Ha a kismama várandóssága alatt nem alszik eleget, nő a fejlődési rendellenességek kockázata

szerző: Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító - WEBBeteg
megjelent:

Az alvás rendkívül fontos a szervezet számára. Ez idő alatt fontos anyagcsere-folyamatok zajlanak, hormonok szabadulnak fel, regenerálódnak az izmok, a szövetek. Egy friss kutatásban azt vizsgálták, hogy a várandósság alatti rövid alvásidő befolyásolja-e a gyermek fejlődését.

Az agyi funkciókat tekintve, alvás közben rendeződnek a napi információk, ezért elengedhetetlen a memória, a tanulás szempontjából is.

A felnőtteknek napi 7–8 óra alvás lenne ideális. A 7 óránál kevesebb alvásidő úgynevezett rövid alvásidőnek (angol rövidítéssel SSD) számít, amely hosszú távon egészségügyi problémákhoz vezethet.

A kismamák mintegy 40%-a nem alszik eleget

Ennek oka a hormonális változások mellett lehet a gyakori vizeletürítés, a hányinger és a terhesség során tapasztalható kényelmetlen testi tünetek is. Ezeknél a nőknél a nem elegendő alvás következtében nagyobb eséllyel találkozni glükózintoleranciával, inzulinrezisztenciával és terhességi cukorbetegséggel. Gyermekeiknél nagyobb az esély az idegrendszeri fejlődési zavarok kialakulására, amely érintheti a szociális, érzelmi, viselkedési, motoros, kognitív, illetve beszédkészségüket is.

A szóban forgó tanulmány célja volt felhívni a figyelmet a várandósság alatti alvásproblémák kezelésének szükségességére.

A tanulmányról

Három különböző kínai kórházban több mint 7000 anya-gyermek párt vizsgáltak. A kisgyermekek 6 hónapos és 3 éves kora közötti fejlődésbeli lemaradásokat dokumentálták az anya terhesség közbeni alvásidejének függvényében. Értékelték továbbá a köldökzsinórvérben egy olyan fehérje szintjét is, amely a magzati inzulinelválasztásról ad megbízható információt.

Mire derített fényt a vizsgálat?

Az alábbi eredmények születtek:

  • Amennyiben az anya a terhessége során nem alszik eleget, a gyermekénél emelkedik az idegrendszeri fejlődési problémák kockázata. Mindez hatással lehet a viselkedésre, a tanulási és kognitív képességekre.
  • Ha az anya átlag 7 óránál kevesebbet aludt várandóssága idején, a fiú gyermekek esetében nagyobb az idegrendszer fejlődésében tapasztalható lemaradások kockázata. Ez a megállapítás a nem döntő szerepére utalhat a születés előtti környezeti tényezőkre adott válasz során.
  • A terhességi rövid alvásidő az anya glükózanyagcseréjének megváltoztatásával befolyással lehet a magzat fejlődési környezetére.
  • Pozitív kapcsolat állhat fenn a köldökzsinórvér C-peptid-szintje és a gyermekek idegrendszeri fejlődési elmaradásai között. Ez bizonyítja, hogy az anya terhesség alatti cukoranyagcseréjének állapota hatással van a magzat inzulintermelésére, ezáltal az idegrendszerének fejlődésére is.

Az eredmények egyértelműen alátámasztják, hogy az anya szülés előtti egészsége nem csupán a saját, hanem a születendő gyermeke hosszú távú egészsége szempontjából is kiemelkedő jelentőségű.

Az anyai alvás és a gyermekek idegrendszeri fejlődése közötti összefüggés feltárásával egészségesebb szokásokat alakíthatnak ki a kismamák, hozzájárulva ezzel a következő generációk jólétéhez.

Tovább Alvás terhesség alatt - Hasznos tippek kismamáknak

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító

Felhasznált irodalom:

Cikkajánló

Az alvászavar és típusai

Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
Alvás
Az alvás alapvető létszükséglet a szervezet - az idegrendszer, immunrendszer, hormonháztartás és minden szerv - számára a regenerálódáshoz, szerepe mind mennyiségi, mind minőségi szempontból meghatározó. Elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai tevékenység végzéséhez.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen