A végtagok megfelelő erejéhez erős törzsizmokra van szükség

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Magyar Sporttudományi Társaság frissítve:

A törzsizomzat jelentőségét sokan számos szempontból vizsgálták. Ezek alapján egyre több figyelmet fordítanak a törzs izmainak erőkifejtésben betöltött szerepére.

Mi is tulajdonképpen a törzsizomzat?

A törzsizomzat erőcentrum. Amennyiben jól edzett, az általános teljesítőképesség és a terhelhetőség is nő, mind a sportban, mind a mindennapokban. A törzsizomzat, melyet core izmoknak is neveznek, stabilizálja és tartja a törzset, több felületes és mély izom alkotja, a hátizmok, a mellizmok, a rekeszizom, a hasizmok és a medencefenék izmai tartoznak hozzá.

Könnyen belátható, hogy optimálisan edzett törzsizmok nélkül például a súlylökés nem kivitelezhető, de ugyanígy a hétköznapok alapvető tevékenységeihez is szükségesek.

Hogyan befolyásolja a törzs ereje a teljesítményt?

Egy amerikai tanulmány keretében azt vizsgálták, hogy sportolók törzsizomzatának ereje milyen hatással van sportteljesítményükre. 25 egyetemi futballista végzett medicinlabda-dobást (előre, hátra, jobbra és balra) statikus és dinamikus pozícióban. Az eredményeket több a sportolói teljesítőképességet számszerűen kifejező mutató alapján elemezték.

Ezek a következők voltak: 1 RM (térdhajlítás közbeni maximális ismétlésszám), térdhajlítási index (1 RM/testtömeg), lendületvétellel végrehajtott függőleges felugrás (Counter Movement Jump (CMJ)), 40 yard futás és pro agility (ingafutás, PrA). A lökő gyakorlat során mért erőből következtettek az egész testre átvitt erőre. Több korrelációt is felfedeztek mind a dinamikus, mind a statikus medicinlabda-dobás és a mért értékek között.

Majdnem minden kinetikus lánc központja a törzs

Az eredményekből azt a következtetést vonták le, hogy a törzs izomzatának ereje döntő befolyással bír az erőkifejtésre és az erőnek a sportoló végtagjai által történő továbbítására. Manapság többnyire statikus stabilizációs gyakorlatokat (alkartámasz, oldalsó fekvőtámasz) választanak a törzs erősítésére. Ezekkel azonban az a probléma, hogy a sportágspecifikus igénybevételnek nem felelnek meg. Az emberi szervezetben majdnem minden kinetikus láncnak a törzs a centruma, tehát megfelelően kell edzeni, lehetőleg változatosan, nagy arányban dinamikus erősítő gyakorlatokkal.

Például a plank, a fekvőtámasz vagy a guggolás is kiválóan edzi a core izmokat.

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Rumpfkraft bedingt die Kraft in den Extremitäten (trainingsworld.com), Rumpfmuskulatur: 7 Übungen für eine starke Mitte (Foodspring)
Lektorálta: Magyar Sporttudományi Társaság

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg/Immunközpont - Dr. Smajda Zsuzsanna, immunológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest