Terhességi félelmek és stressz - Az orvos válaszol
"A folyamatos aggodalom a baba iránt nem okozhat semmilyen fejlődési rendellenességet? Komolyabb stressz árthat a babának?" - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Kedves Hölgyem!
Szinte minden kismama időnként stresszel, és folyamatosan aggódik a fejlődő kis szervezet miatt. Ami problémát okozhat, inkább közvetetten az a testi tüneteket okozó stressz, vagy a fizikai stressz, mint a nagyobb betegségek, súlyosabb állapotok. Nagyon sok szintje van a stressznek, egy (még Ön által is), csupán aggodalomnak érzett stressz még nem káros, mert az Ön szerveztét sem befolyásolja.
A baba fejlődése |
9/1 Az első hónap 9/2 A második hónap 9/3 A harmadik hónap 9/4 A negyedik hónap 9/5 Az ötödik hónap 9/6 A hatodik hónap 9/7 A hetedik hónap 9/8 A nyolcadik hónap 9/9 A kilencedik hónap |
Amikor már betegség alakul ki a túlzott félelem miatt, akkor ez nagy megterhelést jelent az anya, de a környezet számára is. Ilyenkor vagy pánik szindórma, vagy depresszió alakulhat ki, ami már a szervezet megváltozott működése, és pszichés betegség kialakulását jelenti, amit esetenként gyógyszeresen kell kezelni.
Ritkán, de olyan kóros állapot is létrejöhet, amikor az anya magában is kárt tesz. Ha nagyon bizonytalannak érzi magát, akkor lehet, hogy egy pszichológussal kellene beszélnie, aki segíthet feltárni az aggodalom eredetét, így könnyebben feldoglozhatóvá válik a stressz is. Egy relaxációs technika elsajátítása is nagyon sok értékes pihenéssel jutalmazhatja meg.
Stresszkezelés 6 pontban |
A testi tünetek kezelésén túl törekedni kell a stressz állapot felismerésére és a stresszor megkeresésére.
|
(WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes szülész-nőgyógyász)