Krioterápia: A DVSC sportolói is kipróbálták a fagyasztást

szerző: Czibere Anikó, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Az ATC (Aero Cryo Terapia), levegő- (aero-) krioterápia, hidegterápia vagy hidegszauna néven ismert kezelés egyre népszerűbb hazánkban, már a focisták is felfedezték. A lényege, hogy a szervezet saját védekezőrendszerét mozgósítja. Azonkívül, hogy gyógyít, még a sok nő által legyőzhetetlennek hitt narancsbőrt is eltünteti.

Krioterápia - Fagyasztva gyógyít?

A terápiáról Szegedi Krisztinát kérdeztük, aki a hidegkabint forgalmazó céget képviseli. A speciális készülék folyékony nitrogénnel dolgozik. Ezt elpárologtatva keletkezik a hideg, ami gyógyít. A mamuszt, fürdőruhát viselő beteg feje a tartály fölött van (körülbelül, mint egy álló szoláriumban), és a terem levegőjét lélegzi be az 1-3 percig tartó kezelés során, nem a belül uralkodó -110,-180 fokot. A padló állítható, így az alacsony termetűek sincsenek hátrányban.

A folyamat során a test hőmérséklete 0,5 fokkal, a bőr hőmérséklete pedig 2-3 fokkal csökken, miközben a testben beindul a gyógyhatású hormonok és enzimek felszabadulása.

Az eljárás alatt a beteg bőrhőmérséklete 0° C-ra csökken le, azonban ezt követően a perifériás vérkeringés felpezsdülése révén 35°C-ra emelkedik (a normális bőrhőmérséklet 32,5 °C). Vizsgálatok szerint ez a kompenzációs hőmérséklet–emelkedés mintegy másfél órán át tart.

A hidegszauna gyógyító, regeneráló hatása fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és izomgörcsoldó mechanizmusoknak köszönhető. Ajánlott mozgásszervi betegeknek, akár 80 éves páciensen is alkalmazható. A rehabilitáció egyik igen fontos eszköze lehet reumánál, sportsérülések után, gyulladások esetében. Ortopédiai műtétek után, nyak-és derékfájás esetén is ajánlott, de depresszió, drogfüggés kezelésében is biztatóak az eredmények, hiszen a terápia egyik kellemes mellékhatása a boldogsághormonok felszabadulása. Asztmásoknál, valamint influenza, nátha megelőzésében is nagy segítség lehet.

Mire utal a pulzusszám?

A pulzus vizsgálata az egyik legrégebben alkalmazott orvos-diagnosztikai módszer, mely a szív hallgatózásával, a vérnyomás mérésével együtt végezve a mai napig nélkülözhetetlen része az általános betegvizsgálatnak. Hogyan érdemes mérni a pulzust?

Mikor nem ajánlott a krioterápia?

  • Ha a beteg súlyos általános állapotban van
  • Dekompenzált szív- és érrendszeri betegségekben
  • Akut szívinfarktus és az infarktus utáni rehabilitációs időszakban
  • Agyi vérkeringési zavar esetén
  • Súlyos magas vérnyomás betegségben
  • Lázas állapot
  • Tüdő TBC aktív stádiuma
  • Rosszindulatú daganatok
  • Egyéni hidegintolerancia
  • Terhesség
  • 10 év alatti életkor

Igen kellemes mellékhatása, hogy a fogyni vágyókon is segít: a hidegterápia hatására a szervezet rengeteg kalóriát eléget. Akár 1000-3000 kalóriát is egyetlen kezeléssel. A narancsbőr is javul vagy teljesen eltűnik, hiszen a salakanyagok távozása felgyorsul.

A DVSC labdarúgói is kipróbálták a terápiát

Áldásos hatását már a sportolók is felfedezték, sok országban a nagyobb kluboknak saját hidegterápiás készülékük van. Nálunk legutóbb a DVSC focistái próbálták ki. Nekik azért hasznos, mert a sportsérüléseik gyorsabban gyógyulnak, és nem mellesleg a készülék segítségével csúcsformájukat hosszabban őrizhetik meg. Közvetlenül (20-60 perccel) verseny előtt is használható, az izom az oxigént és az egyéb tápanyagokat jobban felveszi, nő a teljesítőképesség.

A szív keringése is javul. A DVSC focistái közül Varga József középpályás volt az egyik, aki „megfagyhatott” egy kicsit. Kétszer volt eddig a -180 fokos kezelésen. Saját bevallása szerint amikor véget ért a pár perces terápia, sokkal frissebbnek, lazábbnak érezte magát. Azt mondja, nem érezte, hogy ilyen extrém alacsony lenne a hőmérséklet, egy-egy hideg vizes medencét a termálfürdőben sokkal kellemetlenebbnek érzett. Meccs után érkezett, a lábát sem érezte fáradtnak, és úgy vette észre, az izmai nagyon hamar regenerálódtak.

A hirtelen szívhalál

A hirtelen szívhalál gyakran kiszámíthatatlan: szívbetegeken illetve ismert szívbetegség nélkül is előfordulhat, az első tünetek jelentkezése és a halál között legfeljebb egy óra telik el. A Magyar Kardiológusok Társaságának közleménye szerint Magyarországon naponta 70-en szenvednek hirtelen szívhalált. A hirtelen szívhalálról

(WEBBeteg - Czibere Anikó)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Sándor Judit, erőnléti és korrektív tréner
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest