Aromatáz gátló gyógyszer mellékhatása
Tisztelt Dr. Nagykálnai Tamás!
61 éves vagyok. Ez év áprilisában a bal oldalon teljes emlő eltávolítást végeztek. Az onkológiai bizottság ezt követően napi egy Letrozole 2, 5 mg tabletta (öt évig tartó) szedését írta elő. A gyógyszerre enyhe félelemérzéssel kísért rossz közérzettel (hányinger, szájszárazság, általános gyengeségérzet, szédülés) reagáltam. Ezek után napi egy Femara 2, 5 mg tablettát javasoltak, melynek mellékhatásai az előző gyógyszeréhez hasonlóak. A gyógyulásom érdekében szeretnék mindent megtenni, de dolgaimat így a régi kerékvágásban nem tudom elvégezni.
Kérdésem: egy idő után a szervezetem valamely készítményhez hozzászokik-e, vagy lehetséges-e a mellékhatások mérséklődése, ill. megszűnése? Lehetne-e az adagot napi fél tablettára redukálni, esetleg kétnaponta bevenni? Vagy van-e ezen kívül más készítmény, amely enyhébb mellékhatásokkal rendelkezik?
Köszönettel: R. Gabriella
WEBBeteg szakértő válasza mellrák témában
Kedves R. Gabriella! Ön is - sajnos a többi levélíróhoz hasonlóan - nem írja meg pontosan az emlődaganat részletes adatait. Lakonikus rövidséggel említi, hogy "bal oldalon teljes emlőeltávolítást végeztek", de egyáltalán a daganatról, a daganat méretéről, szövettanáról, hormonreceptorairól, HER2 receptoráról, a nyirokcsomók állapotáról, stb. szó sem esik., Mintha ez lényegtelen lenne. Nagyon nehéz így korrekt véleményt mondani. De: A tablettákról azért véleményt tudok mondani. Amennyiben utókezelésként egyedül Letrozol (az eredeti készítmény nevén Femara) tablettát írtak fel, akkor nagy baj azért nem lehet. Ez a két tabletta tudniillik azonos (a Femara az eredeti Novartis készítmény, és 2.5 mg letrozol-t tartalmaz). Szinte teljesen megszűnteti a női jellegű hormonok keletkezését az emberi szervezetben (gátolja az aromatáz enzimet = "aromatáz inhibitor") - ezért használatakor a női hormonok (ösztrogének) elvonási tünetei jelentkeznek. Magyarul egy többé-kevésbé erős klímax-szerű tünetegyüttes jelentkezik a csukló és kéz izületi panaszaival, hüvelyszárazsággal, a szexuális vágy csökkenésével, hőhullámokkal, esetleg alvászavarral, a figyelem gyengülésével, csontritkulással, stb. Ezek persze még mindig sokkal jobbak az emlőrák kiújulásánál - vagy az áttétek megjelenésél. Minden emlőráknál több-kevesebb a kockázat a kiújulásra. A Femara (letrozol) tabletta a kiújulási kockázatot kb. a felére csökkenti. Tehát, ha mondjuk az Ön daganata (nem tudom milyen volt, mert nem írta meg) mondjuk 10 % kiújulási kockázattal járt, akkor ez a kockázat a tablettával 5%-ra csökken. Azaz a mondjuk 90% túlélési esély helyett 95%-os túlélési esélye lesz. Vagy pl. a 20% kockázat 10%-ra csökken, azaz 80% helyett 90% a túlélési esély. Azért az nem mindegy. A mellékhatások alig csökkenthetők, de tapaszatatom szerint leginkább a torna, úszás, mozgás, nagy adag fol-sav, kalcium, vitaminok érnek valamit - bár megpróbálkoztak, depresszió elleni szerekkel is, stb. kevés sikerrel, és újabb és újabb mellékhatások árán. Próbálja mégiscsak elviselni a kisebbik rosszat. /Talán emlékszik és ismeri a néhai Sinkovits Imre játszotta háziorvos, az "Antivakarin"-os vidám kabaré-jelenetet még a múltból: vakaródzott a beteg, erre "Antivakarin" tablettát adott neki, mire a betegnek kihullott a haja. Erre hajnövesztőt adott neki, amitől már nem emlékszem milyen mellékhatása lett, stb. A sok próbálkozás végén megmaradt a vakaródzás/. Elviselhetetlen mellékhatások esetén egy másik szerre, a tamoxifen-re (Zitazonium a tabletta neve) lehetne lecserélni a Femarát, persze a Zitazoniumnak is vannak mellékhatásai. Kézcsókkal jobbulást
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.