Húsfogyasztás: csak mértékkel
A hús alapvető emberi élelmiszer. Soha nem volt olyan olcsó, és soha nem fogyasztották olyan nagy mennyiségben, mint napjainkban. A húsfogyasztás az utóbbi 40 évben világszerte megháromszorozódott.
A hús egészséges?
A hús egy fontos táplálék. Értékes fehérjéket, vitaminokat, és sok vasat szolgáltat szervezetünknek. Azonban a hús fajtájától és az elkészítési módtól függően lehet egészséges és egészségtelen étel is. A húsétel egészségtelen lehet, ha túl sok zsír, só és tartósító szer van benne. A túl sok húsfogyasztás következményei az olyan civilizációs betegségek, mint például:
- a túl magas koleszterinszint
- az elhízás és a túlsúly
- a köszvény
- szív- és érrendszeri betegségek
- vagy a csontritkulás.
Több szakértő feltételezi, hogy összefüggésbe hozható olyan betegségekkel is, amilyen a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór és a daganatos betegségek. Emiatt sokan lemondanak a húsfogyasztásról és vegetáriánusok vagy vegánok lesznek vagy kizárólag bio hústerméket választanak.
A túlzott vörös hús fogyasztás reális veszélye |
A Brit Táplálkozástudományi Alapítvány által készített tanulmány arra hívta fel a figyelmet, hogy a túl sok vörös hús rákot okozhat. A felnőttek ajánlott mennyisége mindössze heti 500 gramm, ami naponta három vékony szelet bacon-nek felel meg. A Brit Táplálkozástudományi Alapítvány egy héttel ezelőtti jelentése még arról számolt be, hogy a felnőttek többsége egészséges mennyiségű vörös húst eszik, és nem találtak meggyőző bizonyítékot a hús rákkeltő hatására sem. De az alapítvány legutóbbi tanulmánya arra figyelmeztet, hogy a túlzott mennyiségű vörös hús szívbetegségeket és rákot okozhat, kis mennyiségben viszont fontos vasforrás, és az egészséges táplálkozás elengedhetetlen kiegészítője. A túlzott vörös hús fogyasztás reális veszélye |
A bio hús egészséges alternatíva
Mondhatjuk, hogy a bio húsfogyasztás manapság nagyon divatos, ehhez alkalmazkodva egyre több hústermelő áll át bio tartásara. Ez az állat fajának megfelelő szabad tartást jelent, kiegyensúlyozott táplálkozással, hormon- és antibiotikumos kezelések nélkül.
A bio húsok ezért egészségesebbek, hozzávetőleg kétszer annyi omega-3 zsírsavat tartalmaznak, mint a hagyományos húsok. A bio húsok jobb minőségűek, és garantáltan nincsenek bennük gyógyszerszármazékok.
Tudósok feltételezik, hogy a hormonok, amelyek az állatok szervezetében a stressz és a félelem hatására termelődnek, negatívan befolyásolják a hús ízét. Ezzel magyarázzák, hogy a szabadtartású sertés és birkahús jobb ízű.
Csak mértékkel!
Alapvetően semmi nem szól sem a hagyományos, sem a bio hús fogyasztása ellen. Heti két-három alkalomnál azonban ne fogyasszon gyakrabban húst! Az is számít, milyen húst fogyaszt, hogyan készíti el, és hogy szárnyasok esetében bőrével vagy anélkül kerül-e az asztalra.
A marhahús zsírtartalma viszonylag alacsony, átlagosan 8,5 százalék. A sertéskaraj zsírtartalma csupán két százalék, a hasi részen azonban 16 százaléknyi a zsír aránya. A baromfihúsokat mindig bőr nélkül fogyassza, ugyanis bőrrel együtt a csirkehús 9,5 százalék, anélkül csupán 1 százaléknyi zsírt tartalmaz.
Az emberek többsége a húst steak formájában vagy panírozva és olajban kisütve szereti, sokan előszeretettel fogyasztanak feldolgozott húsokat: kolbászt, virslit. A bostoni Harvard School of Public Health tanulmánya szerint napi 50 g feldolgozott hús fogyasztása 19 százalékkal növeli a diabétesz és 42 százalékkal az érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
A konyhasó és a nitrites sók koncentrációja növeli a magas vérnyomás és a magas vércukorszint kialakulásának kockázatát, melyek további súlyos szövődményekkel járhatnak.
A rákellenes táplálkozás szabályai |
Kevés só, alkohol és cukor, annál több zöldség és gyümölcs. A gyorsétkezdéket pedig felejtsük el! Maradjon annyira vékony, amennyire lehet, de ne vigye túlzásba: a testtömegindex 21 és 23 között ideális. A túlsúly "előszobája" lehet bizonyos daganatos betegségeknek. A rákellenes táplálkozás alapszabályai |
Tovább Növeli-e a vörös hús fogyasztása a diabétesz kockázatát?
(WEBBeteg – B. M.; Forrás: gesundheit.de, Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)