Mennyit mozogjanak intenzíven a szívbetegek? Felmérés 32 ezer páciens adatai alapján

szerző: Szegő Miklós, fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos megjelent:

Mint köztudott, a szív- és érrendszeri betegségek a világ első számú gyilkosai, évente 17,9 millió halálesetet okozva. Az sem újdonság, hogy a beavatkozás után minden orvos azt javasolja, hogy a páciens mozogjon, tartsa karban az érrendszerét és a szívizomzatot. Csakhogy: mennyit is mozogjunk?

Ezúttal egy óriási, 32 ezres mintán viszgálták meg ezt a lényeges kérdést. A tanulmány az Európai Kardiológiai Társaság (ESC) folyóiratában, a European Journal of Preventive Cardiology-ban jelent meg.

Dr. Simone Biscaglia, az olaszországi Ferrara Egyetemen azt mondta: "Az optimális testmozgás szinte minden stabil koszorúér-betegségben szenvedő betegnél szükséges, ám kiderült, hogy ez a nagy minta résztvevőinek mindössze egyharmadában teljesül. Hetente egyszer vagy kétszer olyan ütemű mozgásra van szükség, amely szapora légzést vagy magas szívfrekvenciát (szapora pulzust) okoz.”

A betegeket négy csoportra osztották

A CLARIFY program 32 370 stabil koszorúér betegségben szenvedő járóbeteget vizsgált meg Afrika, Ázsia, Ausztrália, Európa, a Közel-Kelet, valamint Észak-, Közép- és Dél-Amerika 45 országában, olyan pácienseket, akiket öt évig követtek. A betegeket négy csoportra osztották a fizikai aktivitás alapján: Ebből kiderült, hogy szinte semmilyen mozgást nem végzett a megvizsgáltak 16,1 százaléka.

Könnyű testmozgást végzett az 51,4 százalékuk, erőteljes testmozgást végzett hetente egyszer vagy kétszer 16,8, hetente legalább háromszor pedig 15,7 százalékuk. E két utóbbi kategóriába tartozók tették a legtöbbet a szívük és érrendszerük védelmében! Ám kiderült, hogy a heti 1 vagy 2 intenzív mozgásnál több önmagában már nem javítja a beteg állapotát.

A hetente egy-két alkalommal erőteljes testmozgást végző csoportban a legalacsonyabb a szív- és érrendszeri halál és a stroke kockázata - 19, 21, és 26 százalékkal alacsonyabb a könnyű aktivitású csoporthoz képest. A sok üléssel járó, mozgás nélküli életmódot kerülni kell – mondta Dr. Simone Biscaglia. A csapdahelyzet általában azért alakul ki, mert sok beteg attól tart, hogy a testmozgás súlyosbíthatja a tüneteit, pedig éppen fordítva van. A tanulmány szerint a nők kevesebb testmozgást végeznek mint a férfiak és nőket ritkábban irányították a szívrehabilitációs programokhoz.

A szívrohamtól való félelem nem akadályozhatja meg a fizikai aktivitást. Több kutatásra van szükség annak felfedezéséhez, hogy milyen aktivitás csökkenti például a halálos stroke-ot, de több mechanizmus is jelenleg még ismeretlen – fejtette ki az orvos.

Tovább Veszélyes lehet a hirtelen kezdett testedzés

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szegő Miklós, fordító; medicalxpress.com

Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest