Pajzsmirigy - hashimoto - L-thyroxin - szelén - vitaminok - testmozgás
Tisztelt Hölgyeim és Uraim, tisztelt válaszadó Orvosok!
Férjemmel évek óta szeretnénk kisbabát, de sajnos az eddigi természetes úton való próbálkozásaink nem jártak sikerrel. Mindketten kivizsgáltattuk magunkat.
Nögyógyászom nálam nem talált semmi feltünöt, azon kívül, hogy a pajzsmirigy-értékeimet nem találta megfelelönek. Nemrégiben kaptam kézhez az endokrinológiai leletemet, amelyben többek között az áll, hogy fenállhat egy autoimmun betegség, mégpedig a hashimoto gyanúja, mivel a 2010.03.12-i vizsgálat a következö eredményeket hozta:
anti TPO: <20 U/ml (normálérték: <50 U/ml)
anti-tg: 1730 U/ml (normálérték: <50 U/ml)
TRAK: 0, 01 U/l (normálérték: 1, 0-1, 5 U/l)
szabad T4: 0, 80 ng/dl (normálérték: 0, 8-1, 8 ng/dl)
szabad T3: 2, 40 pg/ml (normálérték: 1, 6-4, 0 pg/ml)
TSH: 3, 30 mikroIU/ml (normálérték: 0, 2-3, 7 mikroIU/ml) (2010.02.09-én 2, 94 mikroIU/l)
Méret: jobb oldalon 5 ml, bal oldalon 2, 1 ml. Homogén, nincsenek göbök.
L-Thyroxin 50-et kaptam, napi egy tablettát kell szednem. Jelenleg a szedés kezdeti stádiumában vagyok, csak fél tablettát szedek.
Önöktöl szeretnék kérdezni néhány, számomra igen fontos dolgot:
1. Nem világos számomra, hogy mit jelent az, hogy fenáll a hashimoto gyanúja. Azt látom a leletemben, hogy egy antitest-érték nagyon magas. Ez nem utal egyértelmüen a hashimotora? Kérem, meg tudnák nekem mondani, hogy mikor egyértelmü, hogy valakinek hashimotoja van? Az is fontos lenne számomra, hogy tudjam, nekem mi bajom van. Ebben is szíves segítségüket kérném. Nem lehet az értékeimböl egyértelmüen megállapítani a diagnózist? Milyen vizsgálatokat javasolnának nekem, hogy utánajárhassak a problémának?
2. Szeretném tudni, hogy valójában mire kaptam az L-thyroxin-50 tablettát? Az interneten utánanézve ugyanis több helyen azt találtam, hogy ezt a tablettát pajzsmirigy alulmüködés esetén szokás szedni. Az viszont az én leletemben nincs feltüntetve, hogy alulmüködésem lenne, helyette az áll ott, hogy euthyrox anyagcsere. Aggódom, hogy hosszú távon esetleg többet árthatna a gyógyszer, mint amennyit használ. Ellenörzésre 3-6 hónap múlva rendeltek vissza. Sajnos tanácstalan vagyok, hogy addig mit csináljak, nem is merem emelni a tablettát egy egész szemre.
3. Azt is olvastam, hogy hashimoto esetén ajánlatos a szelén szedése. A kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy a kezelöorvosommal való újabb konzultálás nélkül (sajnos úgy érzem, hogy a kórházban csak "lekezelnek", aztán "kidobnak", így inkább nem is próbálok újabb idöpontot kérni) elkezdhetnék-e szelént szedni, és ha igen, milyen adagolásban. Vagy esetleg ártalmas is lehet? Nagyon megköszönném erre vonatkozó tanácsukat is, föképp azért, mert semmiképp sem szeretném veszélyeztetni a ránk váró lombikbébi-kezelést (sajnos csak ez az út maradt számunkra, hogy teherbe essek, férjemnek ugyanis nemrég OAT szindrómát állapítottak meg).
4. További kérdésem az lenne, hogy mi mindent tehetnék annak érdekében, hogy "javuljanak a fent nevezett értékeim", és teherbe essek, pontosabban, hogy egy lombikbébi-kezelésbe testileg-lelkileg felkészülve vághassak bele. Gondolok itt esetleg hasznos vitaminokra, ásványi anyagokra, stb.
5. Az utolsó kérdésem a napi testmozgással kapcsolatos. Minden nap rendszeresen sportolok, kb. 45 percet futással / kocogással töltök el, illetve kb. 20 percet jógázok (Kelder Péter: A fiatalság forrása c. könyve alapján, ahol a gyakorlatok többek között a pajzsmirigy müködését serkentik). Remélem, hogy ezekkel a tevékenységekkel nem a pajzsmirigyem ellen dolgozom. Bizonytalan vagyok, hogy hashimoto gyanújával például jót vagy rosszat teszek, ha a jógával a pajzsmirigyemet eröteljesebb müködésre késztetem. Erre vonatkozóan is kérném szíves tájékoztatásukat, amelyet elöre is köszönök!
Válaszaikat elöre is nagyon szépen megköszönöm!
Tisztelettel és üdvözlettel:
Laura
Dr. Plósz János válasza pajzsmirigy témában
Tisztelt kérdező! Véleményem szerint önnek kompenzált Hashimoto thyreoiditise van. Ez azt jelenti, hogy a pajzsmirigye ellen jelenleg termelődnek ugyan ellenanyagok, de a mirigy sejtjeiből e folyamat következtében még nem pusztult el olyan sok sejt, ami működészavart okozna. A hormonszintjei még normál tartományon belül vannak. Sajnos ez az autoimmun pm. betegség nem gyógyítható, tehát nem tudjuk megszüntetni a pm. ellenes antitestek termelődését, a kezelés következmények gyógyítására tud csak szorítkozni. Ez pm. alulműködés szokott lenni, mivel idővel túl sok sejt pusztul el, és a mirigy idővel nem tud elegendő hormont termelni a szervezet számára. (A folyamat egyik embernél gyors, a másiknál nagyon lassú, akár évekig is lehet úgy magas az antitestek szintje, hogy nem lesz pm. működés zavar.) Ha a pm. hormonok szintje csökken, hormonpótlást alkalmazunk. Önnél az fT4 szintje éppen az alsó határon van, a TSH pedig a felső határhoz közel. Mivel gyermeket szeretne, ilyenkor adni szoktak egy kis adag pm. hormont, hogy az fT4 és az sTSH közép normál tartományba kerüljön. Természetesen túladagolni sem szabad a gyógyszert, ezért az sTSH érték ellenőrzése szükséges a gyógyszer elkezdése után kb. 2 hónappal. Ha ez az adag elég, nem kell tovább emelnie. (háziorvosa is tud sTSH-t nézetni.) Vannak arra vonatkozó adatok, hogy a szelén csökkentheti az autoimmun folymatot. Napi 1 tabletta szedését szoktuk jaavasolni az 50 ug-ot tartalmazó készítményből. Ártalmas nem lesz. A sport csak jót tehet. Inkább a fittség fenntartása a fontos, a pm. működés befolyásolását- ha egyáltalán van ilyen hatás- nem igazán javaslom. (Pajzsmirigy betegségeknél csak a túlműködés aktív szakaszában tiltjuk meg a sportolást, mert megterhelné a szívet, de önnél ez nem áll fenn.)
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.