Ivan Pesics - Fél vesével sincs vége a sportkarriernek?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
megjelent:

A Veszprémben történt, kézilabdások elleni támadásban megsérült Ivan Pesics egyik veséjét el kellett távolítani. Felmerül a kérdés, mindez milyen változásokkal jár sportkarrierjére, és mindennapi életére nézve.

Normális esetekben egy vesével is ugyanúgy lehet sportolni, mint az egészséges embereknek, azonban vannak bizonyos szabályok, melyeket be kell tartani - fejtette ki a WEBBeteg kérdésére Dr. Nagy András sebész.

Minden olyan sportágat kerülni kell, mely a vese fokozott sérülésének kockázatát magában hordja. Ilyenek a különböző küzdősportok, a rögbi, vízilabda és a labdarúgás. Amennyiben lehetséges, különböző vesevédő eszközök használata ajánlott.

Bár egyetlen egészséges szerv is el tudja látni a vese feladatait, bármilyen későbbi sérülés, betegség sokkal súlyosabb problémát jelenthet, mint a két vesével élők számára, hiszen nincs másik szerv, ami átvehetné a csökkent képességű vese szerepét.

Később okozhat gondot

A vese működésének talán egyik legfontosabb feltétele a megfelelő vérnyomás. Az életkor előrehaladtával növekedhet a magas vérnyomás kialakulásának esélye, így - amennyiben nincs kezelve esetleges vérnyomásproblémája - fokozódhat a vese károsodásának kockázata.

A vese anatómiája

A vese, a kiválasztás szerve, a szervezet anyagcseréje közben keletkezett bomlástermékek eltávolításáért, valamint a só- és vízháztartás szabályozásáért felelős. A vese a rajta átáramló vérből választja ki az anyagcsere-végtermékeket, valamint víz és elektrolit ürítés révén biztosítja a szervezet állandóságát. Ennek megfelelően kiválasztja a nitrogéntartalmú anyagcsere termékeket (karbamid, kreatinin, húgysav, stb.), kiüríti az idegen anyagokat, szabályozza a folyadékháztartást, valamint fenntartja a testnedvek ionösszetételét, ozmotikus koncentrációját és hidrogén ion koncentrációját. A vesék megbetegedései gyakorlatilag az egész szervezetre kihatnak, hiszen a kiválasztás során befolyásolják a belső környezetünket.

Előfordulhat, hogy hosszú évek múlva romlik a vese szűrőképessége és fehérjemegtartó képessége, ám rendszeres laborvizsgálatokkal ez nyomon követhető.

Az étkezésben speciális diétára és változtatásokra nincs szükség, de a lehetséges járulékos betegségek megelőzése érdekében érdemes a só- és fehérjebevitelt figyelemmel kísérni.

Fokozottan ügyelni kell Pesicsnek a különféle fertőzések és felfázások elkerülésére is, mivel ezek szövődményeként ritkán vesegyulladás is kialakulhat.

Élsportolók egy vesével

Noha Magyarországon nem adják meg a sportorvosi engedélyt a versenyszerű sportolásra fél vese esetén, a nemzetközi életben több olyan élsportolóról is tudunk, akik így értek el komoly eredményeket.

Az NBA-ben kosarazó Alonso Mouring olimpiai bajnok lett, míg az orosz öttusázó Eduard Zenovka 1996-ban ezüstérmet szerzett Atlantában, sőt, a 60-as évek kiváló magyar birkózó olimpiai bajnokáról, Kozma Piciről is csak egy későbbi vizsgálaton derült ki, hogy fél vesével sportolt.

Reméljük, mindez erőt ad Ivan Pesicsnek a sportpályafutásával kapcsolatos későbbi mérlegelésben és döntéshozatalban, addig is kívánunk neki mielőbbi felépülést.

(WEBBeteg - Cs.K. fordító, lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos)

Cikkajánló

A vese betegségére utaló jelek

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Vesebetegség
A vese betegségei kialakulhatnak önmagukban vagy rendszerbetegség részeként, szövődményeként. Magának a vesének az eltéréseit okozhatják a vesét megelőző szakasz betegségei, a vese eltérései vagy a vesét követő húgyutak rendellenességei.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest