Stressz a szoptatás időszakában
A stresszt érdemes elkerülni a szoptatás alatt, mert az hosszú távon az anyatej csökkenéséhez vagy elapadásához vezethet. Sokat segíthet, ha a kismama beismeri önmagának a nehéz helyzetét, és segítséget kér a családtól és a barátoktól, hogy lehetősége legyen pihenésre, kikapcsolódásra is az újszülött ellátása mellett.
Az első gyermek megszületésével a család, de legfőképp az édesanya élete gyökeresen megváltozik, felborulnak a mindennapjai. A szülés utáni időszakban gyakoriak a hormonváltozással járó hangulatingadozások, előfordulhat depresszió, szorongás, amit a kialvatlanság csak tovább fokozhat.
Ha van már egy gyermek, lelkiismeret-furdalása lehet az édesanyának azért, mert nem tud már annyit foglalkozni a nagyobbik csemetéjével. A dolgozó anyáknál még tovább mélyítheti a feszültséget, ha a munka közben még fejni is kell.
Ez az időszak nagyon sok feszültség forrása lehet az édesanyának, ami károsan befolyásolhatja a szoptatást, hiszen a tejmennyiség csökkenéséhez vezethet, ami viszont további stresszt okozhat. Előfordulhat az is, hogy emiatt a tej mennyisége csökken.
Ezek is érdekelhetik
Hogyan kerüljük el a stresszt?
Nagyon sokat segíthetnek a családtagok, barátok, akiket az anyuka bevonhat a mindennapi teendők ellátásába. Egyszerre csak egy dologba kezdjen bele, és a szülés utáni időszakban kérjen segítséget a háztartás ellátásához.
A dolgozó édesanyáknak ajánlott az elektromos mellpumpa beszerzése, használata gyorsabb és kényelmesebb, mint a kézi fejés. A szoptatás helyét úgy ajánlott megválasztani, hogy kényelmes legyen, és ne zavarjon senki, közben az édesanya is ellazulhat.
Sokszor relaxáljon, pihenjen, hallgasson kellemes zenét, vagy olvasson egy jó könyvet. Mikor a kicsi alszik, akkor próbáljon az anyuka is pihenni, vagy a nagyobb gyermekkel játszani.
Ezek is érdekelhetik
- Stresszkezelés, de hogyan? - Stresszkezelési módszerek
- Relaxáció a hétköznapokban - Az autogén tréning módszere és alkalmazása
- Gyermekágyi pszichózis esetén sürgősen kezelni kell a kismamát
- A kismamák érzelmi betegsége: D-MER (diszfóriás tejleadó reflex)
- Miért sírnak a kisbabák?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász