Szemlátótér szűkölet
Tisztelt Doktor Hölgy/Úr,
Az utóbbi időben egyre gyakrabban fordul elő ideiglenes látótér szűkűlet mindkét szememen, az elmúlt egy hónapban immár harmadszor. 15-16 évesen rendszeresen jelentkezett ez a tünet, főleg testnevelés óra után, hetente legalább kétszer. Kivizsgálások nem mutattak semmilyen eredményt, szemésznél és kardiologusnál is jártam anno. 16 éves korom után sokkal ritkábban, évente, kétévente egyszer jött elő a probléma, egészen mostanáig, 30 éves koromig.
Lefolyása: hirtelen a szem látótér elhomályosul, mintha csőlátás alakulna ki: , amire nézek azt abban a pontban látom, viszont a körülötte lévő dolgok helyett már csak homály, köd van. pld.: ha nézek valakire, konkrétan a fejére, akkor a felsőteste kiesik. Ha a felsőtestét nézem, akkor a fejet nem látom. Ez a probléma többnyire kb 30-45 percig fennáll, utóbbi időben akár 1, 5 órán keresztül is. Ahogy enyhülni kezd a látásromlás, úgy erősödik a szemfájdalom, mire elmúlik (a látásromlás), addigra fájdalomcsillapítót kell bevegyek. Eközben a fájdalom átterjed a tarkómra is, több esetben pedig gyomrom felfordul-utóbbi inkább a látásromlással párhuzamosan.
Hozzá kell tegyem, hogy utóbbi időben hetente egyszer röpladbázni járok, 2-2, 5 órás játékkal - elképzelhető valamilyen összefüggés lehet az intenzív sporttal (?), mivel 15 évesen is testnevelés órán mutatkozott a "látótérkiesés". (ugyanakkor természetesen az elmúlt 15 évben is sportoltam kimerítően, sokszor 3-4 órát teniszeztem, bármiféle következmény nélkül)
Mi lehet az oka, hova forduljak vizsgálatra?
Üdvözlettel.
Dr. Csuth Ágnes válasza látásromlás témában
Tisztelt kérdező! Az említett átmeneti - főleg intenzív fizikai munka, tornázás után - jelentkező látótérszűkület leggyakoribb oka a szem és főleg az idegháryta kerngési zavara. A szemészeti problémák megnyugtató kizárása javasolt első lépésben: számítgépes látótér vizsgálat, szemnyomás mérés, látásélesség vizsgálat, látóideg funkciójának megítélése. A szemfenéken futó erek állapotának felmérése. Ezt követően érdemes a belgyógyászati irányba is elvégezni a kivizsgálást: vérnyomás mérés (legjobb lenne 24 h-ás monitorizálás akár sportolás közbeiktatásával is), terheléses vizsgálat. A nyaki és agyai erek áramlásának megmérése ultrahang segítségével. Ha a fejfájás megnyugtató nem magyarázható a fönti kivizsgálásokkal akkor ideggyógyászati vizsgálatok is szükségesek. A 15 éves korban jelentkező tünetegyüttes gyakran észlelhető kiskamaszokban, amikor hirtelen nyúlnak, nőnek és a keringésük még nem tudott alkalmazkodott teljesen az új helyzethez.Üdvözlettel.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.