Magas pulzusszám nyugalmi állapotban
Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Néhány hete magas pulzusszámra panaszkodom! Konkrétan, december közepe tájékán lettem rá figyelmes, hogy a torkomban ver a szivem, ami viszont jobban zavart, hogy nyom a mellkasom és emiatt esténként nehezebben alszom el. A pulzusom folyamatosan 90-120 között van bár szerencsére inkább az alsó értéknél jár, nyugalmi állapotban. Bevallom a testsúlyom sem éppen optimális, 106 Kg, 184 cm-es testmagasságnál. A vérnyomásom szintén nem a legmegfelelőbb, általában 140/95 (vagy némileg magasabb), amiben inkább az alsó érték az aggasztó. Jártam a kardiológián, ahol az orvos EKG és szívultrahang vizsgálat után azt válaszolta "a 'nagy' problémát máshol kell tovább keresnie...". Visszamentem a háziorvosomhoz, aki a 150-es Coaprovel (mivel az nem segített) szedése után a 300-as Coaprovel-t írta fel és mondta, hogy ez majd leviszi a pulzusomat is. Az utóbbit 2 hete szedem, de egyenlőre a pulzusomnál nem tapasztalok változást, bár jobban örültem volna, ha gyógyszerkúra megkezdése előtt megpróbálkozunk vmi "házi" megoldással, mégha az később is vezet eredményhez. Egyik ismerősöm hasonló problémáiról számolt be, ,amikor huszon éves korában gyors szívverésre a "betaloc" nevű gyógyszer alkalomszerű szedését írták fel és idővel elmúlt neki a "zakatolás". Ön javasolná ezt a gyógyszert?
Egyenlőre nem tudom mi tévő legyek, mert a fő problémám nem javult és a házi orvosom komoly javaslattal még nem állt elő. Gonodlkodom, hogy a 24 órás pulzus/vérnoymás vizsgálat segítene? Ön mit javasol?
Előre is köszönöm, megtisztelő válaszát!
Üdv,
Sándor
WEBBeteg Szakértő válasza magas pulzus témában
Tisztelt kérdező! Az Ön által kapott CoAprovel egy vízhajtóval kiegészített vérnyomáscsökkentő, mely a pulzusszámot nem csökkenti. Erre többek között a béta-blokkoló készítmények alkalmasak, mint, amilyen pl. a Betaloc is (de vannak ennél újabb gyógyszerek is, a Betalocnál kevesebb kellemetlen mellékhatással). Megnyugtató, hogy az EKG és a szívultrahang nem mutatott eltérést. Ettől függetlenül több betegség is állhat a magas pulzusszám mögött. Ha eddig nem történt, legalább egy laborvizsgálat indokolt lenne annak kizárására, hogy nem áll-e egyéb belgyógyászati, hormonális eltérés a magas pulzusszám hátterében. Ha ilyesmire nem, derül fény, akkor valamilyen pulzuscsökkentő megpróbálható. Emellett a fogyás, rendszeres testmozgás segíthet mind a vérnyomás, mind a pulzusszám csökkentésében. A Holter (24 órás EKG) vizsgálattal az esetleges egyéb ritmuszavarok kimutathatók, nagy valószínűséggel az Ön esetében csak sinustachycardia lesz látható (vagyis a megfelelő ingerképző helyről indul ki a ritmus, csak magasabb frekvenciával), azonban néha segíthet a mellkasi nyomások alatti EKG-eltérések rögzítésében., Hogy nyújt-e többletinformációt, kezelőorvosa tudja pontosabban megítélni. Az ABPM (ambuláns 24 órás vérnyomás-monitor) vizsgálat azonban segíthet a napközbeni vérnyomás-ingadozás felmérésében, ill. képet ad a mérések során a pulzusszámról is, ez segíthet a gyógyszerek beállítását illetően. Nem írja, hogy hány éves, de mind a túlsúly, mind a magasvérnyomás kockázati tényezője a szív- és érrendszeri betegségeknek (főleg egy bizonyos életkoron túl). A mellkasi nyomódások miatt egy terheléses EKG vizsgálat elvégzése megfontolandó. Üdvözlettel.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.