Az éjszakai felriadás a stressz jele is lehet

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

Ha Ön is tapasztalta már, hogy felriad az éjszaka közepén, szíve hevesen ver, pulzusa szapora, és szinte kiugrik az ágyból, akkor nagy valószínűséggel túl sok stressz éri a mindennapokban, és feldolgozatlan problémái vannak. Az ilyen éjszakai felriadások nagyon megkeserítik az érintettek életét.

„Egy-egy pillanatra éjszakánként akár huszonnyolcszor is felébredhetünk, pontosabban ennyiszer szakadhat meg az alvás, de ezek olyan rövid időt jelentenek, hogy problémamentesen tovább alszunk, és később nem is emlékszünk rá, hogy felébredtünk. Az ébredési fázisok akkor válnak megterhelővé, ha a páciens felébred, és nem tud újra elaludni. Nagyon fontos, hogy ha ezt az alvászavart tapasztalja, forduljon orvoshoz, mert lehet, hogy a probléma hátterében komoly ok áll, ami mihamarabbi kezelést igényel.” - magyarázza Jürgen Zulley, a Regensburgi Alvástudományi Centrum pszichológusa.

Mit tehetünk?

Addig is, ha felriad az éjszaka közepén, még ha ez nehéz is, próbáljon meg higgadt maradni, mert ha ideges és dühös lesz, biztosan nem fog tudni elaludni. A lazítás és a nyugalom a legjobb módja annak, hogy újra álomba merüljön.

Aki napközben nem tudja kezelni a problémákat, és akit túl sok stressz ér, az álmában próbálja meg feldolgozni a negatív tapasztalatokat. Ilyenkor az agy ahelyett, hogy pihenne, teljes erővel dolgozik. Az egészséges, pihentető alvás során sejtjeink regenerálódnak, a fiatal szervezetek növekednek, de mivel a stresszes életet élők energiái nem ezekre a pozitív folyamatokra fordítódnak, számos egyéb zavar is kialakulhat.

Az újra és újra visszatérő rémálmok a fel nem dolgozott, megterhelő konfliktusok megnyilvánulásai. „Aki éjszaka heves szívdobogással, izzadságban fürödve ébred, próbálja meg tudatosan tovább álmodni az álmát, elképzelve annak valamilyen jó befejezést. Képzelje ezt maga elé, és ebben a gondolatban aludjon el újra!” – ajánlja Zulley. A pozitív gondolatok és képek ismétlésével az agy megtanulja leépíteni a feszültséget, így az alvás idővel lassan nyugodtabb lesz.

Az alvászavar betegség vagy betegségek tünete is lehet

Az alvászavar lehet betegség és valamilyen betegségnek a tünete is. Több mint 100, alvással kapcsolatos betegség ismert napjainkban, amelyek között legismertebb a horkolás. A légzészavarral, légzéskihagyással járó horkolás – amelynek súlyosabb formáit fontos lenne mindenkinek kezeltetni – a legtöbbször szoros kapcsolatban van az elhízással, a cukorbetegséggel, a szív- és vérkeringési panaszokkal. Az alvászavar betegség vagy betegségek tünete is lehet

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító;
NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Hogyan rombol a mindennapi stressz?

Dr. Borsi-Lieber Katalin
Stressz
A stressz különböző ingerek hatására az emberi szervezetben bekövetkező válaszreakció. A stresszbetegséget napjaink népbetegségének tartják, azonban már évezredekkel ezelőtt is ismert volt. Ilyen válaszreakciók alakultak ki őseink mindennapjaiban az élelem megszerzése kapcsán előforduló veszélyhelyzetek esetén.
Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Melyek a leggyakoribb tévhitek, és mi az igazság?

Terhesség
Terhesség

Kockázatot jelentenek-e a terhességi visszerek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pálvölgyi Rita

Dr. Pálvölgyi Rita

Pszichiáter, pszichoterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest