Rokkantsági nyugdíj igénylésekor lehetek-e táppénzen?
Nőgyógyászati műtétem miatt tartós (100%-os) rokkant lettem. Munkahelyemen azt mondták, még munkaviszonyban állok: jelenleg is kapok táppénzt.
Hamarosan az orvosi bizottság elé kell mennem, azonban a nyugdíjfolyósítónál azt mondták, nem lehetek táppénzen, sem munkaviszonyban, tehát fel kell mondanom, és a táppénz-folyósítást is meg kell szüntettetnem, ha igényelni akarom a rokkantsági nyugdíjat (35 éves vagyok, a 10 év bedolgozottam megvan).
Körzeti orvosom azonban nem adja ki a táppénzes papíromat, mondván, ha a bizottság elutasít, utána már nem leszek táppénzre jogosult, hiszen munkaviszonyom sincs.
Olvasatiam alapján úgy értelmeztem, maradhatok táppénzen, csak a pozitív elbírálás után szűnik meg, hiszen akkor már kapom a nyugdíjat.
Kérdésem tehát, hogy maradhatok-e táppénzen a bizottsági döntésig, valamint az, hogy munkahelyemen felmondhatnak-e nekem, és ha igen, akkor valóban csak 45 napig jár esetemben a passzív táppénz?
WEBBeteg Szakértő válasza rokkantsági nyugdíj témában
Kedves Kérdező! Előszöris szeretném megnyugtatni, hogy minden rendben lesz, csak elsőre nehéz áttekinteni a sok jogszabály által szabályozott lehetőségeket. Amennyiben még nem volt orvosszakértői bizottság előtt, nem tudhatjuk, milyen mértékű az egészségkárosodása, hány %, illetve a bizottság állapotát véglegesnek tekinti vagy szóbajön a rehabilitáció lehetősége. A bizottsági döntés alapján dől el, jogosult-e ellátásra, milyen típusú ellátásra jogosult, illetve az igénybevételnek milyen feltételei vannak. Lehetőség van rehabilitációs járadék vagy rokkantsági nyugdíj megállapítására, mindkét esetben más a munkajogi helyzet. A pontos válasz érdekében írja meg, milyen szerződéssel foglalkoztatják, pontosan mióta van táppénzes állományban, milyen munkakőrven dolgozott, illetve később szükség lesz a bizottság minősítésére is. Ön semmiképpen ne mondjon fel, amíg nincs meg a döntés.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.