A törzsstabilitás szerepe a sérülések megelőzésében

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Magyar Sporttudományi Társaság frissítve:

Ha a törzs izomzata nem elég erős, az sérülések kialakulásához vezethet. Egy amerikai tanulmány a törzsstabilitás és az elszenvedett sérülések összefüggéseit vizsgálta. Ennek eredményéből többek között kiderült, hogy a core izmok erőparaméterei és a sérülések kockázata közt összefüggés van.

A gyenge aktivitású és ebből következően nem elég stabil törzsizmok feltehetően ok-okozati összefüggésben állnak az alsó végtagok sérüléseivel, elsősorban nőknél. Az amerikai tanulmány ezért a nők és férfiak törzsizomzata stabilitásának összehasonlításával foglalkozott, továbbá az adott szezonban sérülést elszenvedett atléták törzsizomzatának stabilitását összevetették a sérülésmentes társaik értékeivel. Egy vagy több olyan erőparamétert kerestek, amelyek az említett sérülések kialakulásában kockázati tényezőként szóba jöhettek.

A tanulmányról

80 nőt (életkoruk 19,1 ± 1,37 év, testtömegük 65,1 ± 10 kg) és 60 férfit (életkoruk 19 ± 0,9 év, testtömegük 78,8 ± 13,3 kg) teszteltek versenyszezonjuk előtt, akik kosárlabdáztak, illetve a könnyű atlétikai számokban versenyeztek. Vizsgálták a csípő abdukciójának és kifelé rotációjának az erejét és a hasi (abdominális) izomműködést, illetve a hátfeszítőizom, valamint a négyszögű ágyékizom (Musculus quadratus lumborum) kitartását. A férfiak jelentősen jobb eredményeket mutattak, mint a nők a csípőabdukció (férfiak: 32,6 ± 7,3 %, nők: 29,2 ± 6,1 %), csípő kifelé rotáció (férfiak: 21,6 ± 4,3 %, nők: 18,4 ± 4,1 %) és a M. quadratus lumborum kitartásának idejét (férfiak: 84,3 ± 32,5 s, nők: 58,9 ± 26,0 s) tekintve. A sérülésmentes sportolóknál jelentősen erősebb csípőabdukciót (férfiak: 31,6 ± 7,1 %, nők: 28,6 ± 5,5 %) és csípő külső rotációt (férfiak: 20,6 ± 4,2 %, nők: 17,9 ± 4,4 %) mértek.

A nők kisebb erővel rendelkeztek

Az eredmények azt mutatták, hogy csak a csípő kifelé rotációjában résztvevő izmok erő értékei jelentenek megbízható adatot a sérülések kockázatbecslése szempontjából, illetve ezen izmok kisebb ereje komoly rizikófaktort jelent.

Összefoglalva elmondható, hogy a törzsstabilitás egy döntő tényező a sérülések megelőzése szempontjából. További tanulmányokra van szükség azonban annak megállapítására, hogy ezen a területen miért rendelkeznek rosszabb értékekkel a nők, ami miatt gyakrabban szenvednek sérülést. Ezért szükséges a személyre szabott edzésprogram és a hatékony megelőzést szolgáló intézkedések kidolgozása.

Tovább A leggyakoribb sportsérülések: Mit kell tudni róluk?

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; trainingsworld.com
Lektorálta: Magyar Sporttudományi Társaság

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg összeállítás - Molnár Andrea, Irinyi-Barta Tünde, Bak Marianna
WEBBeteg - Sándor Judit, erőnléti és korrektív tréner
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest