Mit igyon a cukorbeteg, ha sportol?

szerző: Szűcs Zsuzsanna MSc, dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember - Diabetes
megjelent:

A rendszeres testmozgás mindenki számára fontos, de cukorbetegség esetén különösen nagy jelentősége van, hiszen amellett, hogy javítja a közérzetet és az életminőséget, pozitív hatás­sal van a testtömegre, kedvező a csontok, ízületek egészsége és a keringés szempontjából; javít­ja a szervezet inzulinérzékenységét is, vagyis nagymértékben hozzájárul az egészséges szénhid­rát-anyagcsere eléréséhez.

A cukorbetegek részéről azonban a sport, a fizikai aktivitás gondos előkészítést igényel. Elengedhetetlen a vércukor-önellenőrzés, s amennyiben szükséges, a szénhidrátbevi­tel a testmozgás előtt. Ugyanakkor a megfe­lelő folyadékellátottság, vagyis az, hogy ele­get igyunk a fizikai igénybevétel előtt, alatt és után, szintén lényeges és hozzájárulhat a jó teljesítményhez.

Edzés előtt

Miért? Az edzés előtti folyadékfogyasztás célja a szervezet optimális folyadék- és elektrolit-ellátottságának biztosítása.

Mikor? A sportolás megkezdése előtt körülbe­lül 2 órával.

Mennyit? 4–6 dl folyadék elfogyasztása java­solt.

Mit? Az innivaló ne legyen se túl hideg, se túl meleg (optimális a 15–21 Celsius-fokos ital, fogyasztása élvezetes és nem terheli meg feleslegesen a sportoló szervezetét); a víz, ásványvíz megfelelő választás, de a tapasztalatok szerint az ízesítés (néhány csepp cit­rom- vagy grapefruitlé és energiamentes édesítőszer), valamint a változatos italvá­lasztás segít a megfelelő folyadékmennyi­ség elfogyasztásában.

Edzés alatt

Miért? A folyadékpótlás célja az edzés során a testtömeg 2 százalékát meghaladó testtömegveszteség elkerülése, mert az nagymértékben rontja a fizikai teljesítményt és a koncentrációt.

Mikor? Az edzés, verseny alatt folyamatosan, 15-20 percenként.

Mennyit? A verejtékezéssel, légzéssel elveszí­tett folyadék mennyisége nagy egyéni kü­lönbségeket mutat, függ például a sportág típusától, a külső környezet hőmérsékleté­től, páratartalmától, a sportoló nemétől, az edzés intenzitásától. Ezért a legjobb az egyénre szabott folyadékpótlás; átlagosan alkalmanként 1,5–3 dl folyadék elfogyasztása javasolt, de extrém igénybevétel esetén akár 2 liter is lehet az óránként elveszí­tett vízmennyiség.

Mit? 1-1,5 óránál rövidebb, enyhe intenzitású sporttevékenység (például könnyű séta) ese­tén a víz, ásványvíz is elegendő. 1-2 órás, mérsékelten intenzív sport esetén a víz mel­lett gyümölcslé vagy szénsavmentes üdí­tő is választható az izmok szénhidrátellátása és az optimális vércukorszint biztosítása mi­att. 2 óránál hosszabb és/vagy intenzív edzés esetén már a szénhidrátok mellett az elekt­rolitok (nátrium, kálium) pótlására is szükség van, például valamilyen sportital formájá­ban. (A sportital nem azonos az energiaital­lal, bár sokan tévesen összekeverik – a szerk.)

Sportolás cukorbetegen

A sportra biztatjuk a cukorbetegeket, hiszen a testmozgás jó hatással van a cukoranyagcsere egyensúlyának beállításában és fenntartásában, a normál testsúly elérésében és megtartásában, és nem utolsósorban a lelki egyensúly kialakításában is szerepet játszik. Mire figyeljen a cukorbeteg sportolás közben? Mik a veszélyei?

Edzés után

Miért? A folyadékbevitel célja edzés után a fo­lyadék- és elektrolit-egyensúly helyreállítása.

Mikor? Az edzés, verseny befejezése után mi­nél hamarabb, folyamatosan.

Mennyit? Általános szabály, hogy minden egyes kilogramm elveszített testtömeg után 1,5 liter folyadék elfogyasztása javasolt.

Mit? A víz, ásványvíz is megfelelő választás, hiszen a hétköznapokban megszokott ét­rend biztosítja a szükséges nátriumot és tápanyagokat, a változatosság azonban bi­zonyítottan megkönnyíti a megfelelő mennyiségű folyadék elfogyasztását. Fontos azonban, hogy a szénhidráttartalmú ita­lok (pl. gyümölcslevek, tejes italok, turmixok) ilyen esetekben is beleszámítanak a napi kalória- és szénhidrátmennyiségbe.

Diabetes, az Alapítvány a Cukorbetegekért lapja

Diabetes magazin 2015/3. lapszámMár 26. éve jelenik meg évi hat alkalommal a magazin, amely a cukorbetegeknek nyújt segítséget rengeteg fontos és hasznos információval a betegség kezeléséről és megelőzéséről, életmódi tanácsokkal, oktató írásokkal, receptekkel, rejtvénnyel.

Egy diabéteszesekből és egészségügyiekből álló csapat alapította, akik szívügyüknek tartották a cukorbetegséget és az érintettek kellő tájékoztatását. A szerkesztőség neves orvosok mellett több diabéteszest is foglalkoztat.

Ma szerte az országból háziorvosok, diabetológus szakorvosok írnak továbbképző jellegű cikkeket a kiadványba, hivatásos újságírók tudósítanak a különböző rendezvényekről. Segít eligazodni a betegeket érintő jogszabályok, mint pl. adókedvezmény, utazási kedvezmény vagy egyes felírhatósági szabályok között is.

A Diabetes kiadvány megrendelése

(Diabetes - Szűcs Zsuzsanna, MSc, dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest