Lecitin - Mit érdemes róla tudni?
Az egyik legszélesebb körben használt természetes adalékanyag a lecitin, amely számtalan élelmiszerünkben megtalálható emulgeálószerként vagy tartósítószerként. Az emberi szervezet nélkülözhetetlen vegyülete, minden élő sejtben megtalálható kulcsfontosságú alkotóelem.
Milyen vegyület a lecitin?
A lecitin egy lipidmolekula, mely egyedülálló szerkezetének köszönhetően sokféle funkciót tud ellátni mind az emberek és állatok, mind a növények szervezetében.
A lecitin vagy más néven foszfatidilkolin a foszfolipidek csoportjába tartozik, fő alkotóelemei a kolin és az inozitol.
Testünk szinte minden pontján megtalálható, ugyanis a sejteket körülvevő membránok alkotórésze, de szükséges a szív és a máj megfelelő működéséhez is. A zsírok és a koleszterin metabolizmusában és szállításában is fontos szerepe van.
A kolin esszenciális vegyület, testünkben főként az izom- és idegsejtekben lévő biológiai membránokban van jelen, de vitaminokhoz is kötődik (B-vitaminok).
Az inozitol nagy mennyiségben található meg az agyban, ahol fő szerepe az idegingerületek átvitele.
Miben található lecitin?
A lecitin fő forrása a szója, de nagy mennyiségben található meg az olajos növényi magvakban (a napraforgóban, a repcében, a lenben), a hüvelyesekben (borsó, lencse), a kukoricában, a búzacsírában, a tojássárgájában, a húsokban, a májban, a tenger gyümölcseiben és a tejben.
A lecitin mint adalékanyag
Az élelmiszeripar és a gyógyszeripar számára a lecitint nagy tisztaságban a szójából nyerik ki, de a növényi olaj gyártásának értékes melléktermékeként is keletkezik. A lecitint az E 322-es számmal jelölik vegyileg módosított természetes növényi élelmiszer-adalékanyagként (emulgeálószer, tartósítószer, stabilizátor), amelyet a termékek csomagolásán az összetevők listájában fel kell tüntetni. Az Európai Unióban az élelmiszer-adalékanyagokról szóló 1333/2008/ EK rendelet II. és III. melléklete szerint engedélyezett élelmiszer-adalékanyag. A legtöbbször édesipari termékekben, csokolédékban, lisztes termékekben (finom pékáruk, csomagolt szeletelt kenyerek), fagylaltokban, jégkrémekben, margarinokban, majonézben, salátaöntetekben, húskrémekben használják állományjavítóként.
Az élelmiszeripar mellett felhasználja a gyógyszeripar és a kozmetikai ipar is tartósítószerként és emulgeálószerként.
Fogyasztása veszélytelen
A természetes lecitin napi beviteli mennyisége körülbelül 4-71 mg/ttkg-ra becsülhető kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás esetén.
A lecitin naponta bevihető maximális mennyiségi (ADI) értékének számszerű meghatározására nincs szükség, tekintve, hogy fogyasztása biztonságos, semmilyen egészségügyi kockázattal nem jár. Túladagolni nem lehet, és semmiféle káros egészségügyi hatása nem ismert.
A lecitin mint étrend-kiegészítő
A gyógyszertárakban kaphatóak magas lecitintartalmú étrend-kiegészítő termékek, amelyek fő összetevője szójaolaj-koncentrátum, tojássárgája vagy napraforgómag-olaj.
Kiszerelését tekintve kapszula, granulátum, por vagy alkoholos kivonat formájában lehet megvásárolni.
Ezeket az étrend-kiegészítőket számos egészségügyi probléma és megbetegedés kezelésére javasolják a gyártók (például ízületi panaszok enyhítésére, immunrendszer erősítésére, magas koleszterinszint csökkentésére, szív- és érrendszeri megbetegedések esetén, máj és epe védelmére, mentális funkciók javítására), azonban a hatékonyságukra vonatkozó tudományos kutatások korlátozottak.
Akik szójára vagy tojásra allergiásak, figyelmesen tájékozódjanak a termékek összetevőiről, és ha a termék tartalmaz számukra allergént, mellőzzék a fogyasztásukat.
Ha valaki az előírtnál nagyobb mennyiségű lecitintartalmú étrend-kiegészítőt fogyaszt, az arra érzékenyeknél hasmenés, zsíros széklet jelentkezhet.
Mielőtt bármilyen étrend-kiegészítő szedése mellett dönt, konzultáljon róla kezelőorvosával.
Forrás: WEBBeteg
Szakértőnk: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember