Így kezdjen neki a mozgásnak trombózis után
A mélyvénás trombózis az egész életre kiható állapot, hiszen az tüdőembólia veszély elhárítása után fontos, hogy a beteg a jövőben fokozottan ügyeljen életmódjára, hiszen ha már egyszer kialakultak a vérrögök, utána már lényegesen nagyobb eséllyel fordul elő ismételten a probléma.
A trombózis prevenció kiemelten fontos, ami véralvadásgátló kezelést, egészséges étkezést és rendszeres testmozgást foglal magában. Hogy pontosan mi mindenre kell ügyelni, ha trombózis után rá szeretnénk térni a sportos életmód útjára, azt Sekk Patrícia, az Életmód Orvosi Központ gyógytornásza és mozgásterapeutája osztotta meg.
Nem kell lemondani a sportolásról
A mélyvénás trombózis több ok miatt is bekövetkezhet, ám ha valakinél egyszer már kialakult a probléma, úgy nagyobb eséllyel következik be újra, így a későbbiekben nagy hangsúlyt kell a megelőzésre fektetni.
Mivel edzés hatására fokozódik a vérkeringés, ezért kifejezetten jó, ha a trombózison átesett beteg sportol - ráadásul ezáltal a túlsúlyától is megszabadulhat. Napjainkban már minél korábban ösztönzik a betegeket a rendszeres mozgásra, figyelve arra, hogy olyan mozdulatokat végezzen amik következtében a thrombus leszakadása nem fordulhat elő. Ehhez fontos, hogy a páciens betartson néhány alapszabályt!
Az első és legfontosabb, hogy a testmozgás megkezdése előtt egyeztessen a kezelőorvosával a páciens, ugyanis több tényező is befolyásolja, hogy mikor, mit és milyen mértékben lehet űznie a betegnek. Figyelembe kell venni például azt, hogy hol alakult ki trombózis, mivel ha az alsó végtagok voltak az érintettek, akkor kerülni kell a lábak túlzott terhelését, ahogy a karokban kialakult vérrögök esetében azok extrém igénybevételével járó edzéstípusok tiltólistásak. Továbbá fontos a fokozatosság és a mértékletesség elvét is betartani.
Mozogjon biztonságosan, mértékletesen!
Mivel eleinte nem szabad túl nagy terhelést róni sem a végtagra, sem a szívre, ezért kezdetben könnyed tornagyakorlatokat érdemes végezni.
Nagyon hatásos például a vénás értorna, ahol légzőgyakorlatok és az alsó végtag meghatározott gyakorlatai váltják egymást megfelelő sorrendben, kihasználva az alsó végtag izompumpájának, a gravitációnak és a mély légzéseknek a vénás visszaáramlást serkentő hatását. A vénás értorna minden esetben személyre szabott, hiszen figyelembe kell venni a korábbi trombózis súlyosságát, valamint az egyéb betegségek fennállását is (pl. magas vérnyomás), így a kivitelezést a súlyosabb problémák elkerülése és a maximális hatékonyság érdekében fontos, hogy hozzáértő szakember tanítsa be! Az alapelv: kimerülni nem szabad!
Amennyiben az orvos is hozzájárul, a trombózis után meghatározott idővel könnyed kardio mozgás is végezhető, természetesen a fokozatosság elvét betartva. Mindemellett fontos a folyamatos utánkövetés és INR mérés az orvos részéről, amennyiben az illető régi típusú véralvadásgátlót használ!
Javasolt sportok | Kerülendő sportok |
vénás értorna | bikram jóga |
Otthon elvégezhető gyakorlatok
Figyelem! Egyes betegségek, mozgásszervi problémák esetén az ajánlott gyakorlatsor különbözhet, kérje ki orvosa, gyógytornásza véleményét. A torna egyes elemeinek végzése alatt célszerű a légzőgyakorlatok beiktatása.
1. Légzőgyakorlat
Kiinduló helyzet: hanyattfekvés, alsó végtagok nyújtva, karok a törzs mellett
Feladat: karok emelése a fül mellé, közben orron át mély levegő beszívása a mellkasba, majd karok visszahelyezésével a levegő lassú kifújása szájon át
2. Alsó végtag emelése bokaintegetéssel
Kiinduló helyzet: hanyattfekvés, egyik láb nyújtva a talajon, másik térdben hajlítva talpon
Feladat: nyújtott láb emelése magasra (de mindenképpen a szív szintje fölé), majd annak visszaengedése a talajra, emelés, és visszaengedés közben is végig integetünk a bokánkkal (spicc-pipa felváltva, dinamikusan)
3. Biciklizés
Kiinduló helyzet: hanyattfekvés, mindkét láb talpon
Feladat: egyik láb talpon marad, miközben a másik lábbal folyamatosan biciklizünk a levegőben úgy, hogy közben a lábfejünket is mozgatjuk; majd cserélünk, és a másik lábbal is elvégezzük a gyakorlatot
4. Medenceemelés
Kiinduló helyzet: hanyattfekvés, lábak talpon
Feladat: medence megemelése, néhány másodperces megtartása, majd leengedése
5. Medenceemelés lábemeléssel (nehéz gyakorlat, haladóknak)
Kiinduló helyzet: hanyattfekvés, talpak a talajon
Feladat: medenceemelés, majd azt megtartva egyik lábat előrenyújtjuk, és a levegőben tartva bokából integetünk néhányat, majd letesszük talpra a lábat, elvégezzük a gyakorlatot a másik lábbal is, majd leengedjük azt is, végül pedig a medencét