Táplálkozási tanácsok visszérbetegség ellen

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

A visszér kezelési terv tartalmazhat egy sor kiegészítő és alternatív gyógymódot, fókuszálva egyebek mellett az életmódváltásra, a megfelelő és kímélő testmozgásra, valamint a táplálkozásra. Általában az ilyen terápiák célja a visszér kialakulásának megelőzése, illetve a már meglévő visszér további súlyosbodásának megakadályozása.

Egyes becslések szerint a férfiak és az idősebb nők körülbelül 10-15 százalékának van visszere vagy pókhálóvénája, leginkább a nőket és az olyan foglalkozásúakat érinti, akik sokat állnak. A családban korábban előforduló visszerek, a genetikai tényezők és az idősebb kor növelheti a visszerek kialakulásának kockázatát, különösen nyáron, a kánikulában ugyanis kitágulnak az erek, lassul a vérkeringés.

Időszakos lábemeléssel, a hosszan tartó állás elkerülésével sokat tehetünk a megelőzés érdekében. Sokat segíthet az úgynevezett értorna. A kompressziós harisnya alkalmazása csökkenti a vénákban uralkodó emelkedett nyomást. A rendszeres testmozgás és megfelelő étrend a panaszok enyhítését célozzák. A súlykontroll szintén előnyös, a túlsúly káros hatása ugyanis a lábakban érvényesül a legnagyobb mértékben. A vénákra nehezedő nyomás megterheli a vénák falát és a vénaszelepeket, tovább rontva az állapotot.

Bővebben Így éljünk együtt a visszérbetegséggel - Életmódtanácsok

Visszérbetegség és táplálkozás

A visszér megjelenése nem csupán esztétikai, hanem egészségügyi probléma is, melyet nem szabad elhanyagolni. Sokat tehetünk azért, hogy ne okozzanak gondot a visszér kellemetlen tünetei, testmozgással és egészséges táplálkozással jelentősen javíthatunk a problémán – olvasható dr. Járányi Zsuzsanna érsebész honlapján.

Az ajánlott életmód betartásával javítható a vénás keringés, csökkenthetőek az olyan panaszok, mint a nehézlábérzés, az alsó végtagi duzzanat vagy az ödéma, illetve elkerülhetőek a szövődmények, a visszérgyulladás, a lábszárfekély vagy a mélyvénás trombózis.

  • Előnyös a magas rosttartalmú ételek (zöldborsó, alma, répa) beiktatása az étrendbe, válasszunk teljes kiőrlésű kenyeret, valamint figyeljünk a só bevitelre.
  • Az erek védelme érdekében flavonoidokra van szüksége a szervezetnek, ezek segítenek a panaszok enyhítésében (ajánlott a vörös bogyós gyümölcs, szőlőmag, paradicsom, paprika, fokhagyma fogyasztása).
  • Hasznos kiegészítő az érfalak megerősítése érdekében a C-vitamin (500-1000 mg), az E-vitamin (400 NE/nap) és a cink (15-30 mg naponta).

Számos tanulmányban írtak arról, hogy például a szőlőmagnak érvédő hatása van, csökkentheti a lábduzzanatot. A javasolt adag 720 mg szőlőmag kivonat naponta. Arra figyeljünk, hogy ha C-vitaminnal együtt alkalmazzuk, megemelheti a vérnyomást.

Visszérbetegség és folyadékbevitel

Ajánlott naponta másfél- két liter folyadékot fogyasztani: a legjobb az ásványvíz, a gyümölcstea vagy gyógytea, friss gyümölcslé. Frissítő ital lehet a zöld tea is, illetve egy pohár jó minőségű vörösbor sem tiltott, melynek antioxidáns hatása révén az ereinknek is jót teszünk.

Vadgesztenye a bajra?

Mint kiegészítő és alternatív megoldás, hatásos lehet a vadgesztenye alkalmazása, amely már régóta a népi gyógyászat alapanyagai közé tartozik, a fa kérgét és termését használják a visszértágulatok enyhítésére. Fontos kiemelni, hogy a visszérkrémek a tüneteket kezelik, de sajnos magát a problémát nem szüntetik meg.

Szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg; Felhasznált irodalom: Varicose veins (Medicinenet)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tibor

Dr. Nagy Tibor

Érsebész

Dombóvár