Mélyvénás trombózis és visszértágulat
A képek szerzői jogi védelem alatt állnak, felhasználásuk törvénysértő.
Számos hajlamosító tényezője lehet a mélyvénás trombózisnak
A vénák (visszerek, gyűjtőerek) szállítják a vért a szív felé, közben a nyomás fokozatosan csökken. A vénák tágulékony, viszonylag vékony falú véredények.
A végtagok vénás rendszerében a vér egyirányú áramlását a vénákban lévő billentyűrendszer biztosítja, és megakadályozza, hogy a vér visszafelé folyjon. A vénabillentyűk vékony, csapóajtó módjára működő lemezek.
Visszértágulat estén a vénák kórosan kitágulnak, a billentyűk már nem zárnak, és rohamosan nő az érfalakra nehezedő nyomás. A visszértágulat rontja az érintett végtag vérkeringését, a tágult vénákban a vér pang, ez visszahat az ütőeres keringésre, és így a végtag lassabban jut oxigén dús vérhez, fáradékony lesz, és húzó fájdalmak keletkezhetnek.
Mélyvénás trombózisról akkor beszélünk, ha vérrög (trombus) alakul ki a szervezet valamelyik mélyen (nem közvetlenül bőr vagy nyálkahártya alatt) futó vénájában. Általában az alsó végtagot érinti, rendszerint a végtag duzzadása, meleg, lilás-vörös bőr és súlyos esetben fájdalom jelzi.
Ha a mélyvénás trombózis tüneteit észleli magán, azonnal keresse fel orvosát! Ha a tüdőembólia tünetei alakulnak ki, tehát mellkasi fájdalom vagy diszkomfort jelentkezik, hívjon mentőt!