Médiatár
A lisztérzékenység (cöliákia) 100-ból 2 embert érintő autoimmun betegség, ami bármely életkorban kialakulhat. A vékonybél bolyhainak elsorvadásával járó, krónikus, felszívódási zavarokkal járó megbetegedést a táplálkozás során bevitt növényi fehérje, a glutén váltja ki az erre fogékony embereknél.
A vastagbélrák és végbélrák a tüdőrákot követően a második leggyakoribb, a nem dohányzó emberek körében pedig az első leggyakoribb oka a daganatos halálozásoknak, hazánkban évente kb. 5000 beteg hal meg vastag- vagy végbélrákban. A betegség sikeres kezelésében a legfontosabb tényező az elváltozás korai felismerése.
A tartósan hideg időjárás jelentősen megterheli az emberi szervezetet. Különösen veszélyeztetettek az idősek, a krónikus keringési és légzőszervi betegségekben szenvedők és a gyermekek.
A mozgáshiány a legfontosabb népegészségügyi problémák közé tartozik a fejlett országokban. Magyarországon különösen sok megbetegedéssel hozható összefüggésbe a testmozgás hiánya, illetve általában az egészségtelen életmód és a túlsúly, elhízás.
Valószínűleg csalánkiütések alakultak ki, amennyiben a bőrön viszkető, általában nagyobb méretű, vörös duzzanatok alakultak ki, jellemzően égő érzéssel párosulva. Legtöbbször 24 órán belül eltűnnek, majd napokig más-más bőrfelületen jelennek meg, de krónikus esetben akár 6 héten túl is megmaradhatnak.
Az orvostudomány gyűjtőnéven zoonózisnak hívja azt a számtalan betegséget, amelyek állatról emberre is átterjednek, néha úgy, hogy a hordozó állaton semmilyen tünet nem jelenik meg, az emberben azonban súlyos megbetegedéssel járó fertőzés alakul ki. A betegségeket okozhatják vírusok vagy baktériumok. Ilyen betegség például az ebola, a pestis, a madárinfluenza, továbbá a koronavírus pandémia is.
A krónikus vesebetegség kialakulásában a magas vérnyomás és a cukorbetegség játszik meghatározó szerepet, a vesebetegek 40 százaléka diabéteszes.