Az alvási apnoe kezelése
Az alvási apnoe enyhébb eseteiben orvosa életviteli változtatásokat javasolhat Önnek, többek között fogyást és a dohányzás elhagyását. Ha ezek nem elegendőek vagy ha az alvási apnoe mérsékelten súlyos, számos más kezelés is rendelkezésre áll.
A téma cikkei |
6/1 Mi az alvási apnoe? 6/2 Az alvási apnoe okai 6/3 Hajlamos Ön az alvási apnoe kialakulására? 6/4 Alvási apnoe - Miért veszélyes? 6/5 Az alvási apnoe kezelése 6/6 Élet alvási apnoéval |
Az obstruktív alvási apnoe kezelésére számos módszer ismeretes. Bizonyos készülékek segíthetnek az elzáródott légutak megnyitásában, máskor műtéti beavatkozás válhat szükségessé.
Az alvási apnoe kezelési lehetőségei
Folyamatos pozitív légúti nyomás (CPAP). Ha Önnek mérsékelten súlyos vagy súlyos apnoéja van, akkor az Ön esetében kedvező hatású lehet egy olyan készülék alkalmazása, ami alvás alatt az orra helyezett maszkon keresztül folyamatosan levegőt juttat be a légutakba. A CPAP (ejtsd szí-pap) készülék segítségével a légutakban uralkodó nyomás mindig egy kicsivel magasabb, mint a környező levegő nyomása, ezáltal nyitva tartja a felső légutakat, megakadályozza az apnoét és a horkolást.
Bár a CPAP-készülék használatával nagyon eredményesen lehet az alvási apnoét kezelni, nem minden beteg tudja megszokni a készülékek használatát. Egy kis idő elteltével meg lehet szokni a maszk biztonságos rögzítéséhez szükséges pántok nyomását. Lehet, hogy Önnek több mint egyféle maszkot kell kipróbálnia ahhoz, hogy az Ön számára legkényelmesebbet megtalálja. Egyes betegeknél a maszkhoz adott párásító is nagyon jótékony hatású lehet.
A CPAP-készülék használatakor jelentkező problémák esetén ne mondjon le a készülék használatáról! Beszéljen orvosával, és próbálják állítani a készüléken, illetve a maszkon, kényelmesebbé téve ezt. Keresse fel orvosát akkor is, ha a készülék alkalmazása mellett is horkol a kezelés megkezdése után! Ha testtömege változott, a nyomás beállítását az új testtömeghez kell hozzáigazítani.
A szájba helyezhető protézisek (orális eszközök). Egy másik lehetőség egy, a szájba helyezhető eszköz alkalmazása, amely lehetővé teszi a garat nyitva tartását. A CPAP általában hatékonyabb, mint a szájba helyezhető protézisek, de ez utóbbit lehet, hogy egyszerűbb használni. Bizonyos típusok az áll előemelésével nyitják meg a légutakat, ez által csökkentve a horkolást és az enyhe obstruktív alvási apnoe tüneteit.
Számos protézis áll rendelkezésre, ezért előfordulhat, hogy többet ki kell próbálnia az Ön számára a legoptimálisabb megtalálása előtt. Ha egyszer megtalálta a megfelelőt, akkor is érdemes az első évben hathavonta, majd ezt követően évente egyszer visszamenni orvosához, hogy megvizsgálják a protézis megfelelő illeszkedését.
Ezt olvasta már? Alvási apnoe - Miért fontos a szűrés?
Műtét és egyéb eljárások
Az alvási apnoe műtéti kezelésének célja az, hogy az orr, a torok területéről eltávolítsák azt a többlet szövetet, ami a légvételek során rezeg, ezáltal létrehozva a horkolást, vagy ami elzárhatja a felső légutakat alvási apnoét eredményezve. Az alábbi műtéti lehetőségeket kell mérlegelni obstruktív alvási apnoe esetén.
Uvulopalatopharyngoplastica. Az eljárás során orvosa eltávolít egy szövetdarabot a garat hátulsó és felső részéről. Általában a mandulákat is eltávolítják. Ez a műtéttípus akkor sikeres, ha a horkolást a garat ezen területén levő laza szövet remegése okozza. Kevésbé hatékony az alvási apnoe kezelésében azonban, ha az apnoét a garat mélyebb részén fekvő szövetek rendellenessége okozza. A műtétet általános érzéstelenítésben végzik.
Maxillomandibularis osteotomia. Ezen eljárás során az állkapocs alsó és felső részét előbbre hozzák az arccsont többi részéhez képest. Ez megnöveli a nyelv és lágyszájpadlás mögötti területet, ezáltal csökkentve az elzáródás valószínűségét. A beavatkozás szájsebész és plasztikai sebész együttműködését is igényelheti.
Tracheostomia. Erre a műtétre akkor lehet szükség, hogyha már minden egyéb kezelési mód hatástalan volt és az alkalmazott kezelések ellenére életet veszélyeztető alvási apnoe alakult ki. Az eljárás során orvosa egy nyílást hoz létre a nyakban, és egy fém, vagy műanyag csövet juttat be a légcsőbe, amelyen keresztül Ön szabadon tud lélegezni. Ezt a nyílást egész nap lefedve kell tartani, azonban éjszaka ki kell takarni, ez által lehetővé válik a levegő akadálytalan áramlása a tüdőbe.
A garat hátulsó felszínén levő szövetek lézeres eltávolítása (lézeres uvuloplasztika), vagy radiofrekvenciás eltávolítása (radiofrekvenciás ablatio) a horkolás kezelésére használatos eljárások. Ezeket a beavatkozásokat azonban nem ajánlják az obstruktív alvási apnoe kezelésére.
A horkolás és az alvási apnoe enyhítésére további műtéti megoldások is rendelkezésre állnak. Ilyen az orrpolipok eltávolítása, illetve a ferde orrsövény korrekciója, továbbá a megnagyobbodott mandulák eltávolítása.
A centrális alvási apnoe kezelése
Az apnoe ezen formájának kezelésére kevesebb lehetőség áll rendelkezésre.
A háttérben álló betegség kezelése. A centrális alvási apnoét szív-, illetve neuromuscularis megbetegedések okozhatják, így ezek kezelése segíthet az apnoén is. A szívelégtelenség kezelésének optimalizálása akár meg is szüntetheti a centrális alvási apnoét.
Oxigén terápia. Az alvás során alkalmazott oxigén terápia segíthet, centrális alvási apnoe esetén. Számos oxigénadagoló készülék és maszk áll rendelkezésre otthoni használatra is.
Folyamatos pozitív légúti nyomás. Ez ugyanaz az eljárás, amit az obstruktív alvási apnoe kezelésére is használnak. A készülék segítségével az orron keresztül a környező levegőnél nagyobb nyomású levegőt juttatnak a légutakba, ez által nyitva tartva azokat. A CPAP megszüntetheti az alvást és megakadályozhatja az alvási apnoét.
Csak úgy, mint az obstruktív alvási apnoe esetén itt is fontos, hogy a készüléket a használati utasításoknak megfelelően alkalmazza. Hogyha a maszk kényelmetlen, vagy a nyomás túl erősnek tűnik, beszéljen orvosával, és módosítsanak a készülék beállításain vagy a maszkon.
Kétszintű pozitív légúti nyomás. A CPAP-készüléktől eltérően, amely egy folyamatos, a környezeti nyomásnál magasabb nyomású levegőt juttat a felső légutakba be- és kilégzés során, a kétszintű pozitív légúti nyomás készülék a belélegzéskor egy magasabb nyomást, kilélegzéskor pedig egy alacsonyabb nyomást hoz létre. A kezelés célja, hogy a centrális alvási apnoéval együtt járó gyenge légzési tevékenységet felerősítsék. Bizonyos kétszintű PAP készülékek automatikusan juttatnak be levegőt a légutakba, ha a készülék azt érzékeli, hogy Ön néhány másodpercig nem vett levegőt.
Adaptív servo-ventillatio. Ezt a készüléket a centrális alvási apnoe és a komplex alvási apnoe kezelésében alkalmazzák. A készülék "megtanulja" az Ön szokásos légzésmintáját és ezt az információt beépített számítógépben eltárolja. Elalvás után a készülék az Ön légzési mintázata segítségével normalizálja a légutak nyomását és megakadályozza, hogy légvétel maradjon ki.
A fenti kezelések mellett lehet még hallani különböző más módszerekről is, például implantátumok használatáról. Annak ellenére azonban, hogy számos gyógyászati segédeszközt és eljárást engedélyeztek már a hatóságok, egyelőre nem áll rendelkezésre elegendő tapasztalat ezek hatásait illetően.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
6/4 Alvási apnoe - Miért fontos a szűrés? | | 6/5 | | 6/6 Élet alvási apnoéval |