Stresszkezelés élőzenével

DRportal
megjelent:

A zeneterápia alkalmazása az egészségügy számos területén tudományosan megalapozottnak tekinthető, dokumentáltan pozitív hatású például az autizmus, Parkinson-kór és az Alzheimer-kór kezelésében. Jó eredmények érhetők el zene segítségével a beszédképesség elvesztésével járó agysérülések kezelése során is.

A II. világháború után épült, háborús veteránokat kezelő kaliforniai Fresno kórház várótermében élőzene fogadja a kezelésre várakozó veteránokat, ezzel is próbálják enyhíteni a poszttraumás stressz szindrómában szenvedő katonák feszültségét.

A kórház pszichiátere, Dr. Hani Khouzam elmondása szerint a várótermi élőzene ötlete a véletlen folytán született. Először csupán egy hárfást hívtak meg, hogy kissé eltereljék a figyelmet az alacsony belmagasságú, szűk folyosókkal szabdalt épület várótermének nyomasztó légköréről és oldják a várakozó katonák feszültségét. A kezdeményezés azonban annyira megtetszett az embereknek, hogy később egy gitárossal is bővült a zenei aláfestés.

A pszichiáter elmondta, hogy a várótermi várakozás bárkit képes kiborítani, ám ez fokozottan érvényes a háborúviselt, megtépázott idegrendszerű katonákra. Az orvosok hamar észrevették, hogy az élőzene megnyugtatja a veteránokat, kiváltképp poszttraumás stressz szindróma, illetve traumatikus agysérülések esetén.

„Meg kell értenünk, hogy a háborús sérültek folyamatosan zaklatott idegállapotban vannak, hiszen pokoli helyzeteket kényszerültek elszenvedni, a mozgásukban korlátozott hadirokkantakról nem is beszélve. – állítja Dr. Khouzan. Azonban amikor például Tarrega “Recuerdos de la Alhambra” című klasszikus gitárra írt melódiáját élőben hallgathatják, sokkal nyugodtabban lépnek be a rendelőbe. Megfigyeléseink szerint azonban, hasonló pozitív hatás gépi zene hallgatásakor nem tapasztalható.”
George Flores, a kórház rendészeti vezetője, aki maga is iraki veterán, sokszor meg-megáll a zsúfolt recepción zenét hallgatni. „Fogalmam sincs, hogy miért és hogyan, de a zene jelentősen megkönnyíti a dolgunkat.” – mondja el tapasztalatait a zeneterápiával kapcsolatban.

A koreai veterán Ervin G. Loman, több mint egy órát vezetett a kórházba, majd órákon át parkolóhelyet keresett. „Egy kissé valóban felzaklatott, de már nem akarok erre gondolni, megpróbálom kizárni a gondolataimból. Nekünk, akik a poklot is megjártuk, a zene nagyon sokat segít, hogy féken tartsuk démonainkat.”- érzékeltette az élőzene nyugtató hatását a veterán.

Dr. Daniel J. Levitin, a montreali McGill University neurológusa szerint a pszichikai károsodást szenvedett veteránok feszültségoldására alkalmazott élőzene nemcsak elfojtja a trauma előidézőit, hanem valószínűleg a beteg agyában zajló kémiai folyamatokat is szabályozza.

„Tudjuk, hogy a zene nem adrenalin-pumpáló hatású, zenehallgatás során dopamin és prolaktin szabadul fel, és bár a Fresno kezdeményezése nem egy kontrollált tudományos tanulmány, de valamiért mégis működik.”- állítja Dr. Levitin.

(DRportal)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pálvölgyi Rita

Dr. Pálvölgyi Rita

Pszichiáter, pszichoterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest