PCO vs. ízületi fájdalmak
Tisztelt Hölgyem, Uram!
37 éves, 163 cm magas, 46 kg-os pcos nő vagyok. Gyermeket szeretnék, ezért a fogamzásgátló szedését tavaly júliusban hagytam abba., Decemberben diagnosztizált a nőgyógyászom pco-t. A gyógyszer abbahagyása után kétszer mestruáltam, uh képen egyéterműen kirajzolódnak a ciszták., December óta 2x500mg Meforalt szedek, amely hatására közel 4kg-t fogytam. Az orvosom kétszer stimulált, az első alkalommal volt peteérésem, a második alkalommal sajnos nem. Ő laparoszkópiás drillinget javasolt. Ebbe a megoldásba nem szívesen egyezek bele, csak legvégső esetben, mert számomra érthetetlen, ha alapjában véve anyagcsere betegségem van, akkor miért kell egy roncsolásos műtéttel megoldani?
Ezért készítettem 3 pontos terheléses vizsgálatot és hamarosan fel fogok keresni egy endokrinológus szakorvost. Az eredményeim:
0.perc Gl: 4, 6 Inz: 5, 7
60.perc Gl: 5, 1 Inz: 35, 5
120.perc Gl: 6, 6 Inz: 37, 1
A kérdésem az adataim tükrében az lenne, hogy a pár napja tapasztalt igen erős ízületi fájdalmaim (kéz, könyök, térd, lábujjak feszülése) összefüggésbe hozthatók-e az anyagcsere betegségemmel? Véleménye szerint helyes döntés-e részemről az, ha endokrinológus segítségét kérem és metformin szedése mellett diétával (finomlisztes termékek kerülése, cukor részbeni elhagyása, tk. kenyér, sok hüvelyes, zöldség, gyümölcs, olajos magvak fogyasztása), mozgással (napi 1 óra gyógytorna, arwen torna és séta) próbálom javítani a helyzetemet és teherbe esni?
Válaszát tisztelettel köszönöm!
Ed.
WEBBeteg Szakértő válasza PCOS témában
Kedves Ed.! A cukorterhelés lelete utalhat arra, hogy inzulin intoleranciája van, ezért jó, hogy szedi a Meforalt. A leírt helyes diétával csak jobban lesz, és a terhesség alatt is (és előtte is) nagyon helyes döntés lesz. Mindezek miatt az endokrinológiai ellenőrzést is jó dolognak tartom, megfelelő, hogy a leleteit endokrinológus is látni fogja. A laparoscopiás műtét lényege igazán nem a "roncsolás", hanem az, hogy a petefészek megvastagodott tokjára kis lyukakat fúrnak, emiatt a peteérés könnyebben bekövetkezik. Ez egyáltalán nem rossz dolog, de jó lenne, ha felkeresne egy meddőségi szakrendelést, mert szükség esetén bonyolultabb stimulálási protokollt is tudnak csinálni, hogy biztosan legyen peteérése, ezt még érdemes megpróbálnia, mielőtt műtétre kerül a sor. Az egyszerű Clostilbegytes stimulációt 3 hónapig lehet folyamatosan folyatatni, ezt követően 3 hónap szünetet kell tartania. Persze ilyenkor is teherbe lehet esni. Az ízületi fájdalmak miatt a háziorvosát keresse fel, mert a PCOS-re nem jellemző ilyen panasz.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.