KALDYUM retard kemény kapszula

betegtájékoztató

1. Milyen típusú gyógyszer a Kaldyum kapszula és milyen betegségek esetén alkalmazható?

A készítmény hatóanyaga a kálium-klorid, az alapvető élettani folyamatokhoz nélkülözhetetlen kálium-ion sósavas sója. A kálium specifikus élettani hatásokkal rendelkező ion, a test legtöbb szövetének a legfontosabb sejten belüli kationja. A kálium-ionok számos alapvető élettani folyamatban vesznek részt, beleértve a sejten belüli tónus fenntartását, az idegimpulzus-vezetést, a szív-, a vázizomzat és a simaizmok összehúzódását, illetve a normális vesefunkció fenntartását.

A kálium legnagyobb része az étkezéssel kerül a szervezetbe. Gyógyszerként a kálium sóit a káliumhiányos állapotok kezelésére, vagy ezek megelőzésére alkalmazzák.

KALDYUM retard kemény kapszula GYÓGYSZERINFÓK

Hatóanyag
potassium chloride

További gyógyszerek azonos hatóanyaggal >

Gyártó:
EGIS
Vényköteles?
vényköteles
vényköteles
A gyógyszer orvosi receptre alkalmazható: Orvoskereső

Kiszerelések

  • 600 mg (100x)
  • 600 mg (50x)
Laktóz:
nincs
Glutén:
nincs
Benzoát:
nincs

Betegtájékoztató tartalom

2. Tudnivalók a Kaldyum kapszula szedése előtt

Ne szedje a Kaldyum kapszulát:

  • ha allergiás a kálium-kloridra vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére;
  • ha Önnél magas szérum káliumszintet állapítottak meg (laboratóriumi vizsgálatokkal), melyet bizonyos állapotok és gyógyszerek is előidézhetnek. Emelkedett káliumszint előfordulhat bizonyos vízhajtó gyógyszerek (káliummegtakarító diuretikumok), vagy vérnyomáscsökkentő gyógyszerek (például ACE-gátlók) alkalmazása esetén, mellékvesekéreg-elégtelenségben, veseelégtelenségben, acidózisban (a vér elsavasodása például cukorbetegségben szenvedő betegek esetén), szöveti trauma (nagy testfelületre kiterjedő égés) után.
  • heveny és krónikus veseelégtelenség bizonyos stádiumaiban;
  • mellékvesekéreg-elégtelenségben (Addison-kórban);
  • heveny kiszáradás esetén;
  • lelassult gyomor-bélműködésben.

Figyelmeztetések és óvintézkedések

A Kaldyum kapszulaszedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

A kórtörténetben szereplő vagy aktuálisan fennálló gyomor- vagy nyombélfekély esetén fokozott óvatosság szükséges.

Időskorban vagy elégtelen veseműködés esetén az adag csökkentésére lehet szükség.

Fokozott elővigyázatosság szükséges digitálisz (szívműködésre ható gyógyszer) egyidejű szedése esetén a káliumpótlás hirtelen elhagyásakor, mivel az így kialakuló alacsony szérum káliumszint a digitálisz mérgezés kialakulásának veszélyét növeli.

Bizonyos körülmények esetén kezelőorvosa a Kaldyum kapszula helyett más káliumtartalmú készítményt írhat fel Önnek, vagy olyan eset is előfordulhat, hogy a Kaldyum kapszulával történő kezelés kiegészítésére más készítményt is javasol Önnek.

Egyéb gyógyszerek és a Kaldyum kapszula

Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről.

  • Káliumsók és káliummegtakarító vízhajtók egyidejű alkalmazása súlyos káliumszint emelkedést okozhat.
  • A vérnyomáscsökkentő ACE-gátlók (például kaptopril, enalapril) szérum káliumszint-emelkedést okozhatnak. ACE-gátlókat szedő betegeknél káliumpótlást csak szoros ellenőrzés mellett lehet alkalmazni.
  • Az angiotenzin-II-receptor-blokkolók és az aliszkirén (vérnyomás csökkentésére és bizonyos szívbetegségek kezelésére alkalmazott gyógyszerek) egyidejű alkalmazása káliumszint emelkedést okozhat.
  • A gyomorsav csökkentésére alkalmazott gyógyszerek (protonpumpa-gátlók) egyidejű alkalmazása káliumszint emelkedést okozhat.
  • Nem-szteroid gyulladáscsökkentőkkel és úgynevezett antikolinerg hatású gyógyszerekkel együtt adva fokozódhatnak a gyomor-bélrendszeri mellékhatások.
  • Szívműködésre ható gyógyszerekkel (digitálisz glikozidokkal, béta-blokkolókkal), vérhígítóval (heparin), immunrendszerre ható készítménnyel (ciklosporin) együtt adva a szérum káliumszint rendszeres ellenőrzése szükséges.
  • Vesekárosító anyagokkal (ciszplatin, aminoglikozidok) együtt adva a káliumszint nő.

A Kaldyum kapszula egyidejű alkalmazása étellel és itallal

A káliumban gazdag élelmiszerek és gyógynövények (például gyermekláncfű levél és gyökér, banán, paradicsom, narancslé) egyidejű alkalmazása növeli a káliumszint emelkedésének kockázatát. A magas káliumtartalmú táplálékok fogyasztását esetleg mérsékelni kell.

Terhesség, szoptatás és termékenység

Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

Nem végeztek kontrollált klinikai vizsgálatokat terheseken, de a tapasztalatok alapján az előny/kockázat szigorú (orvos általi) mérlegelésével a készítmény terhesség idején is szedhető.

A káliumpótlásnak általában nincs, vagy kicsi a hatása az anyatej káliumtartalmára. Nincs arra adat, hogy az anyának szájon át adagolt kálium bármilyen ártalmas hatást okozna az anyatejjel táplált csecsemőknél.

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nincs arra adat, hogy a kálium készítményeknek hatása lenne a gépjárművezetéshez vagy a gépek kezeléséhez szükséges képességekre.

3. Hogyan kell szedni a Kaldyum kapszulát?

A gyógyszert mindig a kezelőorvosa által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.

A készítmény ajánlott adagja:

Az adagolást az egyéni szükségletek szerint kell beállítani.

Felnőttek

A készítmény ajánlott adagja a káliumhiány megelőzésére 2-3 darab kapszula/nap, a káliumhiány kezelésére 5-12 darab kapszula/nap, a szérum káliumszint rendszeres ellenőrzése mellett.

Kettőnél több kapszula alkalmazása esetén a napi adagot két vagy több részre kell osztani.

A kezelés során – különösen szív- és vesebetegség esetén – a szérum káliumszint rendszeres ellenőrzése mellett időnkénti EKG kontroll javasolt.

Alkalmazása gyermekeknél

Gyermekek esetében kevés tapasztalat áll rendelkezésre.

Vesekárosodás

Súlyos veseelégtelenségben a Kaldyum kapszulát nem szabad alkalmazni (lásd a „Ne szedje a Kaldyum kapszulát” című fejezetet).

Májkárosodás

Nem végeztek vizsgálatokat májkárosodásban szenvedő betegek esetén.

Időskor

Időskorban a veseműködés lehetséges romlása miatt az adag csökkentése válhat szükségessé.

Az alkalmazás módja:

Általános esetben a gyógyszert étkezés közben vagy után szétrágás nélkül, bőséges folyadékkal kell bevenni.

Gyomorszondával történő táplálás esetén:

A kapszulahéj kinyitható, és annak tartalma a gyomorszondába töltendő ételhez, folyadékhoz keverhető.

Ha az előírtnál több Kaldyum kapszulátvett be

Túladagolás esetén a lehetséges mellékhatások mellett a magas szérum káliumszint tünetei fordulhatnak elő a mérgezés súlyosságától függően: érzészavar, izomgyengeség, légzési nehézség, bénulás, vérnyomásesés, sokkos állapot, szívritmuszavarok, szívmegállás. Az emelkedett szérum káliumszint az EKG vizsgálat alapján kimutatható.

Ha a gyógyszerből jóval többet vett be az előírtnál, haladéktalanul értesítse kezelőorvosát, mert a túladagolás kezelése összetett, azt minél hamarabb el kell kezdeni, és gyógyintézeti (esetleg intenzív) ellátásra is szükség lehet.

Ha elfelejtette bevenni a Kaldyum kapszulát

Ha gyógyszerét elfelejtette bevenni, mielőbb pótolja a kimaradt adagot. Ha már a következő adag bevétele esedékes, ne vegyen be kétszeres adagot, mert ezzel már nem pótolhatja a kiesett mennyiséget, viszont a túladagolás veszélyének teszi ki magát.

Ha idő előtt abbahagyja a Kaldyum kapszula szedését

Ebben az esetben a szérum káliumszintje a kívánatosnál alacsonyabb maradhat, és megjelenhetnek a káliumhiány tünetei, mint pl. izomgyengeség, izomgörcs, bélrenyheség, szabálytalan szívverés, EKG‑eltérések.

Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.

4. Lehetséges mellékhatások

Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszeris okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

Azonnali teendőt igénylő mellékhatások:

  • Ritkán szapora szívdobogás előfordulhat, ekkor a gyógyszer szedését azonnal fel kell függeszteni, és orvoshoz kell fordulni.
  • Egyes esetekben az emésztőcsatornában vérzés, fekély, bélátfúródás és szűkület előfordulhat a lassú hatóanyag-leadású kálium-klorid készítmények alkalmazása után is. Ha ismétlődő hányás vagy hasmenés, szurokszínű vagy véres széklet jelentkezik, a gyógyszer szedését azonnal fel kell függeszteni, és orvoshoz kell fordulni.
  • Ritkán izomgyengeség fordulhat elő, ekkor a gyógyszer szedését azonnal fel kell függeszteni, és orvoshoz kell fordulni.
  • Megemelkedett káliumszint, melynek tünetei érzészavar (például égő, szúró érzés, bizsergés, viszketés), izomgyengeség, bénulás, vérnyomásesés, szabálytalan szívverés lehetnek, ekkor a gyógyszer szedését azonnal fel kell függeszteni, és orvoshoz kell fordulni.

Mivel a készítményről nem áll rendelkezésre olyan modern klinikai dokumentáció, mely alapján a mellékhatások gyakoriság szerint csoportosíthatók lennének, a további mellékhatásokat szervrendszerenként csoportosítva tüntetjük fel:

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:

Hányinger, hányás, hasmenés, haspuffadás, hasi görcsök is előfordulhatnak a káliumsók bevétele után. Ezek a tünetek a bélcsatorna irritációjának (például gyulladás) a következményei; leginkább egyidejű étkezéssel és a gyógyszer több részletben történő bevételével csökkenthetők.

Mellékhatások bejelentése

Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik.

A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül.

A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.

Kapcsolódó kérdések és cikkek

5. Hogyan kell a Kaldyum kapszulát tárolni?

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!

A dobozon és az üvegen feltüntetett lejárati idő (Felhasználható/Felh.:) után ne szedje ezt a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.

Ne szedje ezt a gyógyszert, ha a bomlás látható jeleit (például elszíneződés) észleli.

Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.

6. A csomagolás tartalma és egyéb információk

Mit tartalmaz a Kaldyum kapszula?

  • A készítmény hatóanyaga: 600 mg kálium-klorid retard kemény kapszulánként.
  • Egyéb összetevők:

Mag: indigókármin (E132), vízmentes kolloid szilícium-dioxid, talkum, dimetikon, 30%-os poliakrilát-diszperzió, mikrokristályos cellulóz.

Kapszulahéj: Felső rész: eritrozin (E127), indigókármin (E132), zselatin. Alsó rész: zselatin.

Milyen a Kaldyum kapszula külleme és mit tartalmaz a csomagolás?

Retard kemény kapszula; felső részén kék színű, alsó részén színtelen, átlátszó „OEL” méretű kemény zselatin kapszulába töltött, fehér vagy sárgásfehér és kék színű, szagtalan retard pelletek.

Csomagolás: 50 db, 70 db, 80 db, 90 db, 100 db vagy 120 db kapszula PE garanciazáras kupakkal lezárt átlátszó üvegben, dobozban. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

A forgalomba hozatali engedély jogosultja

Egis Gyógyszergyár Zrt.

H-1106 Budapest, Keresztúri út 30-38.

Magyarország

Gyártó

Egis Gyógyszergyár Zrt.

H-9900 Körmend, Mátyás király u. 65.

Magyarország

OGYI-T-5297/01 (50×)

OGYI-T-5297/03 (70×)

OGYI-T-5297/04 (80×)

OGYI-T-5297/05 (90×)

OGYI-T-5297/02 (100×)

OGYI-T-5297/06 (120×)

A betegtájékoztató legutóbbi felülvizsgálatának dátuma: 2019. december

További gyógyszerek azonos hatóanyaggal