Látásromlással kapcsolatban
Tisztelt Doktornő!
Válasza némely élces hangvételű sorából úgy tűnik számomra, hogy esetleg valami olyat írtam, ami Önt felbosszantotta. Bár tudomásom és szándékom szerint nem tettem semmi olyat, ami ezt indokolná, hiszen a segítségéért írtam ide, ha esetleg mégis, akkor elnézését kérem.
Azthiszem abban megegyezhetünk, hogy nem egy egyszerű "szemének természetes öregedését"-ről van szó, hiszen azt már Ön is kijelentette, hogy abba nem illik bele a monocular diplopia, sem a több kép látása. Valószinüleg megint nem fogalmaztam eléggé pontosan, mivel én nem a lencseszéli torzitásról, hanem egyértelmüen nagyobb képről "beszéltem". A lencseszéli torzitásról van tudomásom, arról is hogy a fizikai és technológiai okok miatt nem kiküszöbölhető, de engem nem is az zavar. Én egyértelmüen nagyobb képet látok szemüveggel és ebből azt szűröm le, hogy nem az öregszemüségből fakadó közelpont távolodásának korrigálását végzi a szemüveg, hanem túlkorrigál, nagyít. Tudomásom szerint, a lencse és a szaruhártya közötti távolságból adódó esetleges nagyítást, a lencse végleges megválasztásakor korrigálni szokták, ezért nem feltétlenül a mért dioptriásat kapja a paciens. Sajnos úgy tudom és kollegái is úgy tájékoztattak, hogy folyamatosan gyulladt szemre, nem lehet kontaktlencsét tenni, sőt kifejezetten ellenjavallt. Ezért nem áll módomban kipróbálni., De ha jól gondolom, az alapproblémámat, a több kép látását ez sem gyógyítaná meg. A szemizmok erőltetéséről irottakkal kapcsolatban csak azt szeretném megkérdezni, hogy képesek lennénk a szemlencse izmait tudatosan bármire kényszeríteni? Mert ha jól értem, azt kellene tenni ahhoz, hogy még ha rövid időre is, de élesre fókuszáljuk a látott képet. A stenop lyuk effektus önmagában érdekes, bár azt hiszem konkrét magyarázat még nincs rá szemészeti vonatkozásban, iletve esetemben nem is feltétlenül vethető össze ezzel az effektussal, hiszen a stenop lyuk valójában egy kicsiny lyuk, a hunyoritott szem viszont egy viszintes rés, ami optikailag nem képes ugyan azt a jelenséget produkálni. Sajnos a szemüveg viselése nem szünteti meg a fő panaszt, hiszen a kettőzöttség visszatér, sőt egyre romlik, mivel már sajnos rég nem csak két képet látok, hanem többet. A szemüveg jelen esetben, legfeljebb csupán tüneti kezelésnek mondható, de annak is csak ideig óráig, mivel a folyamat úgytünik nem áll meg. A teljes pupillatágitásban végzett vizsálatok részletes eredményét sajnos nem közölték velem, csupán annyit hoztak tudomásomra, hogy semmilyen lényegi elváltozás nincs a szememben. Sajnos kezdem már megszokni, hogy az átlagostól eltérő problémám, általánosan kelletlenséget vált ki a szemészekből, viszsgálatokat esetleg külön kérésre végeznek el, azok eredményét nem osztják meg szivesen, anamésis-re nem is igazán kíváncsiak, vagy ha ki is kérdeznek, az elvégzett vizygálatok után átsiklanak az elmondottakon, majd rövidrezárják a folyamatot a szemüveg felírással.
Abban reménykedem, hogy ezt a bevett gyakorlatot valahol valakinél át lehet törni és remélhetőleg nem akkor, amikor a szememnek már késő lesz. Ezért fordultam Önhöz is. Az Ön által felsorolt anyagcserezavar betegségeknek olyan egyéb tünetei is vannak, melyeknek már rég ki kellett volna tűnnie, vagy minimum a laboreredményeimben kellene lényegi elváltozásokat felfedezni, de azokkal szerencsére semmi probléma. Amennyiben van még elképzelése, vagy útmutatása, azt továbbra is várom.
Köszönettel.
Dr. Csuth Ágnes válasza látásromlás témában
Kedves Kérdező! Amennyiben további kérdései vannak betegségével kapcsolatban, forduljon személyesen szemészeti szakrendeléshez.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.