Alvásproblémák: minden második embert érinthet
A pihentető alvás minden korban elengedhetetlen feltétele az egészségnek. Az alvásproblémák terhe egyéni és társadalmi szinten is komoly gondot jelent, többek között korlátozhatja a napi munkavégzést.
Globális jelenségről van szó, a világ lakosságának 45 százalékát érinthetik az alvásproblémák, amelyek megelőzhetőek és gyógyíthatók – hangzott el az alvás világnapja alkalmából megrendezett World Sleep Day Hungary sajtótájékoztatóján.
Ma a Világon 75 országban ünneplik az alvás világnapját, amelyet minden évben a tavaszi napéjegyenlőség előtti pénteken, vagyis idén március 14-én ünneplünk – mondta a sajtóeseményen G. Németh György, a World Sleep Day Hungary Programiroda vezetője.
Európai színvonalú alváskutatás
Mára sikerült megvalósítani azokat a szakmai feltételeket és azt az európai standardot, amelyekkel itthon az alvási problémákat kezelni tudjuk – jelentette ki Dr Szakács Zoltán, a Magyar Alvástársaság elnöke. A társaság közreműködésével valósult meg például az a módosítás, amely szerint a jogosítvány kiadásának feltételei között szerepeljen az alvási apnoé, emellett pedig kiemelten foglalkozunk az egyes éjszakai történésekkel, így a stroke, a nappali aluszékonyság, a gyermekkori és a többműszakos munkarend problémáival – tette hozzá Szakács Zoltán.
Az alvás elengedhetetlenül fontos az egészségünk érdekében: többek között a koncentrálóképesség, az érzelmi kiegyensúlyozottság és a frissesség is csak akkor működik, ha eleget és jól alszunk – emelte ki előadásában Dr. Várdy-Visi Katalin szomnológus. A megfelelő alvásszerkezetre mindenkinek szüksége van. Gondoljunk csak bele: ha Einstein nem úgy aludt volna, ahogy tette, akkor nem biztos, hogy mindazokat a bölcs gondolatokat kapta volna a világ tőle, amit kapott.
Alvás és egészség
Az alvás biztosítja az életünk periodicitását, amelyet a napfény és más külső tényezők mellett az élőlények belső folyamatai biztosítanak – emelte ki Dr. Vida Zsuzsa alvás szakorvos előadásában. Ha a bioritmus borul, akkor a sejtciklus is megváltozik, és betegségek alakulhatnak ki – ez főként a több napszakos munkavégzés esetében fontos. Mára bizonyított tény, hogy az alvászavar és a depresszió között szoros kapcsolat áll fent, mára megtalálták a genetikai hidat a két jelenség között, mint ahogy az alvászavar és a túlsúly közötti összefüggést is. Emellett az is bebizonyosodott, hogy az immunrendszerrel is szoros kapcsolatban áll: az alvásmegvonás 117 gén expressziójára volt hatással. Ez a szám döbbenetes – mondta a szakember.
Az egyensúly helyreállítása
Az emberek 1/3-ának van esélye arra, hogy élete során legalább egyszer egy hónapnál hosszabb ideig alvásproblémákkal küzdjön – közölte Dr. Purebl György, a SOTE Magatartástudományi Intézetének klinikai igazgatóhelyettese. Mi történik azokkal, akik annak ellenére nem tudnak jól aludni, hogy nincs lelki problémájuk vagy betegségük? – tette fel a kérdést Purebl György. A legtöbb esetben az aggasztó gondolatok (3 napja nem aludtam), az idegeskedés és a napi stressz gátolja az elalvást. A gondolatok kontrollálása, és a rendszeres, tudatos élet (mozgás, társasági élet) segíthet a normál bioritmus helyreállításában – adta meg a választ az igazgatóhelyettes.
Az alvást segítheti is a modern technológia, amelyre igen nagy az érdeklődés Magyarországon és a világban egyaránt: a negyedik legnépszerűbb témakör a mobilalkalmazások között – emelte ki előadásában Kiss Katalin, a Szinapszis Közvéleménykutató Intézet kutatási igazgatója.
Az alvászavar kezelése |
Az alvászavar terápiában korábban a régi klasszikus gyógyszereket, a barbiturát-vegyületeket mára már szerencsére teljesen kiszorították a korszerűbb benzodiazepinek (BDZ). Az alvászavar kezelése |
(WEBBeteg - Szondi Réka, újságíró)