A terhességi inkontinencia okai és kezelési lehetőségei
Az inkontinencia gyakori panasz a terhesség alatt, a nők mintegy fele számára nehéz a vizelet kontrollálása várandósság idején. A terhességi vizeletcsepegéshez vezető okok átmenetiek, megfelelő szokások kialakításával a probléma kezelhető.
A húgyhólyag-szabályozási problémák előfordulása kétszer olyan gyakori a nőknél, mint a férfiaknál, főként a terhesség és a szülés során bekövetkező változások miatt. A terhesség alatti inkontinencia az egyik leggyakoribb terhességgel járó panasz.
A terhesség alatt és a szülés során jelentkező inkontinenciának eltérő a háttere. A terhesség alatti inkontinencia gyakran átmeneti állapot és gyakran a szüléssel el is múlnak az azt kiváltó okok, kezelés nélkül is megszűnnek a panaszok. A szülés után jelentkező inkontinenciát ezzel szemben a szülés során bekövetkező változások váltják ki, ezek regenerációja hosszabb időt vehet igénybe, de megfelelő kezeléssel néhány hét vagy hónap alatt az esetek többségében megszüntethető.
Miért alakul ki inkontinencia terhesség alatt?
Először is, meg kell értenünk a vizelési folyamatot. Akkor tudunk vizeletet üríteni, amikor a húgycső körüli izmok ellazulnak, ami lehetővé teszi a vizelet kiáramlását a hólyagból. Amikor befejezzük a vizelést, a húgycső körüli izmok összehúzódnak, visszatartva a vizeletet mindaddig, amíg újra készen nem állunk a hólyag ürítésére.
A terhesség megzavarhatja a húgyhólyag ellazulásának és összehúzódásának normális folyamatát, bekövetkezik az akaratlan vizeletvesztés, azaz a vizelet inkontinencia. Ez két ok miatt következik be:
- A terhesség alatt bekövetkező hormonváltozások megváltoztatják a szabályozó izmok működését. A hormonok hatására a medencefenék izmai lazábbak lesznek, ami előnyös a szülés során, ám hozzájárul a vizelettartási nehézségekhez.
- A növekvő méh húgyhólyagra nehezedő súlya erősebb és hirtelen fellépő vizelési ingert eredményez. Nagyobb baba esetén sokszor a panaszok is fokozottak.
Kutatások szerint azoknál a nőknél, akiknek a családjában már előfordult az inkontinencia (azaz alkatilag hajlamosabbak a vizeletszivárgásra), magasabb a testtömeg indexük, a terhesség alatt az ajánlottnál többet híznak és 35 év felett esnek teherbe, nagyobb az esélye a vizelet inkontinencia kialakulásának.
Hangsúlyosabbak lehetnek a panaszok azoknál, akik korábban már (többször) szültek hüvelyi úton, és a medencefenéki izomzat nem regenerálódott kellő mértékben, és nem kezelt hólyagsüllyedésük van. Gyakoribb ez az állapot a korábbi szülés során alkalmazott gátmetszés esetén, mivel ilyen esetben gyakoribb a lassú regenerálódás, de önmagában a gátmetszésből nem következik az inkontinencia gyakoribb előfordulása.
Mi jellemzi a terhesség alatti inkontinenciát?
A terhesség alatt a legtöbb nő ún. stressz inkontinenciát tapasztal, ami azt jelenti, hogy az akaratlan vizeletcseppenést valamilyen hirtelen fellépő nyomás váltja ki. Bekövetkezhet tüsszentés vagy köhögés esetén, nevetés során, illetve a testedzés, ütemes séta is okozhat vizeletszivárgást.
A terhességi inkontinenciát a hiperaktív hólyag is okozhatja. A hiperaktív hólyaggal rendelkező nőknek sokkal gyakrabban van vizelési ingerük, mivel a hólyag összehúzódások kontrollálatlanok.
A terhességi inkontinencia általában kisebb mennyiségű vizelet szivárgásával jár.
Gyakoribb vizelési ingerrel társul, mivel a húgyhólyagnak kisebb tér marad, így könnyebben megtelik. Gyakran éjszaka is fel kell kelni pisilni.
A tünetek sokszor már az első trimeszterben jelentkeznek, majd a méh méretének növekedésével a szülésig fokozódnak.
Hogyan kontrollálható a terhességi inkontinencia?
Fontos megérteni, hogy a terhességi inkontinencia természetes élettani folyamat, így nem kell megijedni a jelenségtől és nincs ok szégyenérzetre. Mindazonáltal néhány szokással csökkenthetőek az ezzel járó kellemetlenségek.
Rendszeres mosdólátogatások
A kismamáknak sokkal többször kell WC-re menniük - ennek tudatosítása segít elkerülni a vizeletszivárgást. Ezért ajánlott legalább kétóránként használni a mellékhelyiséget. Ez azt jelenti, hogy érdemes előre megtervezni a mosdólátogatásokat, nehogy olyan helyzetbe kerüljön, ahol túlságosan tele a hólyagja, de nem tud WC-re menni.
Kegel-gyakorlatok
A Kegel-gyakorlatok segítenek a medencefenék megerősítésében, és segítenek elkerülni a vizeletszivárgást. Ha még soha nem csinált Kegel-gyakorlatot, kezdje azzal, hogy megpróbálja megállítani a vizelet áramlását a következő vizeléskor. Ha már érzi, mely izmokat kell használnia, bármikor végezheti a Kegel-gyakorlatokat a nap folyamán, függetlenül attól, hogy a hólyagja tele van vagy üres.
Egyszerűen feszítse meg ugyanazokat az izmokat, amelyek megakadályozzák a vizelet áramlását, tartsa meg a kontrakciót, amíg 10-ig számol, majd lazítsa el azokat. Végezzen 10-20 sorozatot egymás után napi két-három alkalommal.
A Kegel-gyakorlatok valóban segítenek az inkontinencia kezelésében. Tanulmányok szerint azok a nők, akik az első gyermekükkel való terhesség során végeztek kismedencei izmokat erősítő gyakorlatokat, a terhesség későbbi szakaszában és szülés után sem tapasztaltak vizeletcsepegést. A Kegel-gyakorlatok végzése azoknak a nőknek is segített, akiknek tartós inkontinencia problémái voltak a szülés után. Körülbelül négy-nyolc hétig kell rendszeresen végezni őket, mielőtt pozitív változásokat tapasztal.
Bővebben Az inkontinencia kezelése - A Kegel-gyakorlat
Figyeljen a testsúlyára!
Azoknál a nőknél, akik a teherbeeséskor túlsúlyosak voltak vagy túl sokat híztak a terhesség alatt, nagyobb a vizelet inkontinencia valószínűsége.
Figyeljen a táplálkozására!
Bizonyos ételek és italok irritálhatják a húgyhólyagot, sürgetőbbé téve a vizelési ingert. A kávé és a szénsavas italok, továbbá a fűszeres vagy savas ételek fogyasztása a húgyhólyagot összehúzódásra készteti. Az étkezések megtervezésével és az irritáló élelmiszerek kerülésével csökkenthető a vizeletszivárgás.
Mivel a székrekedés további nyomást fejthet ki a húgyhólyagra, a rostban gazdag táplálkozással és a székrekedés megelőzésével a vizelettartási panaszok is enyhülnek.
Fontolja meg a betétek átmeneti használatát!
Előfordulhat, hogy inkontinencia betétet vagy szivárgásmentes alsóneműt kell viselnie, különösen otthonán kívül. Ne feledje, hogy sok más terhes nő is hasonló panaszokkal küzd, és a saját mindennapjait könnyíti meg azzal, ha nem kell a vizeletvesztés miatt aggódnia.
Fennmarad a vizelettartási probléma a terhesség után is?
A terhességgel járó változások átmenetiek, vagy kisebb mértékben gyengítik a vizelettartást szabályozó medencefenéki izmokat. A terhességi inkontinenciát kiváltó okok ezért a szüléssel megszűnnek, és a panaszok azonnal, esetleg néhány hét elteltével az esetek egy részében rendeződnek.
A szülés után is fennmaradó inkontinenciát legtöbbször nem maga a terhesség, hanem a hüvelyi úton történő szülés okozza, ami gyengítheti, megnyújthatja a medencét támogató izmokat. Ennek eredményeképpen a kismamák egy része szülés után is fennmaradó vizeletszivárgási problémákat tapasztalhat. Ez egy kezelést igénylő, de megfelelő tréninggel, izomerősítéssel a probléma néhány hónap alatt az esetek többségében rendezhető, a panaszok elmúlnak.
Egy tanulmány szerint a kismamák 62 százaléka tapasztal inkontinenciát a terhesség során, és 50 százalékuknál szülés után is fennáll a probléma. Azoknál a nőknél, akiknek nem volt vizeletcsepegés panaszuk a terhesség alatt, kisebb a szülés utáni inkontinencia kockázata, mint azoknál, akik a terhességük valamely pontján inkontinenciától szenvedtek.
Ne féljen beszélni róla!
Sajnos nagyon sok inkontinenciától szenvedő nő nem beszél orvosával a gondjáról. Egyes szakértők szerint ez azért van, mert sokan úgy vélik, néhány csepp szivárgás nem ad okot aggodalomra, vagy mert szégyellik megbeszélni orvosukkal az inkontinenciát.
Pedig függetlenül a vizeletcsepegés mértékétől az inkontinenciát nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ha vizelet inkontinencia jelentkezik a terhesség ideje alatt vagy nem múlik el a terhesség után, mindenképpen tájékoztassa kezelőorvosát! Léteznek olyan eljárások, amelyek minimálisra csökkentik a kínos és kényelmetlen vizeletszivárgás előfordulásának kockázatát.
Tovább Életmódtanácsok vizelet inkontinencia esetén
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; Cleveland Clinic
Lektorálta: Dr. Tekse István, szülész-nőgyógyász