Hogyan vigyázzunk idősebb szeretteinkre karácsonykor?

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta - WEBBeteg
megjelent:

A karácsony szimbolikusan az összetartozás, a szeretet és a gondoskodás ünnepe. Ilyenkor a családok és barátok rendszerint összegyűlnek, hogy minőségi időt töltsenek együtt, de az ünnepi forgatag közepette sokszor megfeledkezünk arról, hogy az idősebb szeretteink különös figyelmet igényelnek.

Az idősek számára az ünnepek nem csupán örömteli pillanatokat hozhatnak, hanem fokozhatják a magány érzését is, illetve fizikailag és mentálisan is megterhelők lehetnek számukra. A pszichológiai szempontok pedig gyakran összefonódnak a testi változásokkal is. A családi és társadalmi kapcsolatok beszűkülése, a veszteségek, a magány, az egészségügyi problémák és a generációs különbségek mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az ünnepi időszak kihívásokkal teli legyen.

Az alábbiakban olyan pszichológiai tényezőkről olvashat, amelyek az idősek számára kihívást jelenthetnek az ünnepek alatt. Illetve ebben a cikkben olyan hasznos tanácsokat is összegyűjtöttünk, amelyek segíthetnek az idősebb családtagok testi-lelki egészségének megőrzésében az ünnepi időszak alatt.

Kihívást jelentő lelki tényezők

1. Magány és elszigeteltség

Az idősek gyakran szembesülnek a társas kapcsolataik beszűkülésével, például a barátok vagy élettársak, házastársak elvesztésével, illetve azzal, hogy családtagjaik távolabb élnek, így ritkábban látogatják őket. A karácsony hagyományosan a családi összetartozás ünnepe, és azok, akik kevesebb társas támogatást kapnak, ilyenkor különösen magányosnak érezhetik magukat. Ez az elszigeteltség érzése fokozódhat bennük, ha másokat boldog családi közegben látnak, vagy akár a reklámok, közösségi médiában megjelenített idillikus képek hatására is.

2. Gyász és veszteségek

Sok idős ember a karácsonyt a korábban velük lévő, ám már elvesztett szeretteik nélkül kénytelen eltölteni. A karácsonyi ünnepek felerősíthetik a múltbeli veszteségek emlékét, és a gyász érzését is előhozhatják. Az egyedül eltöltött karácsony különösen szomorú lehet, ha valaki korábban éppen a nagy, családias ünneplésekhez volt hozzászokva.

3. A múlt iránti nosztalgia és az idő múlása

Bár mindannyian nosztalgiázunk, az idősek még gyakrabban tekintenek vissza a múltjukra, és karácsonykor hajlamosak megemlékezni a régi szép időkről. Ez egyrészt örömteli is lehet, de könnyen okozhat szomorúságot is, ha már nem tudják ugyanúgy megélni az ünnepet, mint fiatalabb korukban. Az ünnepi időszak gyakran emlékezteti őket az idő múlására, a fizikai és mentális változásaikra, és azokra a dolgokra, amelyeket már nem tudnak úgy élvezni, mint korábban.

4. Fizikai és egészségügyi korlátok

Az időskorral halmozódnak az egészségügyi problémák, ezek pedig megnehezítik az ünneplésben való aktív részvételt. A testi gyengeségek, fájdalmak, betegségek vagy mobilitási problémák miatt sok idős ember kirekesztettnek érezheti magát a családi programokból. Ez a korlátozottság frusztrációt, szégyenérzetet vagy önértékelési problémákat okozhat, különösen, ha a fizikai állapotuk miatt nem tudnak részt venni olyan egyszerű, hagyományos tevékenységekben sem, mint például a családi vacsora vagy az ajándékozás.

5. Pszichés stressz az ünnepi elvárások miatt

Az ünnepek olykor túl nagy társadalmi és családi elvárásokkal járnak, amelyek nyomást gyakorolhatnak az idősebb emberekre. Az idősebbek úgy érezhetik, hogy nem tudnak megfelelni a fiatalabb családtagok elvárásainak, vagy nem tudják már úgy kivenni a részüket az ünnepi készülődésből, mint korábban. Ezt stresszként élhetik meg. Emellett nehezebben viselhetik a nagy családi összejöveteleket is, ahol sok az interakció és a zaj, hiába van a kapcsolódásra lelkileg szükségük.

6. Gazdasági terhek és anyagi korlátok

Az idősek többsége fix jövedelemmel, nyugdíjjal rendelkezik, amiből sokan amúgy is szűkösen jönnek csak ki, ez az ünnepi költekezések idején további stresszt okozhat. Az ajándékvásárlás és az ünnepi kiadások anyagi nehézségeket hozhatnak, és ez szégyenérzetet vagy frusztrációt kelthet bennük akkor is, ha nem tudják anyagilag támogatni a családjukat, vagy nem tudnak olyan ajándékokat adni, mint amit szeretnének.

7. A rutin felborulása

Sok idős ember számára a napi rutin, a megszokott tevékenységek, és az alvási szokások stabilitást adnak. A karácsonyi időszakban azonban ez a rutin felborulhat a családi látogatások, az ünnepi programok és a hosszabb esti összejövetelek miatt. Ez különösen megterhelő lehet azoknak, akik nehezen alkalmazkodnak a változásokhoz, vagy akik számára a strukturált napirend nyújtja a biztonságot.

8. A generációs különbségek feszültségei

Az ünnepek alatt, amikor több generáció is együtt van, előfordulhatnak feszültségek a különböző értékek és szokások miatt. Az idősebbek néha úgy érezhetik, hogy nem értik meg őket, vagy hogy már nincsenek egy hullámhosszon a fiatalabb családtagokkal. Ez az érzés elszigeteltséghez, frusztrációhoz vagy akár konfliktusokhoz is vezethet, amely tovább nehezítheti számukra az ünnepi időszakot.

9. A mentális egészség nehézségei

Az időskor gyakran együtt jár olyan pszichológiai problémákkal, mint a depresszió vagy a szorongás, ezek az ünnepek alatt felerősödhetnek. A magány, a múltbeli veszteségek, az elszigeteltség megélése mélyebb lelki válságot is okozhat az idősebb korosztálynak.

Az idősebb emberek érzelmi támogatása, a velük való törődés és az odafigyelés azonban segíthet abban, hogy ez az időszak számukra is örömteli és meghitt legyen.

Mit tehetünk értük?

1. Egészséges étkezés: Az ünnepi asztal kihívásai

Az ünnepi időszakban változnak az étkezési szokásaink. Az asztalon sokszor nehéz, zsíros ételek, sütemények és édességek sorakoznak, amelyek különösen csábítóak, de egy idősebb szervezet számára nehezebben emészthetőek. Az idősek anyagcseréje lassabb, és sokuknál szükség lehet bizonyos diétás megszorításokra, például cukorbetegség vagy magas vérnyomás miatt.

Ezért fontos, hogy az ünnepi menüt úgy alakítsuk ki, hogy az ne csak ízletes, de tápláló és egészséges is legyen. Készítsünk könnyebb, zöldségben gazdag ételeket, korlátozzuk a só, cukor és zsír mennyiségét. Az idősebb családtagoknak érdemes kisebb adagokat kínálni, és külön figyelmet fordítani arra, hogy a számukra szükséges tápanyagokat megkapják. Például a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételek, mint a halak, teljes kiőrlésű gabonák és friss zöldségek elősegíthetik az általános egészségüket.

2. A rendszeres mozgás fontossága: Aktivizáljuk idősebb szeretteinket!

Az idősebb emberek számára a mozgás elengedhetetlen az egészség megőrzése szempontjából. Az ünnepi időszakban az emberek hajlamosak arra, hogy többet pihenjenek, kevesebbet mozogjanak, különösen, ha hideg van, és kevesebbet tartózkodnak a szabadban.

Fontos, hogy idősebb szeretteinket bátorítsuk a napi mozgásra, még ha az csak egy könnyű séta is. Egy családi séta, az ünnepi fények, vagy a karácsonyi vásár megtekintése nemcsak fizikailag aktivizálhatja őket, de szociálisan is stimulálja, ami jó hatással van a mentális egészségükre is. Ha nehezebben mozognak, akár otthoni könnyű tornagyakorlatokkal is segíthetjük őket abban, hogy ne veszítsék el a fizikai aktivitásukat.

3. Érzelmi támogatás: a magány megelőzése

Az idősek gyakran érezhetik magukat magányosnak, különösen akkor, ha elvesztettek valakit, aki közel állt hozzájuk, vagy ha fizikailag korlátozottak a társas kapcsolataik. Az ünnepek alatt ez a magány fokozódhat, mert ilyenkor az emlékek és a családi együttlétek különös jelentőséget kapnak.

Fontos, hogy szánjunk időt rájuk, beszélgessünk velük, és éreztessük velük, hogy fontosak számunkra. Egy hosszú beszélgetés, közös karácsonyi készülődés vagy egy kedves gesztus, mint például az, hogy segítünk nekik feldíszíteni a fát, nagyban hozzájárulhat az érzelmi jóllétükhöz. Ha távol élnek tőlünk, telefonhívással vagy videóbeszélgetéssel is kifejezhetjük gondoskodásunkat. Ha meg tudjuk szervezni és elősegíteni szintén idős barátaikkal a találkozást, az élénkítően hathat rájuk.

4. Közös élmények: A mentális egészség megőrzése

Az ünnepek során számos közös program adódik, amely nemcsak a családokat hozza közelebb egymáshoz, de az idősek számára is segíthet a mentális frissesség megőrzésében. Vonjuk be őket is a családi tevékenységekbe, legyen az közös süteménysütés, éneklés, társasjáték vagy filmnézés. Az ilyen közös pillanatok javítják az idősek hangulatát, és segítenek bennük feloldani a bezárkózást, amely gyakori probléma az idősek körében.

Az idősek szívesen osztanak meg régi emlékeket, mesélnek történeteket a múltból. Adjunk teret ennek, hallgassuk meg őket, mert ez nemcsak nekik jelent élményt, de a fiatalabb generáció számára is értékes lehet, hiszen ezzel a családi hagyományok, emlékek továbbadódnak.

5. Az ünnepi stressz csökkentése: Kíméletes hozzáállás

Bár az ünnepek sok örömet hoznak, gyakran stresszes időszakot is jelentenek, különösen az időseknek, akik nehezebben viselik a zajt, a zsúfolt programokat vagy a hirtelen változásokat. Tiszteljük a tempójukat, és ne terheljük őket túl sok programmal vagy elvárással.

Fontos, hogy megadjuk nekik a lehetőséget a pihenésre, ha szükségesnek érzik. Ne várjuk el tőlük, hogy mindenben aktívan részt vegyenek, legyen szó hosszú esti összejövetelekről vagy fárasztó kirándulásokról. Figyeljünk oda arra, hogy legyen lehetőségük visszavonulni, ha erre van szükségük.

6. Támogatás és figyelem: az egészségügyi szükségletek kézben tartása

Az ünnepi időszakban is fontos, hogy figyelemmel kísérjük idősebb szeretteink egészségi állapotát. Győződjünk meg arról, hogy a gyógyszereiket megfelelően szedik, és ha bármilyen egészségügyi probléma merülne fel, ne halogassuk a szakemberrel való konzultációt, az ügyelet felkeresését! Az idősebb emberek immunrendszere gyakran gyengébb, így különösen fontos, hogy védve legyenek a hideg időjárás és a vírusok ellen. Ha betegek vagyunk, húzzunk maszkot, vagy napoljuk el 1-2 nappal a találkozást.

A megelőzés is kulcsfontosságú: biztosítsuk számukra a megfelelő réteges öltözködést, és figyeljünk arra, hogy a lakásban kellemes hőmérséklet legyen. Az idősek életkorukból adódóan gyakran fázékonyabbak, figyeljünk erre is! Ha közös programot tervezünk, gondoskodjunk róla, hogy ez ne terhelje meg, ne merítse ki őket túlzottan, és mindig tartsuk szem előtt az igényeiket.

Összefoglalva

Az idősebb családtagjainkra való odafigyelés az ünnepi időszakban nemcsak a testi, hanem a lelki egészségük szempontjából is kiemelkedően fontos. Az egészséges étkezés, a rendszeres mozgás, az érzelmi támogatás és a nem túlterhelően sok közös élmény mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az idősek boldogan és kiegyensúlyozottan éljék meg a karácsonyt. A karácsonyi ünnepek ideje ideális időszak arra, hogy kifejezzük irántuk érzett szeretetünket, és biztosítsuk számukra azt a figyelmet és gondoskodást, amelyre igazán szükségük van.

Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Cs. K., fordító

Segítség