Az alvászavarok és a cukorbetegség kapcsolata

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
frissítve:

A cukorbetegség és az alvászavarok gyakran együtt járnak. A kapcsolat kétirányú: a cukorbetegség alvászavarokat okoz, és arra is van bizonyíték, hogy az alváshiány is növeli a diabétesz kialakulásának kockázatát.

Az alvászavarok cukorbetegséghez vezethetnek

Az alvászavarok - akár az alváshiány, akár a rossz minőségű, éjszakai ébredésekkel társuló alvás – bizonyítottan negatívan hat számos élettani folyamatra. Az alvási zavarok kapcsolatban állnak a magasvérnyomás betegséggel és a depresszióval, emellett számos vizsgálat erősíti meg az alvás és az anyagcserebetegségek, köztük a 2-es típusú cukorbetegség összefüggését. Az alvásra fordított idő csökkenése kutatások szerint egyértelmű szerepet játszik a betegség kialakulásában (az egyik kutatás 1,4-szeres rizikónövekedést mért).

A szervezet reakciója az alvásmegvonásra az inzulinrezisztanciához hasonló állapotot idéz elő, amely a cukorbetegség előfutára. Az inzulin nevű hormon feladata, hogy segítse a szervezet glükózfelhasználását, inzulinrezisztancia esetén azonban a sejtek nem hatékonyan használják fel a hormont, ami magas vércukorszinthez vezet. A cukorbetegség akkor alakul ki, mikor a szervezet nem termel elég inzulint (1-es típus), vagy a sejtek nem tudják azt megfelelően felhasználni (2-es típus). Ha az inzulin nem tudja ellátni a szerepét, a magas vércukorszint szövődményként károsíthatja a szemet, veséket, idegeket (neuropátia) és a szívet is.

A diabétesz kockázatának növekedéséhez hozzájárul az is, hogy kialvatlan állapotban a legtöbb ember hajlamos a kalóriadúsabb, szénhidrátokban gazdag élelmiszereket választani. Ennek oka, hogy az alvászavarok megzavarják a cirkadián ritmust, és befolyásolják az étvágyat szabályozó hormonok (az inzulin mellett a leptin és a ghrelin) termelését. Azok, akik kevesebbet alszanak, általában elhízottabbak, mint azok, akik jól alszanak. A túlsúly a cukorbetegség egyik legfőbb rizikófaktora.

A cukorbetegség tünetei
A 2-es típusú cukorbetegség első tünetei ártalmatlannak tűnnek, sőt előfordulhat, hogy a már évek óta 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nem is tud róluk. A cukorbetegség tünetei

Az alváshiány oka sokféle lehet, de a kiváltó októl függetlenül a vizsgálatok megerősítik az elégtelen alvás és a cukorbetegség közötti összefüggést. Az "éjjeli bagoly" kronotípusú emberek körében - a bioritmus eltolódásának függvényében - akár 72 százalékkal is magasabb lehet a 2-es típusú cukorbetegség előfordulása. Sok esetben a videojátékok, vagy az interneten, közösségi oldalakon töltött idő miatt kerül sor alvásmegvonásra. A munka miatt kialakuló egészségtelen alvási szokások is hozzájárulnak a betegséghez, a váltott műszakban dolgozók körében magasabb volt az anyagcserezavarok előfordulása. Amennyiben az alvászavar hátterében szervi okok, betegségek (pl. alvási apnoe) vagy pszichés problémák állnak, első lépésben azokat kell kezelni.

Orvosok szerint az alvást hasonlóan fontos tényezőként kellene kezelnünk az egészség megőrzésében, mint az egészséges táplálkozást és a rendszeres mozgást.

A cukorbetegek alvászavarainak okai

Az ingadozó vércukorszinttel rendelkező diabéteszes betegek általában rosszul alaszanak. Ennek egyik oka, hogy a magas vércukor szinttől a vesék vizelet kiválasztással próbálnak megszabadulni, így a gyakori vizelési inger zavarja az éjszakai alvást (nocturia). Ezért is fontos, hogy a diabéteszesek egész nap megfelelően táplálkozzanak, és ellenőrizzék a vércukorszintjüket, így jobban aludjanak.

Kapcsolatot mutattak ki a cukorbetegség és az alvási apnoe között is, amit a hangos horkolás és az alvás közbeni légzésszünetek, ébredések jellemeznek, ez pedig megzavarja a szervezet vérkeringést, hormontermelését, anyagcseréjének normál működését. Beszámolók szerint a hosszú légzéskimaradással alvók esetében nagyobb az esély a vércukorszint hirtelen éjszakai zuhanására is. Az alvási apnoe egyik kiváltó oka cukorbetegeknél a túlsúly lehet, a felső légutakban jelentkező zsírlerakódások ugyanis akadályozzák a légzést.

Amennyiben cukorbeteg, elhízott és horkol, keressen fel egy szakembert. Az alvási apnoéra rengeteg hatásos kezelési módszer létezik, melyek között szerepel az életmódváltás, a fogyás illetve súlyos esetekben az elzárt légutak megnyitása is.

Miért fontos az elegendő alvás diabéteszesek számára?

Általában a cukorbetegeknek nagyon óvatosnak kell lenni az alvással kapcsolatban, hiszen bármi, ami kizökkenti őket a megszokott ritmusból, befolyással van vércukorszintjükre is. Minél fáradtabbak, annál nagyobb a valószínűsége, hogy magasabb lesz a vércukorértékük és megnehezíti a diabétesz kontrollálását. Egy vizsgálat szerint azoknak a cukorbetegeknek, akik rosszul aludtak, 23 százalékkal magasabb lett a vércukruk, 48 százalékkal magasabb az inzulin értékük a rendesen alvó betegekéhez képest. Azok, akik fáradtak, többet esznek, ami pedig azt jelenti, hogy tovább emelkedik a vércukorszintjük.

Az elégtelen - túl kevés, vagy töredezett - alvásidő ráadásul a diabétesztől függetlenül is fokozza a vérnyomásproblémákat és a keringési betegségek kockázatát, így megnehezíti a cukorbetegek számára a szív-érrendszeri szövődmények megelőzését.

Az éjszakai alvászavarok diabéteszes betegek esetén növelik a következő állapotok és szövődmények valószínűségét:

  • gyakori éjszakai vizelési inger (nocturia),
  • nyugtalan láb szindróma,
  • diabéteszes neuropátia és neuropátiás fájdalomak,
  • alvási apnoe (horkolás és légzéskimaradás),
  • szív- és érrendszeri szövődmények: magas vérnyomás, koszorúér-betegség, stroke kockázat,
  • depresszió.

Nincs arra meghatározott képlet, mellyel kiszámíthatja, mennyi alvásra van szüksége. Általában 7-8 óra éjszakai pihenésre van szükségünk, de ez egyénenként változik. A cukorbetegek számára a tanulság az, hogy figyeljenek oda az alvásukra, és vegyék komolyan az éjszakai ébredéseket, a reggeli fáradtságot és a napközben tapasztalható kimerültséget.

(WEBBeteg - Cs. K., fordító, források: WebMD, PubMed; lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)

Cikkajánló

Az alvászavar és típusai

Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
Alvás
Az alvás alapvető létszükséglet a szervezet - az idegrendszer, immunrendszer, hormonháztartás és minden szerv - számára a regenerálódáshoz, szerepe mind mennyiségi, mind minőségi szempontból meghatározó. Elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai tevékenység végzéséhez.
Téli sportok
Téli sportok

Gyaloglás, kocogás, biciklizés télen.

Habos vizelet
Habos vizelet

Mikor jelenthet kóros eltérést?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest