Vízhajtót szedek - Mire figyeljek az étrendemben?

Irinyi-Barta Tünde
szerző: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember - WEBBeteg
frissítve:

Vízhajtókra (más néven diuretikumokra) több okból lehet szükség, mint például szívelégtelenség, vérnyomásprobléma vagy vizenyő (oedema) jelentkezése esetén rendelheti el az orvos a szedését. Többféle hatásmechanizmusú vízhajtó létezik, melyek eltérően befolyásolják a vese működését, és más-más ionokat engednek távozni a vizelettel, amelyeket adott esetben pótolni kell.

A vízhajtók hatása a szervezetre hatóanyagonként

Furosemid

A furosemid hatóanyagú gyógyszer szedése során a szervezetből nem csupán a folyadék távozik, hanem ionok is, mint a nátrium, klorid, kalcium, magnézium és a kálium. Ennél a szernél nagyon fontos a kálium pótlása, de az egyéni értékek miatt ezt szigorúan orvosi ellenőrzés mellett lehet végezni. Rendszeres vérvétellel ellenőrizhetik a vér elektrolit-összetételét, elsősorban a kálium- és magnéziumionokat nézik.

Bővebben Vízhajtók és gyógynövények - Mivel léphet kölcsönhatásba a furosemid?

Tiazid

A tiazid tartalmú diuretikumok hatására eleinte nagy mennyiségű vizelet, valamint nátrium-, klorid-, kálium- és magnéziumionok távoznak a veséken keresztül szervezetünkből. Ennél a szernél kalciumionok ürítése nem történik. Itt is fontos, hogy orvos által ellenőrzött legyen a vér elektrolittartalma, szükség esetén pótolandó a kálium. Kórosan befolyásolhatja a vér zsírsav- és koleszterinértékeit, ezért koleszterinproblémákkal küzdőknek figyelni kell az ételekkel bevitt koleszterin mennyiségére is (legfeljebb 300 mg naponta).

Kálium-megtartó vízhajtók

Találkozhatunk úgynevezett kálium-megtartó vízhajtókkal is, amelyek hatására nem történik kálium-, és magnéziumion kiválasztás a vesékben, így nincs szükség azok pótlására sem. Általában együtt alkalmazzák a szereket, ugyanis fokozzák egymás jótékony hatását.

Bővebben A káliummegtartó vízhajtókról részletesen

Hogyan étkezzen, ha vízhajtót szed?

Káliumürítő gyógyszerek szedése esetén lényeges a káliumhiány megelőzése, hiszen a szervezetben felhalmozódik a folyadék, vizenyők jelennek meg testszerte, és alacsony vércukorszint (hipoglikémia) léphet fel. Természetes formában számos zöldség és gyümölcs tartalmaz káliumot, melyekkel növelhető a vér káliumtartalma, és természetes vízhajtóként is alkalmazzák őket. A növényekből jobban hasznosul a kálium, mivel ideálisabb bennük a nátrium-kálium arány.

Zöldségek közül magas a káliumtartalma:

  • a zöld levelű főzelékféléknek,
  • a burgonyának,
  • a babnak,
  • a tormának,
  • a paradicsomnak.

Gyümölcsök közül ajánlott:

  • a dinnye,
  • a citrusfélék,
  • a banán fogyasztása.

Emellett az olajos magvak is gazdag káliumforrások. A mentalevélből készült tea szintén jó vízhajtó.

Nagyon fontos, hogy a kálium pótlása mindenképpen orvosi javallat mellett történjen, ugyanis a kálium túladagolása (17-18 gramm naponta) akár toxikus, életveszélyes tüneteket is produkálhat.

Ez is érdekelheti A magas káliumszit (hyperkalaemia) tünetei

Az élelmiszerekkel általában fedezhető a napi káliumszükséglet, amely egészséges felnőttek számára naponta 3-3,5 gramm. Az étrend káliumtartalmát befolyásolja az alkalmazott vízhajtó szer típusa, az esetleges gyógyszeres káliumpótlás, valamint a vesék állapota.

A diuretikumok szedésének indikációja gyakran a magas vérnyomás, ezért amellett, hogy ezek a szerek jótékonyan elbillentik a vér elektrolit-koncentrációját, fontos, hogy az étrend nátriumban szegény legyen. Ezt megfelelő nyersanyag-válogatással, valamint csökkentett sóhasználattal (mind ételkészítés közben, mind utólagos sózás) lehet elérni. A felhasznált konyhasó legyen nátriumban szegény. Az ajánlott nátriumbevitel Magyarországon legfeljebb 2 gramm lehet naponta.

Szükség lehet még a magnézium pótlására is, hiszen a túlzott mértékű magnéziumion ürülés különböző anyagcserezavarokat, idegrendszeri problémákat is okozhat, emellett elengedhetetlen az izmok (például szívizom) egészséges működéséhez, csökkentheti a szívrohamok kialakulásának kockázatát (gátolja a vérlemezkék összetapadását), értágító hatású, és védi a szívizomzatot a kálium leadásától.

Gazdag magnéziumban gyümölcsök közül:

  • az alma,
  • a citrusfélék,
  • a füge,
  • az olajos magvak.

Zöldségek közül pedig:

  • a spenót,
  • a sóska,
  • a kukorica,
  • a hüvelyesek.

Továbbá jó magnéziumforrásnak tekinthetők a tejtermékek és a halak. Ajánlott napi beviteli mennyiség magnéziumból 350 mg.

A magnéziumot érdemes kalciummal együtt szedni, az ideális arány: kalcium:magnézium=2:1. A kalcium fontos építőeleme a csontoknak, ezért a vízhajtók okozta hiány következtében kialakulhat csontritkulás. Jótékonyan hat a szívműködésre, a vérnyomásra és az idegrendszerre is. A leggazdagabb kalciumforrás a tej és a tejtermékek, az olajos magvak, a hüvelyesek, a mák, a zöldfőzelékfélék és a halak. Naponta 1000 mg kalcium bevitele javasolt.

Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakemberForrás: WEBBeteg
Szakértőnk: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember

Cikkajánló

A női ciklus
A női ciklus

Milyen folyamatok zajlanak le?

Cukorbetegség
Cukorbetegség

Lábápolás és szerveink védelme.

WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
Vanderlich Egészségcentrum - Henn Dóra, dietetikus
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest