Csobbanj az egészséges szívdobbanásért!

szerző: Kósa-Boda Veronika, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Rendhagyó mérkőzésen győzte le a „Megelőzés” az „Infarktust” hétfő délelőtt a Császár-Komjádi Uszodában. A 12:11-es végeredménnyel zárt mérkőzést a Semmelweis Egyetem és a Teva-Vasas vízilabda csapata vívta, aminek célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a megelőzés fontosságára.

Ma ugyanis hazánkban szív- és érrendszeri megbetegedésben hal meg a legtöbb ember. A megbetegedések jó része azonban megelőzhető volna.Nem mindennapi mérkőzésnek lehetett hétfőn szemtanúja, aki a Császár-Komjádi Uszodába látogatott.

A tét ezúttal sokkal nagyobb volt, mint akár csaak bármelyik világbajnokságon: a „Megelőzés” és az „Infarktus” vívott ádáz csatát a medencében, amelyben mindannyiunk örömére a Megelőzés csapata győzött. Igaz, csak hajszál híján – s sajnos vezető kardiológusok szerint így van ez a való életben is.

Éppen ezért hívta életre a Magyar Kardiológusok Társasága és a Semmelweis Egyetem a TEVA támogatásásval az Érte Vagy! Programot, ahol a cél az volt: ismert sportolók segítségével tudatosítsák, nem csaqk a szívünk van értünk, hanem mi is felelősek vagyunk szívünk és érrendszerünk egészségéért.

vizilabdaKülönösen fontos ezt megérteniük azoknak, akik már érintettek a betegségben: ma ugyanis minden második haláleset szív-és érrendszeri megbetegedésre vezethető vissza, 100 000 lakosra átlagosan 250 szívinfarktus jut évente. Ám ez még nem minden: a felnőtt lakosság közel 20 százalékának magas a vérnyomása.

Ma már kutatások bizonyítják, hogy ha a „néma gyilkosnak” is nevezett betegségeket időben észlelik, akkor életmódváltással, valamint orvos által előírt gyógyszeres terápiákkal, a megfelelő értékre csökkentett vérnyomással és koleszterin-szinttel csökkenthető az agyvérzés és a szívinfarktus kockázata. Egy nemzetközi vizsgálat szerint például 30 %-kal kevesebben kapnak infarktust a rendszeres testmozgást végző idősebb emberek azokhoz képest, akik nem sportolnak.

mérkőzés eredmény

– Ha már megtörtént a baj, vagyis átesett valaki egy szívinfarktuson, akkor is jelentősen csökkenthető a további kockázat, és megnövelhető a várható élettartam, ha valaki életmódot vált. A rendszeres mozgás, a sport bizonyítottan a legjobb orvosság a kardiovaszkuláris megbetegedésekre, s sosem késő elkezdeni – mondta prof. dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem kardiológusa, hozzátéve: az azonban korántsem mindegy, hogy milyen mozgásformát választunk.

– Általában azt szoktuk először kérdezni a betegtől, hogy mi az a mozgásforma, amit a legszívesebben csinál, ugyanis bármilyen mozgás megfelel a célnak. Ha előtte semmit nem sportolt az illető, javasoljuk a heti 3-szor 10 perc sétát, ha a kondíció javul, az „adagokat” is lehet növelni, de mindig csak fokozatosan. Az úszás is kitűnő választás lehet, a víz felhajtóerejének köszönhetően ugyanis sokkal többet vagyunk képesek mozogni, mint a szárazföldön. Érdemes továbbá a pulzust sportolás közben és után is mérni. Akkor tesszük a legjobbat szervezetünknek, ha egy bizonyos érték fölé nem emelkedik a pulzusunk. Ezt az értéket úgy tudjuk kiszámolni, hogy 200-ból levonjuk az életkorunkat, s a fölé nem engedjük a pulzust. Ez egy 50 éves embernél tehát 150 – magyarázta a professzor, aki egyébként a mezőny elegredményesebb játékosa is volt: három góljával egyértelműen eldöntötte a mérkőzést a megelőzés javára.

Az úszás a legjobb aerob mozgásforma
Az úszás hatására javul a tüdő, a szív és a keringési rendszer teljesítőképessége, nő a kondíció, fejlődnek az izmok. Kiválóan fogyaszt, a súlycsökkenés pedig már önmagában is „gyógyszer” a kardiovaszkuláris megbetegedésben szenvedőknek. Úszás közben a felhajtóerő miatt a mozgás könnyebb, valamint a vízszintes testhelyzet és a víz nyomása a vénás vért a végtagok és a has lágyrészei felől a szív felé tereli, ezáltal pedig megkönnyítni a szív munkáját. Az úszáson kívül a biciklizés, a séta és a futás is hozzájárul a kardiorespiratikus állóképesség javulásághoz.

(WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró)

Cikkajánló

A szívinfarktus tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Szívinfarktus
A szívinfarktus gyakran nem jár olyan drámai tünetekkel, mint ahogy azt a tévében vagy a moziban láthatjuk. Sokaknál a tünetei kevésbé kifejezettek, sőt vannak olyanok, akiknél egyáltalán nincsenek észlelhető jelek.
HPV elleni harc
HPV elleni harc

Hogyan segíthetjük szervezetünket? (x)

10 tanács szülőknek
10 tanács szülőknek

Vigyázzon gyermekei egészségére télen is.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus
WEBBeteg - Kálmánczhey Emőke, fitneszedző

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest