PSVT, MPS
Tisztelt Doktornő!
30 éves vagyok. A közelmúltban szívpanaszaim miatt átestem pár vizsgálaton (EKG, szívUH, Holter-EKG, vérvétel), aminek eredménye röviden: PSVT, MPS II.fokú regurg.-gal. Kérdéseim a következők:
-a II.fokú mit takar?
-A javasolt Betaloc 25mg szedése segít-e mindkét problémán? Magas pulzusszámom nem állandó, csak bizonyos napszakokban és stresszhelyzetben fordul elő. Ennek ellenére kell szednem a Betalocot? Ha elkezdem szedni, tudomásom szerint nem hagyhatom abba a szedését. Mi ennek az oka, ill. mi történik, ha mégis abbahagynám?
-Normális pulzusszám és panaszmentesség esetén okozhat-e bármilyen? problémát? a Betaloc? Arra gondolok, hogy nem csökkenti-e túlságosan a pulzusszámot akkor, ha az nem? indokolt?
-Továbbá azt is szeretném tudni, hogy előfordulhat-e alacsony pulzusszám mellett magas vérnyomás ill. magas pulzusszám mellett alacsony vérnyomás?
-A kardiológus által említett katéteres abláció végleg megoldaná a ritmuszavart? Ha igen, nem lenne-e egyszerűbb ezt a megoldást választani az esetleges hosszú gyógyszerszedés helyett?
Elnézést a sok kérdésért, ill. ha butaságot kérdeztem. Nagyon köszönöm a válaszait.
László.
WEBBeteg szakértő válasza mitrális prolapsus témában
Kedves kérdező! A Betaloc jelen esetben inkább a ritmuszavarok kivédését célozza meg, mitralis prolapsus esetén is a társuló ritmuszavarok miatt adjuk, bár az egyéb, prolapsushoz társuló panaszokra (mellkasi fájdalmak) is jó hatással van. A mitralis prolapsus (MPS) során a bal pitvar és kamra közötti billentyű lazább, visszaenged kevés vért a pitvar felé. Ezt a visszaengedést nevezzük regurgitációnak, amit egy 4 fokozatú skálán értékelünk az ultrahangos kép alapján: I. fok a legenyhébb, IV. fok a legsúlyosabb. A II. fok már jelentősebb visszacsorgást jelez, de ez egyelőre csak követést igényel (III-IV. fok esetén műtét jön szóba). A Betaloc kihagyása esetén sűrűsödhetnek a ritmuszavarok, ráadásul hirtelen elhagyásakor megemelkedhet a pulzusszám, így csak fokozatos dóziscsökkentés mellett javasolt abbahagyni. A Betaloc csökkenti a nyugalmi pulzust is, ha ez nagyon alacsony, akkor is szóba jön a dóziscsökkentés -, de ezeket mindenképpen egyeztesse a kezelőorvossal, ő ismeri pontosabban az ultrahangos leletet és a ritmuszavar természetét. Az abláció jó alternatíva, de a beavatkozás sikere függ a ritmuszavar típusától is, illetve attól, a szív melyik részéről indul ki az aritmia, de általában 90% körüli a sikerarány. Ezzel kapcsolatban szintén kardiológusa tud részletesebb tájékoztatást adni. Végezetül: előfordulhat, hogy alacsony pulzusszám mellett megemelkedik a vérnyomás, és fordítva, ez utóbbira példa, ha egy nagyon gyors ritmuszavar miatt a szívnek nincs elég ideje telődni és pumpálni, leesik a vérnyomás.Üdvözlettel.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.