Egészséges és hibás vénabillentyűk
A képek szerzői jogi védelem alatt állnak, felhasználásuk törvénysértő.
Mit tudhatunk a vénákról?
A vénákat szokás gyűjtő- vagy visszereknek is nevezni. Ezek az erek szállítják a vért a szív felé, közben a nyomás fokozatosan csökken. A vénás keringésben az erek keresztmetszete fokozatosan növekszik, míg elérik a szívet.
A vénák tágulékony, viszonylag vékony falú véredények, ezért össztérfogatuk jelentős nyomásváltozás nélkül is képes nagymértékben változni. A vénák falát főleg sima izomsejtek alkotják.
A végtagok vénás rendszerében a vér egyirányú áramlását a vénákban lévő billentyűrendszer biztosítja, és megakadályozza, hogy a vér visszafelé folyjon. A vénabillentyűk vékony, csapóajtó módjára működő lemezek.
Visszértágulat estén a vénák kórosan kitágulnak, főként az alsó végtagokban, mert a vénás vér ezekben visszafelé áramlik, és nagy nyomást fejt ki az érfalakra, ezt a megterhelést egészséges emberben csökkentik a vénabillentyűk. Ha azonban az érfal tágulni kezd, a billentyűk már nem zárnak, és rohamosan nő az érfalakra nehezedő nyomás. A visszértágulat rontja az érintett végtag vérkeringését, a tágult vénákban a vér pang, ez visszahat az ütőeres keringésre, és így a végtag lassabban jut oxigén dús vérhez, fáradékony lesz, és húzó fájdalmak keletkezhetnek.