Pszichológus segít, hogy gyermekem születhessen?

Versys Clinics
megjelent:

Magyarországon több mint 150.000 pár küzd fogamzási problémával, sokan közülük meddőségi központ segítségét kérik, hogy végre gyermekük születhessen.

A párok közül sokakat az idő is sürget, vagy speciális egészségügyi problémával küzdenek, míg mások egyedülállóként keresik fel a szakembereket, hiszen évek óta nem találtak olyan párt, akikkel családot tudtak volna alapítani. A meddőség lelki hátteréről Dr. Süli Ágota pszichoterapeutát, és Higi Vera pszichológust, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet szakembereit kérdeztük.

Babavárás
Ha egy nő életet szeretne adni, először magát kell rendbe hoznia. A lelki stressz természetes módon hat a fizikai síkra. Először minden nőnek el kell fogadni, hogy képes anyává válni, sőt, magát a női létet kell átélni, megélni. Testet, lelket, szellemet egységben kell vizsgálni és rendbe hozni ahhoz, hogy szülővé válhassunk. Babavárás: Táplálkozásterápia és életmód.

Mennyire jellemző Magyarországon, hogy az emberek pszichológus segítségét kérik egy ilyen helyzetben?

Magyarországon a fogamzási problémákkal küzdő párok, illetve egyedülálló nők közül sokan úgy érzik, hogy választaniuk kell aközött, hogy testi, vagy lelki támogatást vesznek igénybe. Gyakran tapasztaljuk, hogy a meddőségi klinika ajtaján átlépve már feladják a reményt, hogy saját maguk is tehetnek valamit a sikeres gyermekvállalás érdekében, hiszen sokszor nehéz hónapok, évek vannak a hátuk mögött, és már nehezen tudják elképzelni, hogy

Ők maguk is befolyásolhatják saját sorsukat, történetüket. Emellett sokan – érthető módon – azt is nehezen élik meg, hogy intimitásukba, termékenységükbe sok szakember betekintést nyer, és talán ezért is nehéz számukra vállalni, hogy még egy embert beengedjenek ebbe a körbe. Más kérdés, hogy a meddőségi központok sem feltétlenül nyitottak annak az irányába, hogy pszichológus is dolgozzon a szakmai csoportban, pedig a külföldi tapasztalat is azt mutatja, hogy erre nagy szükség lenne.

Külföldön nyitottabbak a fogamzási problémával küzdő párok a pszichológiai támogatás irányába?

Külföldön inkább a szakmai csoportok nyitottsága tapasztalható, hiszen egyre több kutatás támasztja alá, hogy a pszichés támogatás, konzultáció, és csoportos foglalkozások növelik a sikeres gyermekvállalás esélyét. Ennek ellenére több országban, például Svédországban és Hollandiában is tapasztalható, hogy a párok jelentős része nem anyagi, hanem lelki okokra hivatkozva lép ki az IVF programból, hiszen egy idő után nem tudnak megküzdeni a helyzetből fakadó bizonytalansággal, ugyanakkor a pszichológiai konzultáció gondolatát elutasítják. Magyarországon inkább az a tapasztalat, hogy vagy pszichológus segítségét kérik a fogamzási problémával küzdők, vagy IVF központot keresnek fel, a kettő együtt ritkán valósul meg - válaszol kérdéseinkre Higi Vera.

Milyen érzésekkel ülnek be a gyermekre vágyó párok az első találkozásra?

Úgy látom, hogy a legtöbben bizalmatlanul ülnek be hozzánk, hiszen még nincs tapasztalatuk ilyen téren, ezért sokan úgy érzik, hogy a pszichológussal történő konzultáció plusz egy kör a kivizsgálások hosszú folyamatában. A közös alkalom végére azonban nagyon gyakran felszabadultakká válnak, kinyílnak, és rájönnek arra, hogy mennyire fontos része az egész folyamatnak az, ha a lelküket is felkészítik, nemcsak a testüket.

Babavárás

A hétköznapi életben a szülész-nőgyógyászt gyakran keresik fel olyan testi panaszokkal, melyek kialakulásának érzelmi és pszichés háttere van (pl. szexuális zavarok), vagy épp fordítva: a nőgyógyászati betegség miatt a szexuális élet szenved zavart. A testi okokat gyakran orvosolni lehet, mindemellett a testi-lelki szexuális zavarok (pszichoszomatikus kórformák) hátterében gyakran fontosabb tényező a lelki oldal. Érdemes ezért a teljesség igénye nélkül áttekinteni a pszichoszomatikus nőgyógyászati kórformákat. Frigiditás - Testi baj vagy lelki zavar?

Ez nemcsak a saját pszichés jóllét szempontjából fontos, hanem ma már a kutatások alapján az is kiderült, hogy a fokozott stressz akár egy évvel is kitolhatja a sikeres gyermekvállalás időpontját, márpedig aki évek óta vágyik gyermekre, az pontosan tudja, hogy akár a havonta jelentkező menstruáció időpontja is milyen fokozott lelki megterhelést jelent - mondja Dr. Süli Ágota.

Milyen speciális csoportok léteznek a fogamzási problémákon belül?

Én főként azokkal a párokkal, illetve egyedülálló nőkkel találkozom, akik idősebbek, egyedülállóak, donációs programban vesznek részt, vagy valamilyen speciális nehézségük van. Egy meddőségi programban részt venni sosem könnyű, hiszen a vágyott baba nem intim körülmények között fogan meg, hanem sok kivizsgáláson és beavatkozáson kell keresztülmenni, de ezeknek a speciális csoportoknak talán még nehezebb a helyzetük. Az Ő számukra különösen fontos a lelki támogatás ahhoz, hogy végigcsinálják ezt a hosszú programot.

Férfiak, vagy nők jelentkeznek gyakrabban?

Egyértelműen nők jelentkeznek, azt látjuk, hogy ha a férfiak is igénybe veszik a konzultációs alkalmat, akkor sokszor a párjuk kérésére, kívánságára ülnek be. Nagyon ritka az, amikor egy férfi idejön, és el meri mondani a problémáját, ehhez hatalmas bátorság szükséges az adott kulturális feltételek mellett.

Még mindig az a felfogás látszódik, hogy egy férfinak egyedül kell megoldani a lelki problémát, még akkor is, ha kiderült a vizsgálatok során, hogy férfi meddőség áll a gyermektelenség hátterében. Arról sem szabad azonban megfeledkezni, hogy a férfiak számára is súlyos teher, ha kiderül, hogy miattuk nem fogan meg a várva-várt gyermek, emiatt önértékelési problémájuk alakulhat ki, és az addig jól működő szexuális élet és a párkapcsolat egyensúlya is zavart szenvedhet.

Miben segíthet egy pszichológus?

Ha a folyamatokat nézzük, akkor nagyon fontos a befogadás, elfogadni az újat, fontos a szülővé válás, a szülő-gyermek kapcsolat tudatosítása. Ilyenkor sokszor visszanyúlunk a régmúlthoz, hogy a páciens gyerekként hogyan élte meg a szülővel való kapcsolatot, mik azok a részek, amik beépültek az életébe, mi az, amit szívesen tovább visz, és amit nehezen tudott elfogadni.

A mi feladatunk, hogy egy olyan tükröt tartsunk, amiben meg tudja találni saját erőforrásait, és olyan támogatást nyújtsunk, ami mellett képes feldolgozni a múlt eseményeit. Ez abból a szempontból is nagyon fontos, hogy jövendőbeli édesapaként és édesanyaként biztos alappal tudjanak indulni egy szülő-gyerek kapcsolatba. Fontos a párkapcsolatban létrejött szokások, esetleg problémák realizálása is, bár sokan úgy jönnek ide, hogy nem akarnak a múlttal, régi dolgokkal foglalkozni, azonban a tapasztalat az, hogy ha ezeket a régi sérelmeket elzárják magukban, akkor ez hátráltatni fogja az Ő teljes felszabadulásukat, befogadóképességüket akár szimbolikusan a baba befogadását is megnehezíti.

Milyen terveink vannak a jövőben?

A célkitűzéseink közé tartozik, hogy a fogamzási problémával küzdők felismerjék, hogy ez a nehéz helyzet igenis alkalmat ad arra, hogy saját maguk és párkapcsolatuk is fejlődjön. Ehhez persze az szükséges, hogy a párok is tudjanak arról, hogy miben tudunk segíteni, ne féljenek tanácsot kérni, a folyamatok során felmerülő kérdéseket pedig merjék megbeszélni.

A közeljövőben indítunk egy speciális fogamzási problémával küzdő nők számára induló csoportot is, ahol a gyermekre vágyók egymással találkozva kicserélhetik tapasztalataikat, megbeszélhetik félelmeiket, pozitív megerősítést kaphatnak egymástól, és lelkileg is megnyílhatnak a gyermekáldás felé.

Emellett reményeink szerint a közeljövőben elérhetővé válik egy speciális relaxációs hanganyag is a pácienseink számára, amelyhez hasonló a külföldi tapasztalatok alapján nemcsak az IVF program nehézségeivel való megküzdésben, hanem az eredményesség növelésében is fontos segítséget jelenhet.

(Versys Clinics)

Cikkajánló

Mi történik a meddőségi kivizsgáláson?

Dr. Tekse István, szülész-nőgyógyász
Meddőség
Azon párok számára, akik rendszeres nemi élet mellett legalább 12 hónapja sikertelenül próbálkoznak a teherbe eséssel, komplex meddőségi kivizsgálás javasolható, melynek során meghatározzák a meddőség fennálló okait, valamint terápiás terv elkészítése történik.
A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Oxygen Medical - Dr. Szabó Andrea, radiológus
Tóth Réka gyógytornász-fizioterapeuta, manuálterapeuta
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen