Hójárás: sportág vagy közlekedési forma?

sportorvos.hu
megjelent:

Mi is a hójárás? Lényegében nem más, mint egy 6000 éves múltra visszatekintő, egyszerű közlekedési forma, amely a kijutást, túlélést szolgálta. Mára azonban sportággá alakult.

A kietlen, méteres hóval borított rónaságban bizony nem lehetett könnyű közlekedni. A csizmában, cipőben megtett lépések minduntalan belesüppesztették a lábat a szűz hóba. Erre fejlesztette ki az ember a cipő megszélesítésének, hosszabbításának is tekinthető hótalpat. A hótalpak a kietlen területek benépesítéséhez is hozzájárultak, hiszen jelentősen megkönnyítette a közlekedést. Később az I. és II. világháború idején is nagy hasznát vették a felderítő osztagok, akiknek az Alpok havas gerincén kellett áthaladniuk. Azonban a hótalpak népeszűsége Byrd Admirálisnak köszönhető, aki ennek a speciális lábbelinek segítségével jutott el a Déli-sarkra.

Mára a hójárás extrémsporttá alakult

Mára a hójárást – angolul snow shoeing – extrém sportnak tekintik nem véletlenül, hiszen a mindennapoktól szinte teljesen izolált helyekre visznek el a hótalpak. Nem beszélve az extrém sízőkről és snowboardosokról, akik a hótalpak segítségével igazán extrém, meghódítatlan területekre tudnak eljutni, ahová már csak helikopterrel vagy hómobillal lehetne. Mi jellemző a hótalpakra? Nem nagy a súlyuk, ezért viszonylag könnyen lehet bennük közlekedni, emellett alsó felszínükön "karmokkal" rendelkeznek, amelyek belemélyednek a hóösvénybe és megakadályozzák a csúszást, amelynek főleg az emelkedőkön lehet nagy hasznát venni.

A hótalpas versenyek megrendezését a nyolcvanas években kezdték. Az elmúlt 20-30 év alatt az erőpróbák száma meredeken emelkedett, manapság évente több száz hótalpas megmérettetést bonyolítanak le. Nem csak a verseny kedvéért, hanem a havas táj, a szűz hó nyújtotta élményért is egyre többen hódolnak ennek a kevésbé népszerű sportágnak. Különösen a túrázni szeretőket vonzza a hótalpazás, akik szeretik az érintetlen tájat meghódítani, utat vágni egy-egy kietlen hófödte területen. A túrázás során azonban a hegyi vezető feladata csapást vágni a friss, szűz hóban, letaposni és összetömöríteni, mindez nem egyszerű folyamat. Jóval több energiát is igényel, mint a kitaposott útvonalon lépkedés.

Kiváló kardio edzés

A hójárásnak igen magas az energiaigénye, amely viszont tág határok között változik. Óránként 400-1000 kalóriát is igényelhet a szervezet. A gyaloglás meglehetősen alacsony intenzitáson történik, viszont hosszan – több órán át - tart, ezért az energiát az elraktározott zsírokból szerezzük. Mindezen tulajdonságai miatt méltán egészítheti ki a fogyókúrás programokat. Az ízületekre jutó minimális erő, illetve a lassú, megfontolt lépések miatt alkalmas edzésprogramot adhat a sérülések utáni rehabilitációhoz is.

Csak óvatosan

Az extrém környezeti feltételek, a hideg levegő azonban fokozza a kiszáradás és kimerülés kockázatát, ezért különösen fontos a megfelelő ruházatról és a folyadékpótlásról gondoskodni. A fület, kéz és láb ujjait, valamint az ízületeket kesztyű, sál, sapka, térdvédő viseléssel óvni kell a széltől, emellett célszerű rétegesen öltözködni és nedvszívó ruhát viselni. A légzéssel, párologtatással sok (óránként kb. 1-2dl) folyadékot vesztünk, ezért biztosítani kell a folyamatos folyadékpótlást. A hóról felverődő vakító sugarakkal szemben UV-szűrős napszemüveget célszerű viselni és a bőrt fényvédő krémmel védeni.

(sportorvos.hu)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest