Tippek a pihentető alváshoz hőség idején

WEBBeteg
frissítve:

A napokon át tartó hőség megnehezíti az elalvást és az éjszakai nyugodt alvást. A pihentető alvás hiányának következménye többek között nappali fáradtság, nyűgösség és a koncentrálóképesség romlása lehet.

A fáradtság pedig egyike a közlekedési balesetek leggyakoribb okainak is. Fontos tehát, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk annak érdekében, hogy éjszakánként nyugodtan tudjunk aludni.

A hőmérséklet csökkentése és a hőérzet

Alváshoz sem a túl meleg, sem a túl hideg nem ideális. A hálótér hőmérsékletének szabályozására légkondicionálóval vagy elalvás előtt működtetett ventilátorral, szellőztetéssel, árnyékolással van lehetőség.

  • A redőnyt eresszük le, a sötétítőfüggönyt húzzuk össze, szellőztessünk rendszeresen, de lehetőleg a hűvösebb órákban.
  • A ventilátort szakaszosan működtessük, éjszakára ne hagyjuk bekapcsolva.
  • A légkondicionáló és a ventilátor szárítják a levegőt, ezért alkalmazásuk mellett még több folyadék fogyasztására van szükség.

Tippek az alvás minőségének javításához

A lakás hőmérsékletének befolyásolására több lehetőség nem kínálkozik, ezért a pihentető alvás egyéb feltételeinek biztosítására kell kiemelt figyelmet fordítanunk.

Ételek, italok, káros szenvedélyek

  • Ne fogyasszon se energiaitalt, se alkoholt!
  • Ne dohányozzon!
  • Ha szokott kávézni, délután már ne kávézzon!
  • Este ne fogyasszon nehéz ételeket!

Nyugalmas környezet

  • Teljesen elsötétített helyiségben ideális aludni, ezért a redőnyt eressze le, a sötétítőfüggönyt húzza össze.
  • A zajok csökkentése érdekében szükség esetén alkalmazhat füldugót.
  • Az ágy legyen kényelmes, a matrac ne legyen se túl kemény, se túl puha! Használjon az évszaknak megfelelő ágyneműt!
  • Az elektromos eszközöket tartsa a hálószobán kívül!

Rendszeresség és belső nyugalom

  • Lehetőleg mindig ugyanabban az időpontban menjen aludni, és ha van lehetősége, reggelente is mindig ugyanabban az időpontban keljen!
  • Lefekvés előtt ne folytasson semmilyen szellemileg megterhelő tevékenységet!
  • Találja meg az Ön számára megfelelő módszert a stressz oldására, a kikapcsolódáshoz! Ilyen például a jóga, az autogén tréning vagy a meditáció.
  • Ha nem sikerült elaludnia, vagy felébred éjszaka és egy negyedórán belül sem tud újra elaludni, ne erőltesse magát, és ne hánykolódjon álmatlanul az ágyban! Kapcsolja fel a villanyt, hallgasson zenét vagy keressen valami megnyugtató olvasnivalót, hogy elűzze a rossz gondolatait. Csak akkor menjen vissza az ágyba aludni, amikor már álmosnak érzi magát.

Egy felnőttnek normál esetben kb. naponta nyolcórányi alvásra van szüksége, ám van, akinek ennél kevesebb is elég, és van, akinek ennél több alvásra van szüksége ahhoz, hogy reggel felébredve kipihentnek érezhesse magát. Tapasztalja ki, hogy Önnek mennyi az ideális, és aludjon annyit, amennyire szüksége van.

Mivel az alvást számos, szervi és pszichés betegség is megzavarhatja, ha néhány napon belül nem szűnnek meg az alvászavarok, feltétlenül forduljon alvásspecialista szakorvoshoz!

WEBBetegForrás: WEBBeteg

Cikkajánló

Az alvászavar és típusai

Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
Alvás
Az alvás alapvető létszükséglet a szervezet - az idegrendszer, immunrendszer, hormonháztartás és minden szerv - számára a regenerálódáshoz, szerepe mind mennyiségi, mind minőségi szempontból meghatározó. Elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai tevékenység végzéséhez.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító
WEBBeteg - Cs. K., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - K. J., fordító