Irodai munka és mozgásszervi problémák

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg
frissítve:

Egyre nagyobb a mozgásszervi panaszokkal küzdő betegek száma. A háziorvosi rendelők, a reumatológiai és ortopédiai szakrendelések tele vannak az ülő életmód áldozataival. Manapság az emberek többsége városban él, autóval jár, és sokan ülőmunkát végeznek, amely a mozgásszervek egészsége szempontjából nagyon káros.

Tudnunk kell: csak saját magunkon múlik, hogy egészségünk érdekében teszünk-e valamit. Megfelelő óvintézkedésekkel az ülő életmód káros hatásai kiküszöbölhetők, de legalábbis nagyban enyhíthetők.

A dolgozók munkakörülményeinek megfelelő kialakítása a munkavédelmi kérdéskört is érinti, vagyis részben a munkáltató felelőssége is.

A mozgásszervek károsodása igen hamar, már az iskolapadban megkezdődik. A gyermekek egyre több időt töltenek a falak közt, a testnevelésórák száma jóval a kívánatos alatt van, ugyanakkor a tananyag egyre bővül, amit leginkább íróasztal mellett lehet elsajátítani. Később sokak munkájának jellege is megkívánja a hosszú ideig tartó mozdulatlanságot, esetleg a klaviatúra ütögetését.

Milyen problémákat okozhat az ülőmunka?

Az ülő életmód következtében kóros izomtónus eloszlás alakul ki a szervezetben, nagyrészt a nyaki izmok görcsössé válásával, a gerinc stabilitását szabályozó mély hátizmok háttérbe szorulásával és gyengülésével.

A nem megfelelő helyeken kialakult izomtónus-fokozódások derékfájást, sőt akár a végtagok zsibbadását, fájdalmát is kiválthatják. Rossz testtartás alakul ki: a vállak előreesnek, a gerinc fiziológiás görbületeinek egyensúlya megbomlik. Gyakran röntgenfelvételen a gerinc, úgynevezett nyaki lordosisának kiegyenesedése látszik. A gerincoszlop rendellenes megterhelésének következtében, akár porckorongsérv is kialakulhat. A nyaki gerinc és a nyakizmok eltérései gyakran okoznak fejfájást, súlyos esetben szédülést.

Mit tehetünk ellene?

A legfontosabb, hogy a munka mellett szakítsunk időt sportolásra. Mindegy, milyen tevékenységet választunk: az aerob, ciklikus, dinamikus sportágak az állóképesség fejlesztésén túl az izmok erejének összhangját teremtik meg, kiegyenlítve a kóros tónuseloszlásokat.

Az úszás kiválóan erősíti a törzs tartóizmait, melyek a gerinc stabilitásáért felelősek, az ízületek kímélése mellett, fejleszti az izmokat és javítja az állóképességet. A lazító, nyújtó mozgásformák hatékonyan oldják az izomzat görcsét, mindemellett a stressz következtében fellépő nyaki izommerevséget is csökkentik (a relaxáció mentális tartalmának segítségével).

Nagyon fontos, hogy rendszeres időközönként szünetet tartsunk. Álljunk fel az asztal mellől, sétáljunk. Végezzünk fej-, nyak-, váll- és derékkörzést. Jó hatású a vállak egyszerre, mélyen lefelé tolása, mikor a nyakizmok nyújtása valósul meg.

Ne kapkodjunk!

Nagyon fontos, hogy a mozgásokat ne gyorsan, hanem lassan, komótosan végezzük, a nyújtó gyakorlatok közben ismétlődő utánmozgásoknál is. Ellenkező esetben a bemelegítés hiánya miatt könnyen sérülést szenvedhetünk.

Alkalmazzunk nyújtó hatású gyakorlatokat: fejünk fölé emelt karunkat a tarkónk mögött hajlítsuk be, majd másik kezünk segítségével, könyökünket közelítsük az ellenkező oldali fülünk felé. Magastartásban tartott karjainkkal váltakozva nyújtózkodjunk magasra, mintha el akarnánk érni a plafont. Mélytartásban nyújtózzunk lefelé, mintha a padlót szeretnénk megérinteni.

Végezzünk törzshajlítást mindkét oldalra, majd törzsdöntéseket. Hajoljunk előre s próbáljuk megfogni a bokánkat (néhány alkalom után egyre közelebb érünk a célhoz). Bokakörzés után váltakozva spicc - pipa állásokba hajlítgassuk lábfejünket: így csökken a lábdagadás és élénkül a vérkeringés, csökken a trombózis veszélye.

Ha lehetőségünk van rá, járjunk rendszeresen masszázsra. Az izomfeszültségek oldása, gyakran csak ezzel a módszerrel érhető el. Ma már egyre több multi és kisebb méretű cég is alkalmaz irodai masszőröket, akik munkaidőben nyújtanak masszázst a dolgozóknak. A szünetek közben ne felejtsük el szemünket is pihentetni.

Nem mindegy, milyen széken ülünk

Sokat tehetünk a megfelelő berendezés megválasztásával is. Ma már az egészséges anatómiai viszonyoknak megfelelő, és nagyszerű ergonómiai kialakítással rendelkező ülő alkalmatosságok kaphatók, amelyek ára bár lehet, hogy magasabb, de az egészség megőrzésére fordított befektetések megtérülnek.

Elég arra gondolnunk, hogy egy drágább szék egyszeri megvásárlásával, hány potenciális munkanapot nyerünk, amit ellenkező esetben, esetleg a gyógyászati kezelésekre fordított idő miatt elveszítenénk. Emellett a tágabb munkakörnyezet ergonomikus kialakításával is, nagyban hozzájárulhatunk a mozgásszervek egészségének megőrzéséhez.

Figyeljünk arra, hogy a székben helyesen üljünk!

Csípőnket toljuk hátra, hogy derekunkat és hátunkat megtámassza a szék háttámlája. Ne csak nyakunkat nyújtsuk előre, hanem szükség esetén, teljes székünkkel menjünk közelebb az asztalhoz, vagy teljes hátunkkal dőljünk előre. A billentyűzetet és a monitort, lehetőség szerint úgy kell elhelyezni az asztalon, hogy ne kelljen elfordulnunk, kényszertartásba helyezkednünk. A szék magasságát úgy állítsuk be, hogy talpunk leérjen teljesen a padlón, térdünk derékszögben hajoljon be.

Dr. Kónya Judit, családorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos

Cikkajánló

Fogtörő karácsonyi ételek
Fogtörő karácsonyi ételek

Beletörhet a fogunk.

Az aurás migrén
Az aurás migrén

Ön is tehet állapotának javításáért.

Trombózisközpont - Dr. Baranyai László, aranyér-specialista
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Keczán Judit, gyógytornász
Oxygen Medical - Dr. Babai László, prevenciós szakértő
WEBBeteg - Kálmánczhey Emőke, fitneszedző
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest