Cukorbetegség és a menszesz kapcsolata / összefüggése
Kedves Doktor Nő / Úr
Az alábbi kérdésemre szeretnék Öntől /Önöktől választ kérni.
Gyermekemnek 2009., decemberében diagnosztizálták az 1-es típusú cukorbetegséget. Éppen az idő tájban következett volna a rendszeres menszesze., Ami akkor nem, .- csak most 1 hónap késéssel - jött meg. Jelenleg még a "mézes hetek időszakban" vagyunk. Tekintve, hogy ilyen helyzetben még nem voltunk és hát valjuk be egy anya sem készül erre, így nem tudom, hogy a menszesze a vércukor szintjére milyen hatást gyakorol. Az természetes, hogy ilyen körülmények között késik a menszesze? Ön, hogyan itéli meg, elvigyem Őt egy nőgyógyászhoz? Ez utóbbi kérdésre a válasz azért is érdekel nagyon, mert a környékünkön nincs gyermek nőgyógyász, egy felnőtt nőkre szakosodottal pedig nem szeretném megvizsgáltatni. Remélem érti, hogy mire gondolok.
Nem szeretném Őt még egy traumának kitenni, most, amikor igy is van mit feldolgoznia. Bármennyire is igyekeztem ebben a témában a net segítségét igénybe venni, nem igazán találtam róla számomra érthető információt.
A másik kérdésem pedig az lenne, hogy mióta ez a betegség "beköltözött a házunkba" azóta sok mindent hallottunk és olvastunk akár magyar és akár külföldi oldalakon is, hogy talán ennek a betegségnek a kisérleti gyógyítása megkezdődött. Amerikában, Németországban, Ukrajnában is folynak tudományos kisérletek és egy 2008-as cikket találva, meglepődve olvastam, hogy már Szegeden is vannak olyan kezdeményezések amelyek által az ilyen betegek, akár évekig is tudják nélkülözni a külső inzulinpótlást. Sajnos konrétumokat ezzel kapcsolatban nem találtam, ezért kérdezem Önöket,
Várom mielőbbi válaszát /válaszukat
Dr. Horváth Róbert válasza cukorbetegség témában
Tisztelt Kérdező! Sajnos kicsit hiányosak az adatok, ami alapján részletes választ tudnék adni, de a menses beállta életkortól és örökletes tényezőktől is függ. Van, aki azonnal rendszeresen menstruál, van akinél csak évek után válik rendszeressé a vérzés. Egy új probléma 1TDM, még akkor is, ha nem a diagnózis napján alakult ki (általában már 3 hónappal korábban elkezdődik a folyamat), mindig stresszel jár, így nemcsak a vc érték ingadozása, de a stressz is befolyásolja a menses kimaradását. Vizsgálatokat akkor javaslunk gyermekendokrinológusként, ha a menses 6 hónapig nem jelentkezik. A 21-35 napoonta jelentkező és nem több, mint 6 hónapot kimaradó vérzés még "rendes" dolog, bizonyos körülmények között. A felnőtt nőgyógyász sem vizsgálja a kislányokat első lépésben, általában egy kismedencei UH vizsgálat történik és esetleg vérvétel és mensesnaptár vezetése, tehát emiatt nem kell aggódni, ha mégiscsak el kell menniük Anyáéknak a vizsgáaltra (amit egyébként nem javaslok most még). A szegedi "kisérlet" az transzplantációra felnőtt, vesebeteg, 1 TDM miatt gondozott egyéneket érint, mivel a transzplasntáció mindig magával vonza az immunszupresszív szerek szedésének szükségességét, aminek negatív hatása van a vc értékekre., Mint gyermekdiabetológus, azt tudom Önnek javasolni, hogy kérdezze meg nyugodtan a lehetőségekről a diabetológusát, de mi is örömmel állunk rendelkezésre a 52/411717/55828 melléken a, DEOEC Gyermekklinikán.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.