Immunszupresszív kezelés és a terhesség
Tisztelt Doktor Úr/Nő!
37 éves nő vagyok. 14 éves korom óta van autoimmun eredetű krónikus aktív hepatitisem. Jelenleg napi 4 mg Metypredet és 50 mg Imuránt szedek. Ezeket kb. már 15 éve ebben a felállított therápiában. Rendszeresen járok gondozásra.
Gyermekem sajnos nincs. 10 éve nagyon szerettünk volna a férjemmel, de a kezelőorvosom nem javasolta. Akkoriban gyakrabban volt aktív szakaszban a betegségem. Próbálta elfogadtatni velem, hogy nekem nem javasolt a saját gyermek. Ezt részben sikerült, részben nem. Én is nő vagyok és anya szeretnék lenni. Jelenleg évek óta tünetmentes vagyok a gyógyszerek szedése mellett, aktívan dolgozom, rendes, normális életet élek. Igaz közben elváltam, viszont a jelenlegi párommal nagyon boldogok vagyunk. Ő így fogadott el engem, a betegségemmel együtt. Viszont mostanában egyre többször kérlel, hogy próbáljuk meg, hátha lehetne közös gyermekünk. Természetesen nekem is minden vágyam ez lenne, de félek egy újabb kudarctól. Már csak ez hiányzik a boldogságunkhoz. Szinte már napi téma ez közöttünk, annyira szeretnénk. Neki már van egy 4 éves kisfia, aki velünk él, így ítélte a bíróság. Igazából tehát van egy "kis családunk", de mégis szeretnénk bővíteni. Szeretném a párom még boldogabbá tenni.
Ezúton szeretném kikérni szíves véleményét, mielőtt elindulnánk ezen az úton.
Tisztelettel és Köszönettel várom válaszukat!
WEBBeteg szakértő válasza immunszupresszív kezelés témában
Kedves Hölgyem! Az Imuran egy kemoterápiás gyógyszer, amit Önnek folyamatos, kis dózisban kell szednie. Ezt terhesség alatt nem javasolt alkalmazni, mert teratogén hatása van, tehát a fejlődő magzatot károsítja, emellett koraszülést, spontán vetélést okozhat. A steroidot viszont többféle autoimmun betegségben is alkalmazzák, és bizony terhesség során is több kismama kap. Tehát terhesség úgy lenne vállalható, ha a gyógyszerszedésen módosítanának. Azt, hogy az alapbetegséget a terhesség, hogyan befolyásolja, sajnso nem tudom megmondani, mert vannak olyan folyamatok, melyek a terhesség alatt fellángolnak, míg mások nem jelentkeznek. Beszélje át a kezelőorvosával, aki ismeri az eddigi lefolyását az alapbetegségnek, mert ő tudja igazán megítélni, hogy egy terhesség esetén mit várhatnak. Ne csak azt kérdezze meg, hogy vállahat-e gyermeket, hanem beszélje át vele, hogy mi, és mikor történne, ha pl. a gyógyszereket módosítanák, milyen hatással lehet egy terhesség az alapbetegeségére, stb. Szükség esetén egy nagy tapasztalattal rendelkező szülészorvost is fel lehetne keresnie a kérdéssel nagyobb klinikai centrumban, pl. genetikai tanácsadáson.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.