kutatása során kiderült, hogy a kevésbé edzett futók körében sokkal gyakoribb az abnormális szívritmus előfordulása. A maraton során olyan jelek mutatkoztak, melyek arra utaltak, hogy nagyobb a károsodás kockázata esetükben, mint a jobban edzett vagy nagyobb kapacitással rendelkező futóknál. "Megfelelő edzés nélkül a maratoni futás károsíthatja a szívet.

Szerencsére az ilyen sérülések idővel visszafordíthatók, de a teljes gyógyulás akár három hónapba is telhet." - mondta Dr. Larose. A hatásokat MRI gép segítségével vizsgálták, mely a hagyományos sztetoszkópnál lényegesen hatékonyabb eszköz a szívműködés felmérésére. A szív bal kamrája 17 részre oszlik. Ha egy ilyen kis rész megsérül, vagy kimerül a maraton során, a szomszédos területek át tudják venni a szerepét. Így a szív egészében erősebbnek és edzettebbnek tűnik, mint valójában az egyes szegmensek egyenként. Az orvosok gyakorlatilag képtelenek pontosan felmérni a szív állapotát, ha a szervet csak egy egészként vizsgálják.

"A szív nem szimplán trükközik - ez egy nagyon fontos adaptív túlélési mechanizmus lehet, mint ahogy az agy is képes az agyvérzést követő funkcióváltásra. Sajnos emiatt a hagyományos eszközökkel nyert adatok pontatlanok és félrevezetőek lehetnek." - mondta Dr. Larose. "Az MRI hiányában csak egy használható teszt marad, ami pontosan kimutatja a futók szívének edzettségi fokát.” – mondta Dr. Larose, aki a Laval Egyetem orvosprofesszora, kardiológus szakorvos és klinikai kutató a Québeci Egyetemi Kardiológiai Intézetben (IUCPQ).

A teszt neve a V02 max, az aerob állóképesség alapvető mérőeszköze. Ez közvetlenül méri meg a szervezet oxigénfogyasztását, megállapítható segítségével a biztonságos maximális pulzusszám. A vizsgálathoz futópadot vagy szobabiciklit használnak a szív edzettségi állapotának felméréséhez. Dr. Larose egészséges amatőr futókkal dolgozott. A maratoni futás előtt 6-8 héttel, illetve azt követően azonnal vizsgálatokat végzett rajtuk. Gyakorlati feladatokat kaptak, laborvizsgálaton és MRI-vizsgálaton estek át. "Ebben a tanulmányban azt vettük észre, hogy a kevésbé felkészült maratoni futóknak alacsonyabb volt a V02 max értékük, vagyis ezzel együtt a testedzési kapacitásuk is.

A jobban edzett futókhoz képest ők több vizet veszítettek, a szívben nagyobb mértékű károsodást lehetett felfedezni. A rosszabb keringés miatt funkciókiesés is jelentkezett, illetve a szív részeinek zavart működését érezték. A Szív és Agyvérzés Alapítvány szóvivője, Dr. Beth Abramson elmondta, hogy a maratoni futás népszerűségének növekedésével egyre fontosabb hangsúlyozni a megfelelő edzést, a folyadékpótlást és azt, hogy a sportoni vágyók mindenképpen beszéljenek orvosukkal arról, mi a legmegfelelőbb számukra. „Bele lehet vágni, a testmozgás nagyon fontos a szívnek. Nem mindegy azonban, hogyan.

Edzeni kell és kikérni az orvos véleményét. Nem mindenkinek kell mindenre kiterjedő vizsgálat az edzések megkezdése előtt, de fontos megbeszélni az orvossal a kockázati tényezőket.” – javasolta Dr. Abramson. Dr. Larose szerint semmi sem helyettesítheti az egészségügyi szakember véleményét, illetve a V02 vizsgálat eredményeit.

(Medipress)

Cikkajánló

Az aurás migrén
Az aurás migrén

Ön is tehet állapotának javításáért.

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest