Érelmeszesedés ellen a diéta önmagában nem segít

szerző: Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus - Trombózisközpont
megjelent:

Az érelmeszesedés korunk egyik népbetegsége. Nem válogat, egyaránt érintheti a fiatalabbakat és az idősebbeket is, de a kor előrehaladtával mindenképpen megjelenik. Hogy mit tehetünk ellene, és hogyan kezelhetjük, arról professzor dr. Blaskó György főorvos, a Trombózisközpont szakmai vezetője beszél.

„Hogy pontosan mi okozza az erek meszesedését, nem lehet tudni, mindenesetre szerencsére egyre többet tudunk róla. A kor mindenképpen fontos tényezője ennek a jelenségnek, ráadásul a meszesedés mértéke fokozódhat nem megfelelő táplálkozás, és mozgásszegény életmód miatt is. A betegség kialakulásért felelős bizonyos folyamatai jól kezelhetőek gyógyszeresen, de teljesen nem szűntethető meg.”

A diéta önmagában nem segít

Egy alattomos betegség súlyos szövődményekkel: az érelmeszesedés következményei

Az érelmeszesedés, tudományos nevén arterioszklerózis az ütőerek szisztémás megbetegedése. Az artériákban lerakódó anyagok az érfalak belső oldalán plakkokat képeznek. Egy alattomos betegség súlyos szövődményekkel: az érelmeszesedés következményei

Sokan gondolják azt, hogy ha már a meszesedés kialakult, akkor azzal, ha belekezdenek valamilyen diétába, akkor mindent helyre tudnak hozni, ez azonban így nem igaz. Bár valóban jótékony hatással van ránk a súlycsökkenés, a felesleges kilóktól való megszabadulás és az egészségesebb táplálkozás, az erekben kialakult plakkokra csak kis hatást tudnak gyakorolni.

„Aki úgy gondolja, hogy a meszesedés elkerülhető csak a megfelelő diétával, az sajnos téved. Természetesen nagyon fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, de ez az élettani folyamatokat nem befolyásolja olyan mértékben, hogy hathatós segítséget jelentenének. A meszesedés kialakulásáért többek között a vérzsír magas volta is felel, ám az itt megjelenő lipidek 90%-át a máj tevékenysége eredményezi, a diéták csupán 10%-os ráhatással lehetnek a folyamatra.”

Megelőzés

Mint olyan sok más betegség esetében is, az érelmeszesedésnél is az elsődleges feladat az a megelőzés lenne, mint ahogyan arra professzor dr. Blaskó György főorvos, a Trombózisközpont szakmai vezetője is rámutat.

„Mindenképpen fontos az egészséges életmód, a rendszeres mozgás, és a túlsúly elkerülése. Ezen kívül nem árt tudni, hogy a rendszeres szűréseken való részvétellel ugyan valóban megtalálható ez a gond, de a kezelése nem néhány hónapot, hanem éveket vesz igénybe. A megfelelő gyógyszerek szedése csak akkor hoznak eredményt, ha azokat kellő ideig használják, mivel a lerakódott plakkok oldása nem egy gyors folyamat. A meszesedés ellen a legjobb fegyverünk tehát a megelőzés, ami mindenkinek saját felelőssége. Előbb, vagy utóbb ez a gond az összes embernél jelentkezik, de természetesen nem mindegy, hogy az illetőnek 35 évesen kell szembenéznie a problémával, vagy 60 évesen találkozik vele.”

(Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus)

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest