Nem mindegy, hogy a nők és a férfiak mikor tornáznak

szerző: Szegő Miklós, fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó frissítve:

Nem mindegy, hogy mikor tornázunk? Egy tanulmány szerint: nem, a testedzésre vannak optimális napszakok. A kutatás azt is kimutatta, hogy különösen a nők esetében a reggeli vagy esti edzés más-más eredményeket hoz. Ráadásul az eredmények nem azonosak a nőknél és a férfiaknál.

A kutatók egy 30 nőből és 26 férfiból álló csoportban követték nyomon a testmozgás előnyeit, akik reggel 6 és 8 óra között, vagy este 18:30 és 20:30 között sportoltak. Valamennyi résztvevő egészséges, nem dohányzó, sportos személy volt.

A résztvevők a Dr. Arciero által kidolgozott PRISETrusted Source (protein ingerlés kombinált ellenállás funkcionális, intervallum sprint, nyújtás, állóképesség gyakorlat) fitnesz paradigma szerint edzettek. Paul J. Arciero a tanulmány vezető szerzője és a New York-i Skidmore College Egészségügyi és Humánfiziológiai Tudományok Tanszékének professzora.

Minden résztvevő egy megtervezett egészséges étkezési tervet követett

A táplálékbevitel hasonló volt a reggeli és az esti csoportokban. A tanulmány szerzői számos eredményt mértek, beleértve az izomerőt, az állóképességet, a testösszetételt, a szisztolés/diasztolés vérnyomást, a légzésszámot és a hangulati állapotokat, valamint a táplálékfelvételt.

"Először bizonyítjuk be, hogy a különböző napszakban történő edzések jelentősen megváltoztatják a nők és férfiak hangulati állapotát" - mondta Dr. Arciero. A délután edző nők hangulata sokkal többet javult, mint a reggeli edzéseknél.

Önmagában a vizsgált férfiak hangulati állapota jobban javult, mint a nőké. Úgy tűnt, hogy a testmozgás jelentősen csökkentette a feszültséget, a depressziót és a haragot a férfiaknál a napszaktól függetlenül.

Minden résztvevő javulást mutatott minden területen a 12 hetes próba után

De azok a nők, akik reggel edzettek, több zsírt - ezen belül is több hasi zsírt - veszítettek, nagyobb mértékben csökkent a vérnyomásuk, és nőtt az alsótest izomzatuk.

Azok a nők, akik este edzettek, nagyobb javulást tapasztaltak a felsőtestük izomerejében, a hangulatukban és jóllakottságukban.

Azok a férfiak, akik a nap bármely szakában sportoltak, javították fizikai teljesítményüket. Az esti testmozgást végző férfiaknál a torna jótékony hatással volt a szívre és az anyagcserére, valamint csökkentette a fáradtságot.

Dr. Arciero megjegyezte, hogy a nők és férfiak „közvetlen összehasonlítása” nem volt a tanulmány célja. Azonban – tette hozzá –, a nők és a férfiak közötti különbségek a neuromuszkuláris funkciók, a kapillárissűrűség, az éhségreakciók és a zsíranyagcsere eltéréseire vezethetők vissza. A pontos mechanizmus még nem világos, de összefügghet a napközbeni edzés neurohormonális-pszichológiai hatásaival, mint stresszoldással, amely kedvezően befolyásolja az alvás minőségét.

Szerző: WEBBeteg - Szegő Miklós fordító; Lektorálta: Dr. Árki Ildikó háziorvos
Forrás: The best exercise time is different for men and women, study finds (Medical News Today)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest