Szívproblémák az ünnepek alatt

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A karácsonyi időszakban hirtelen nagyot nő a halálos szívrohamok száma. Különösen Karácsony és Újév napján. De milyen okok állnak a háttérben, és hogyan tartsuk egészségesen a szívünket?

Köztudott, hogy a dohányzás, magas vérnyomás, magas koleszterinszint, cukorbetegség, a testmozgás hiánya és az életkor mind komoly kockázati tényező a koszorúér-betegségek kialakulásában. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy az év bizonyos időszakai is a kiváltó okok közé tartozhatnak.

Szívinfarktust okozó időjárás?

A koszorúér betegségeket az artériákban lerakódó zsíros plakkok okozzák, melyek elszűkítik a szívhez futó ereket. A plakk leválása vérrögképződéshez vezethet, ami szívinfarktust okoz.

A hideg időjárás megterheli a szívet. Az erek összehúzódnak, ez megemeli a vérnyomást, és a vér is gyorsabban alvad. A fagyos idő megterheli a szívet, a fizikai megterhelés pedig csak tovább ronthat ezen, és növeli a szívroham kialakulásának kockázatát. Ezért gyakori például a megerőltető hólapátolást követő szívroham.

Ünnepi szívroham

A hideg időjárás önmagában nem magyarázat az ünnepek alatt megnövekedett számban jelentkező halálos szívrohamokért. Egy statisztikai elemzés szerint Karácsony napján több szívroham történik, mint az év bármely más napján.

Ennek többek között az az oka, hogy a betegek az első szívpanaszok jelentkezését követően hajlamosak elhalasztani az orvoshoz fordulást, azzal az ürüggyel, hogy nem akarják, hogy az árnyékot vessen a karácsonyi vagy újévi ünneplésre. Különösen így van ez azoknál, akik utazást is terveznek erre az időszakra.

Mindez azonban veszélyes, mert a kórházak sem teljes létszámmal működnek az ünnepek alatt, utazás közben pedig még nehezebb segítséget hívni, ha arra mégis szükség volna. Pedig a már meglévő szívpanaszokat tovább súlyosbítja az, hogy karácsonykor hajlamosak vagyunk sokat és egészségtelenül enni, a szokásosnál több alkoholt fogyasztani, ami mind külön terhet jelent a már meggyengült szívre.

Megelőzés

  • Kerülje a nagy hideget, és öltözzön rétegesen!

  • Kerülje azokat a helyzeteket, melyek megterhelik a szívet – fizikai megterhelés, érzelmi stressz

  • Figyeljen az alkoholfogyasztásra! A túlzott ivás pitvarfibrillációt, szívritmuszavart okozhat, melyek növelik a szívinfarktus és stroke kockázatát.

  • Oltassa be magát influenza ellen. A fertőző betegségek és a láz tovább terhelik a szívet.

  • Kérjen segítséget! Ha mellkasi fájdalma van, keresse fel az orvost, ne halogassa a kezelést! Ne feledje, a tét nagy, s bizonyára nem akarja, hogy egy szívroham elrontsa a család ünnepét!

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; WebMD
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

A szívinfarktus tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Szívinfarktus
A szívinfarktus gyakran nem jár olyan drámai tünetekkel, mint ahogy azt a tévében vagy a moziban láthatjuk. Sokaknál a tünetei kevésbé kifejezettek, sőt vannak olyanok, akiknél egyáltalán nincsenek észlelhető jelek.
Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta

Segítség