Diéta vesekövesség esetén

Irinyi-Barta Tünde
szerző: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember - WEBBeteg
frissítve:

A vesekő kialakulhat minden olyan tényezőtől, amely befolyásolja a vizeletürítést, például a táplálék és ivóvíz összetétele, felszívódási zavarok, szomjazás, fokozott verejtékezés.

A vesekő téma cikkei

5/1 A vesekövesség és típusai
5/2 A vesekő kialakulásának okai
5/3 Vesekövesség kezelése és megelőzése
5/4 Diéta vesekövesség esetén
5/5 Így előzhető meg a vesekövesség kialakulása

A veseköveknek különböző típusai vannak, többek között kalcium-oxálsav kő, húgysavkő, cisztinkő, foszfátkő, melyek diétáját külön-külön kell összeállítani a különböző összetételük miatt.

Folyadék- és vitaminbevitel

Általánosságban elmondható, hogy diétával befolyásolható a vesekövek létrejötte, növekedése, és az esetleges újraképződést is megakadályozhatja. A legfontosabb, hogy a folyadékbevitel bőséges legyen: napi 2,5-3 liter, amelyet a nap folyamán egyenletesen kell elfogyasztani, így csökken a vizelet koncentrációja, és a kőképződés veszélye. Célszerű lefekvés előtt, de még éjszaka is inni azért, hogy a reggeli vizelet fajsúlya a kívánatos érték alatt maradjon. Folyadékpótlásra legjobb a víz, más - elsősorban a cukros - italok fokozhatják a kőképződést.

A vitaminok közül ajánlott az A-vitamin (máj, tojássárgája, sárgarépa, sütőtök, kajszibarack, vaj, margarin) és B6-vitamin (máj, tojás, élesztő, sajt, hal) rendszeres fogyasztása, mivel gátolják a kőképződést. Kerülni kell az erősen sós és fűszeres, csípős ételek fogyasztását.

Kerülendőek a kalcium és magas oxálsav tartalmú ételek

A kalcium-oxálsav kő esetén a kiváltó ok az oxálsav fokozott felszívódása, vagy a fokozott kalciumürítés lehet, ezért a magas oxálsav és kalcium tartalmú ételek fogyasztását kerülni kell. Az étrend kalcium tartalma ne legyen több, mint 500-600 mg naponta. Magas a kalcium tartalma az alábbiaknak: tej és tejtermékek (sajt, túró, sűrített tej, kefir, tejpor), banán, dió, mogyoró, mák, mandula, gesztenye, szárazbab, szója, lencse.

Az oxálsavban gazdag ételek fogyasztását is mérsékelni kell, 40-50 mg/napra, ilyenek a kakaópor, petrezselyem, kóla, kávé, csokoládé, sóska, spenót, paradicsom, zeller. Előnyben kell részesíteni a B6-vitaminban és magnéziumban (búzakorpa, zabpehely, tökmag, napraforgómag) gazdag ételeket.

Tovább A vesekő alatti edzés

A savas kémhatás csökkentése

Húgysavkő esetén fontos a savas kémhatás csökkentése a fehérjék mérsékelt fogyasztásával (0,8 g/ttkg legyen), emellett a magas purin tartalmú ételek kerülésével (pl. belsőségek).

Javasolható az alkalikus gyógyvizek, ásványvizek (pl. Parádi, Salvus, Bánfi) fogyasztása naponta 1-1 pohárral (2-3 dl). Semleges kémhatást okoznak a vaj, margarin, olajok, kávé, tea, méz és cukor, ezért beilleszthetők a diétába.

A cisztinkő megléte esetén szintén fontos a vizelet lúgosítása, így a diéta megegyezik a húgysavkő esetén ajánlottakkal. Kerülni kell azonban a magas metionin- és cisztintartalmú ételeket: sajt, túró, tojásfehérje, köles, húsok és halak.

Amikor kerülni kell a lúgosító ételeket

Foszfátkőnél éppen ellenkezőleg, savanyítani kell a vizelet pH-ját, hiszen a foszfátkő keletkezése esetén a vizelet kémhatása lúgos irányba tolódik. Kerülni kell a lúgosító élelmiszereket és italokat, és előnyben kell részesíteni a savas pH-júakat: húsok és húskészítmények, halak, kagyló, tojás, sajt, teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, gabonapelyhek, tészták, rizs, földimogyoró, dió, kukorica, lencse, szilva, áfonya, édes és sós sütemények. Mindezek mellett a semleges kémhatást okozó ételeket is ajánlott fogyasztani.

Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Forrás: WEBBeteg
Szakértőnk: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember

Cikkajánló

Vesekövesség
A vesekövesség (nephrolithiasis) a vesében kialakuló, a vizeletből kicsapódó kristályokból kialakuló kövek, a vesekövek okozta betegség. Veszélye, hogy korai stádiumban nem okoz panaszokat, előrehaladott állapotban azonban erőss fájdalommal és maradandó vesekárosodással járhat.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest