GLURENORM tabletta
betegtájékoztató
1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A GLURENORM TABLETTA ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?
A Glurenorm tabletta a szulfonilureák csoportjába tartozó vércukorcsökkentők közé tartozik. A hasnyálmirigy szigetsejtjeinek működését serkentve fokozza az inzulintermelést. Alkalmazása abban az esetben indokolt, ha diétával nem tartható egyensúlyban a szénhidrát-anyagcsere.
A Glurenorm tabletta a közép- és időskorúaknál kialakult 2-es típusú diabétesz mellitusz (cukorbetegség) kezelésére szolgál.
GLURENORM tabletta GYÓGYSZERINFÓK
Hatóanyag
gliquidone
Boehringer Ingelheim International
vényköteles
Kiszerelések
- 30 mg (50x)
Betegtájékoztató tartalom
2. TUDNIVALÓK A GLURENORM TABLETTA SZEDÉSE ELŐTT
Ne alkalmazza a tablettát
- ha allergiás (túlérzékeny) a hatóanyagra vagy a készítmény egyéb összetevőire,
- szulfonamid túlérzékenység esetén,
- inzulinfüggő (1-es típusú) diabéteszben,
- diabéteszes kómában vagy a kómát megelőző állapotban (prekómában),
- diabéteszes ketoacidózisban (ún. ketontestek felszaporodása a vérben),
- porfíria anyagcsere-zavar (akut intermittáló hepatikus porfíria) esetén,
- terhesség, szoptatás idején,
- hasnyálmirigy-műtét esetén,
- súlyos fertőzés esetén,
- súlyos májkárosodás esetén,
- műtétek előtt.
A Glurenorm tabletta fokozott elővigyázatossággal alkalmazható
Noha a Glurenorm tabletta adagjának csupán kb. 5%-a ürül a vesén keresztül és a vesekárosodásban szenvedő betegek is jól tűrik, súlyos vesekárosodásban csak különösen gondos orvosi felügyelettel alkalmazható.
Ha a Glurenorm tabletta szedésének ideje alatt rosszullét vagy bizonytalan, rossz közérzet, láz, bőrkiütés vagy hányinger jelentkezik, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.
Bizonyos tényezők fokozzák a szulfonilureák csoportjába tartozó szájon át szedhető vércukorcsökkentők hatását, úgy mint:
- rendszertelen étkezés, vagy teljesen kihagyott étkezések, koplalás vagy hiányos táplálkozás,
- testi megerőltetés,
- stressz,
- alkoholfogyasztás,
- továbbá bizonyos gyógyszerek.
Ha alacsony a vércukorszintje (hipoglikémia), akkor a következő tünetek jelentkezhetnek:
fejfájás, erős éhségérzet, hányinger, hányás, kimerültség, alvászavar, nyugtalanság, erőszakosság, csökkent összpontosító-képesség, az éberség csökkenése és a reakcióidő megnyúlása, nyomott kedélyállapot, zavartság, beszéd- vagy látászavarok, remegés, érzészavarok, szédülés, elesettség-érzés.
A következő panaszok és tünetek is előfordulhatnak: verejtékezés; nyirkos bőr; szorongás; szapora vagy rendszertelen szívverés; magas vérnyomás; hirtelen jelentkező erős mellkasi fájdalom, mely a közeli testtájakba sugározhat (angina pektorisz).
Az esetek zömében az alacsony vércukorszint okozta tünetek igen hamar megszűnnek, ha valamilyen cukrot (pl. szőlőcukor (glükóz) tablettát, kockacukrot, édes gyümölcslevet, édesített teát) fogyaszt.
Ezért mindig tartson magánál valamilyen formában cukrot (glükóz tablettát, kockacukrot). Ne feledje, hogy a mesterséges édesítőszerek hatástalanok. Értesítse orvosát, vagy a legközelebbi kórházat, ha a cukor elfogyasztása nem segít, vagy kiújulnak a tünetek.
Ha ezek a tünetek fellépnek, mindenképpen orvosához vagy gyógyszerészhez kell fordulnia!
Ha a családjában előfordult örökletes glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz (G6PD) hiány (a vörösvérsejtek rendellenessége), vagy tudja magáról, hogy Ön ebben az öröklött betegségben szenved akkor a hemoglobin-szint csökkenése és a vörösvérsejtek szétesése (hemolitikus anémia) következhet be. Ebben az esetben keresse fel kezelőorvosát, mielőtt ezt a gyógyszert szedni kezdené.
A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is (pl. paracetamol).
A Glurenorm vércukorcsökkentő hatását fokozzák:
köszvényellenes szerek (pl. allopurinol, szulfinpirazon), egyéb antidiabetikumok, inzulin, fájdalomcsillapítók és nem szteroid gyulladásgátlók, gombaellenes szerek, szulfonamidok, kloramfenikol, klaritromicin, fluorokinolonok, tetraciklinek, triciklikus atidepresszánsok, heparin, kumarin-típusú véralvadásgátlók, ciklofoszfamid és származékai, ún. MAO-bénítók, béta-receptor blokkolók, ACE-gátlók, szimpatolitikumok (pl. klonidin), reszerpin, guanetidin, klofibrát.
A Glurenorm vércukorcsökkentő hatását csökkenthetik:
Az egyidejűleg adott aminoglutetimid, kortikoszteroidok, szimpatomimetikumok, pajzsmirigyhormonok, szájon át szedhető fogamzásgátlók, glükagon, tiazid- és kacs-diuretikumok (vízhajtók), diazoxid, barbiturátok, fenotiazinok, rifampicin, fenitoin és nikotinsav tartalmú készítmények.
A Glurenorm tabletta hatását módosíthatják:
A H2-receptor gátló gyógyszerek (pl.: cimetidin, ranitidin), az alkohol.
Terhesség és szoptatás
Terhes vagy szoptató nők a gyógyszert nem szedhetik. A kezelés ideje alatt teherbe eső nőbetegeknek abba kell hagyniuk a Glurenorm tabletta szedését (lásd 2. pont) és haladéktalanul orvoshoz kell fordulniuk. Nem bizonyított, hogy szoptató anyákon biztonságos-e az alkalmazása, ezért szoptatás ideje alatt a készítményt nem szabad alkalmazni.
A készítmény alkalmazása bizonyos ételekkel, italokkal
A Glurenorm szedésének ideje alatt a betegek érzékenyebbé válhatnak az alkohol hatásaira.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A Glurenorm gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre kifejtett hatásait nem vizsgálták. A Glurenorm-kezelés alatt aluszékonyság, szédülés és látási (akkomodációs) zavarok vagy a hipoglikémia más tünetei fordulhatnak elő, A gyógyszerbeállítás időszakában vagy a gyógyszerváltás után ingataggá válhat a szénhidrát-anyagcsere. Ennek következtében csökkenhet a reakcióképesség és tompulhatnak a gépjárművezetéshez vagy gépkezeléshez szükséges képességek, ezért ebben az időszakban. óvatosság szükséges gépjárművezetés vagy gépek kezelése során. Ha hipoglikémiás tüneteket észlel, kerülnie kell a potenciálisan veszélyes tevékenységeket, mint pl. a gépjárművezetés és a gépek kezelése.
Fontos információk a Glurenorm tabletta egyes összetevőiről
Tejcukor érzékenységben figyelembe kell venni, hogy a készítmény 134,6 mg tejcukrot is tartalmaz tablettánként. Amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukrokra érzékeny, keresse fel orvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert.
3. HOGYAN KELL ALKALMAZNI A GLURENORM TABLETTÁT?
A Glurenorm tablettát mindig az orvos által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.
A kezelőorvosnak a betegek egyedi szükségletei szerinti megfelelő diétás előírásait és a készítmény adagolására vonatkozó útmutatásait pontosan be kell tartani.
A Glurenorm szokványos kezdő adagja fél tabletta (15 mg) a reggeli étkezés közben bevéve. Ha az orvos legfeljebb két tablettát (60 mg) rendel, a Glurenorm napi adagja bevehető egyszerre, a reggeli étkezéssel.
Ha a reggeli étkezéskor bevett fél tabletta nem bizonyul elegendőnek, a kezelőorvos útmutatásainak megfelelően, fokozatosan kell növelni az adagot.
A napi adagot 4 tabletta (120 mg) fölé növelve általában nem fokozható tovább a gyógyszer hatékonysága, ezért a maximális javasolt napi dózis 4 tabletta (120 mg).
A Glurenorm tablettát az étkezés elején kell bevenni. A Glurenorm bevételét követően az étkezést nem szabad kihagyni.
Mint minden, a cukorbetegség kezelésére használatos készítmény esetében, így a Glurenorm tabletta esetében is:
- az adagolására vonatkozó orvosi előírások be nem tartása vagy egy étkezés kihagyása nagymértékben lecsökkentheti a vércukorszintet és emiatt zavart tudatállapot alakulhat ki,
- az esetleg fellépő kórosan csökkent vércukorszinttel (hipoglikémia) járó rosszullét cukorka vagy cukrozott italok fogyasztásával rendszerint elhárítható.
- elhúzódó csökkent vércukorszint (hipoglikémia) esetén haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.
Alkalmazása gyermekeknél
A Glurenorm alkalmazása gyermekeknél és serdülőknél a biztonságosságra és hatékonyságra vonatkozó adatok hiánya miatt nem javasolt.
Ha elfelejtette bevenni a Glurenorm tablettát
Ha elfelejtette bevenni a gyógyszert az előírt időpontban, még aznap - amint eszébe jut - pótolni kell az adagot. Azonban ha egy nap nem vette be a gyógyszert, a következő napon a szokásos adagot kell bevenni. Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására. Ne vegyen be több tablettát az elfelejtett adag pótlására!
Ha az előírtnál több tablettát alkalmazott
Nagyon fontos az orvos által előírt adagolás betartása. Ha Ön véletlenül több tablettát vett be, haladéktalanul kérdezze meg orvosától, mi a teendő vagy forduljon a legközelebbi kórház sürgősségi osztályához.
Ha be szeretné fejezni a Glurenorm tabletta szedését
A Glurenorm szedését kizárólag a kezelőorvos javaslatára szabad abbahagyni.
Ha bármilyen további kérdése van a készítmény alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.
4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK
Mint minden gyógyszer, így a Glurenorm tabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
A mellékhatásokat a jelentkezésük gyakorisága alapján csoportosítják:
Nagyon gyakori: 10 beteg közül több, mint 1 kezelt betegnél jelentkezik
Gyakori: 100 beteg közül 1-10 kezelt betegnél jelentkezik
Nem gyakori: 1000 beteg közül 1-10 kezelt betegnél jelentkezik
Ritka: 10 000 beteg közül 1-10 kezelt betegnél jelentkezik
Nagyon ritka: 10 000 beteg közül kevesebb, mint 1 kezelt betegnél jelentkezik
Nem ismert: a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg a gyakoriság
A Glurenorm szedése során a következő mellékhatásokat jelentették:
Gyakori mellékhatás:
- alacsony vércukorszint (hipoglikémia).
Nem gyakori mellékhatás:
- hasmenés, hányás, hasi diszkomfort-érzés, hányinger, székrekedés, szájszárazság, allergiás bőrreakciók: bőrkiütés, viszketés, idegrendszeri tünetek: aluszékonyság, fejfájás, szédülés, látási (akkomodációs) zavarok.
Ritka mellékhatás:
- az össz-fehérvérsejtszám csökkenése (leukopénia), alacsony a granulocita nevű fehérvérsejtek száma (agranulocitózis), alacsony vérlemezkeszám (trombocitopénia), étvágycsökkenés, bizsergő-viszkető fonákérzés, angina pektorisz, szívritmuszavarok, szívelégtelenség, alacsony vérnyomás, epekő-képződés, ún. Stevens-Johnson szindróma (súlyos bőrreakció), fényérzékenységi reakciók, csalánkiütés (urtikária), mellkasi fájdalom, fáradtság.
Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.
Kapcsolódó kérdések és cikkek
5. HOGYAN KELL A GLURENORM TABLETTÁT TÁROLNI?
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A dobozon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:) után ne alkalmazza a Glurenorm tablettát.
A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.
A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
Mit tartalmaz a Glurenorm tabletta?
- A készítmény hatóanyaga: 30,0 mg glikidon tablettánként.
- Egyéb összetevők: magnézium-sztearát, szárított kukoricakeményítő, oldható kukoricakeményítő (type 06598), laktóz-monohidrát (134,6 mg).
Milyen a Glurenorm tabletta külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Küllem: kerek, fehér, lapos, metszett élű, egyik oldalán felezővonallal, a felezővonal két oldalán 57C felirattal, a másik oldalán Boehringer logóval ellátott tabletta. A tabletta egyenlő adagokra osztható.