Csípő diszplázia
Tisztelt Dr. Nő/Úr!
32 éves férfi vagyok.
Kb 27 éves koromban futni kezdtem. Úgy tíz alkalom után (a legtöbb 6 kilóméter volt) megfájdult a jobb csípőm, ami miatt orvoshoz fordultam. Akkor némi túlsúly volt rajtam, miv el 183 cm magasságomhoz úgy 92 Kg volt a súlyom. A doktor csípődiszpláziát állapított meg és azt javasolta: "Ne fusson". Korábban világ életemben mozgékony voltam. Sportolgattam, fociztam, bicikliztem stb. Gyanús volt, hogy miért 27 évesen jön ki egy velem született rendellenesség.
Azóta is van vele problémám - bár már nem futok, kicsit súlyom növekedett 103 Kg - pl hosszabb gépkocsivezetés alkalmával (több, mint 30 perc) érzékeny szokott lenni a jobb csípőm, de még elviselhető. A napokban viszont nagyon megfájdult megint, pedig semmi különös mozgást nem végeztem. Már napok óta tart (kicsit enyhül), de még jelentős fájdalmat érzek bizonyos mozdulatokkor.
Kérdéseim: Lehetséges, hogy az orvos tévedett és valami más a baj? Lehet valamit tenni, hogy a jövőben ne legyen vele problémám és esetleg még futhassak is? Kell valamire különös figyelemmel lennem? Lehet valahogy jelenlegi fájdalmat és emiatt kialakult mozgáskorlátaim megszűntetni? (fájdalomcsillapítót nem szeretnék szedni) Kialakulhat ebből kezeletlenség esetén ennél súlyosabb tünet is?
Köszönettel: Zoltán
Dr. Csuth Ágnes válasza csípődiszplázia témában
Kedves Zoltán! A dokumentációk ismerete nélkül nehéz pontos választ adni. Ha önnek csípő dysplasiája van (nem fejlődött ki teljesen a csípőizület), az még nem jelenti azt, hogy nem mozoghat., Hogy mit lehet, és mit nem azt a csípőelváltozás foka szabja meg. Enyhe fokban nem szoktuk megtiltani a mozgást, de az tény, hogy a hirtelen irányváltoztatáéssal járó sportok (foci, kosár-, röp-, kézilabda stb) a futás a legártalmasabb mozgás a térdnek és a csípőnek. Így látatlanban (rtg film ismeretének hiányában) azt javasolnám, hogy ússzon és kerékpározzon, ilyenkor nincs a súly a csípőizületen, kevésbé terheli. A fájdalom lehet izomeredetű és porckopásból, combfej, deformitáspól adódó is. Ezt eldönteni csak vizsgálatokkal lehet. Leírása szerint már 30 perces vezetés is panaszt okoz, ez előrehaladott állapotot feltételez, amikor már sajnos elkerülhetetlen a gyógyszeres kezelés. A testsúly csökkentése mindenképpen célszerű lenne, a későbbiekre nézve is, mert általában a csípődysplasiás betegek előbb-utóbb protézis műtétre kerülnek, ahol hátrány a nagy súly., Hogy ezt elkerülje mindenképpen keressen fel egy ortopédiai szakrendelést. Ha megelőzni nem is, de kitolni ki lehet a protézis beültetés idejét akár évtizedekkel is. Mielőbbi jobbulást kívánok! Üdvözlettel.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.