LOSMORID filmtabletta
betegtájékoztató
1. Milyen típusú gyógyszer a Losmorid és milyen betegségek esetén alkalmazható?
Milyen típusú gyógyszer a Losmorid?
A Losmorid lakozamidot tartalmaz. Ez az epilepszia elleni gyógyszerek egy csoportjába tartozik. Ezeket a gyógyszereket az epilepszia kezelésére alkalmazzák.
- Ön azért kapja ezt a gyógyszert, hogy csökkenjen a görcsrohamainak száma.
Milyen betegségek esetén alkalmazható a Losmorid?
- A Losmorid 4 évesnél idősebb gyermekek és serdülők, valamint felnőttek esetén alkalmazható.
-
A Losmorid‑ot az alábbiakra alkalmazzák:
- Önmagában vagy más, epilepszia elleni gyógyszerekkel együtt az epilepszia egy bizonyos típusának (másodlagos generalizációval vagy anélkül fellépő parciális rohamok) kezelésére. Az epilepszia ezen formájában a rohamok kezdetben az agynak csak az egyik oldalát érintik, később azonban nagyobb területekre terjedhetnek ki az agy mindkét oldalán.
- Más, epilepszia elleni gyógyszerekkel együtt az elsődleges generalizált tónusos-klónusos görcsrohamok (eszméletvesztéssel járó nagyrohamok) kezelésére idiopátiás generalizált epilepsziában (genetikai okkal bíró epilepszia típus) szenvedő betegek esetében.
LOSMORID filmtabletta GYÓGYSZERINFÓK
Hatóanyag
lacosamide
Alkaloid-int d.o.o.
vényköteles
Kiszerelések
- 50 mg
- 100 mg
- 150 mg
- 200 mg
Betegtájékoztató tartalom
2. Tudnivalók a Losmorid szedése előtt
Ne szedje a Losmorid‑ot
- ha allergiás a lakozamidra, vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére. Ha nem biztos benne, hogy allergiás-e, beszélje meg kezelőorvosával.
- ha egy bizonyos típusú szívritmuszavarban szenved, amit másod- vagy harmadfokú AV‑blokknak hívnak.
Ne szedje a Losmorid‑ot, ha a fentiek bármelyike érvényes Önre. Amennyiben nem biztos benne, a gyógyszer szedésének megkezdése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Figyelmeztetések és óvintézkedések
A Losmorid szedése előtt beszéljen kezelőorvosával, ha:
- Önnek öngyilkossági vagy önkárosító gondolatai vannak. Kevés számú antiepilepsziás gyógyszerekkel, mint például a lakozamiddal kezelt betegnél önkárosító vagy öngyilkossági gondolatok fordultak elő. Ha Önnek bármikor ilyen gondolatai jelentkeznének, azonnal forduljon kezelőorvosához.
- Önnek olyan szívproblémája van, ami befolyásolja a szívverését, vagy Önnek gyakran lassú, gyors vagy szabálytalan a szívverése (például AV‑blokk, pitvarfibrilláció és pitvarlebegés).
- Súlyos szívbetegségben, például szívelégtelenségben szenved vagy volt már szívrohama.
- Ön gyakran szédül vagy elesik. A Losmorid szédülést okozhat, ami fokozhatja a baleseti sérülés, illetve az elesés kockázatát. Emiatt elővigyázatosnak kell lennie mindaddig, amíg hozzászokik a gyógyszer esetleges hatásaihoz.
Ha a fentiek bármelyike érvényes Önre (vagy nem biztos benne), akkor a Losmorid szedése előtt beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Ha Losmorid‑ot szed, és újfajta görcsrohamokat vagy a görcsrohamok rosszabbodását tapasztalja, beszéljen kezelőorvosával.
Ha Losmorid‑ot szed, és szabálytalan szívverés tüneteit tapasztalja (például lassú, gyors vagy szabálytalan szívverés, szívdobogásérzés, légszomj, szédülés, ájulás) azonnal forduljon orvoshoz (lásd 4. pont).
4 éves kor alatti gyermekek
A Losmorid 4 éves kor alatti gyermekek részére nem javasolt. Ennek az az oka, hogy még nem ismert, a Losmorid hatásossága és biztonságossága az ilyen korosztályú gyermekek számára.
Egyéb gyógyszerek és a Losmorid
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereiről.
Különösen fontos, hogy tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, ha az alábbi, szívre ható gyógyszerek bármelyikét szedi. Erre azért van szükség, mert a Losmoridis hatással van a szívműködésre:
- szívproblémák kezelésére szolgáló gyógyszerek;
- olyan gyógyszerek, melyek egy kardiológiai vizsgálat során (EKG vagy elektrokardiogram) megnyúlt PR‑távolságot okozhatnak, mint például az epilepszia vagy fájdalom kezelésére alkalmazott karbamazepin, lamotrigin, pregabalin;
- szívritmuszavar vagy a szívelégtelenség bizonyos típusainak kezelésére szolgáló gyógyszerek.
Ha a fentiek bármelyike érvényes Önre (vagy nem biztos benne), akkor a Losmoridszedése előtt beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Arról is tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, ha az alábbi gyógyszerek bármelyikét szedi. Ez azért szükséges, mert ezek a gyógyszerek gyengíthetik vagy erősíthetik a Losmoridszervezetére gyakorolt hatását:
- gombás fertőzések kezelésére alkalmazott gyógyszerek, mint a flukonazol, itrakonazol vagy ketokonazol,
- a HIV‑fertőzés kezelésére alkalmazott gyógyszer, mint a ritonavir,
- bakteriális fertőzések kezelésére alkalmazott gyógyszerek, mint a klaritromicin, rifampicin,
- az enyhe szorongás és depresszió kezelésére alkalmazott növényi gyógyszer, a közönséges orbáncfű.
Ha a fentiek bármelyike vonatkozik Önre (vagy nem biztos benne), akkor a Losmoridszedése előtt beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
A Losmorid egyidejű alkalmazása alkohollal
Elővigyázatossági okokból, ne fogyasszon alkoholt, amíg a Losmorid‑ot szedi.
Terhesség és szoptatás
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
A Losmorid alkalmazása terhesség ideje alatt nem ajánlott, mivel a Losmorid terhességre és a meg nem született gyermekre gyakorolt hatásai nem ismertek.
A Losmorid alkalmazása alatt nem ajánlott gyermekét szoptatni, mivel a lakozamid átjut az anyatejbe.
Azonnal mondja el kezelőorvosának, ha terhes vagy tervezi a terhességet; ő fog dönteni arról, hogy szedje‑e a Losmorid‑ot.
Ne hagyja abba a kezelést anélkül, hogy először kezelőorvosával megbeszélné azt, mivel ez növelheti a görcsrohamai gyakoriságát. Betegségének romlása a magzatra is hatással lehet.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Ne vezessen gépjárművet, vagy ne kezeljen semmilyen eszközt vagy gépet, amíg nem tudja, hogyan hat Önre a Losmorid. Erre azért van szükség, mert a Losmorid szédülést vagy látászavart okozhat.
3. Hogyan kell szedni a Losmorid‑ot?
A gyógyszert mindig a kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
A Losmorid alkalmazása
- A Losmorid‑ot naponta kétszer vegye be, egyszer reggel és egyszer este.
- Lehetőleg minden nap ugyanabban az időpontban alkalmazza.
- A Losmorid tablettát egy pohár vízzel nyelje le.
- A Losmorid‑ot beveheti étkezés közben vagy attól függetlenül is.
Kis adaggal fogja a kezelést kezdeni, majd kezelőorvosa több hét alatt növelni fogja azt. Ha eléri az Önnek megfelelő adagot, amit „fenntartó adagnak” neveznek, azt követően minden nap ugyanazt a mennyiséget kell bevennie. A Losmorid‑ot hosszú távú kezelésként alkalmazzák. A Losmoridszedését addig folytassa, amíg kezelőorvosa azt nem mondja, hogy hagyja azt abba.
Mennyit kell bevenni?
Az alábbiakban felsorolásra kerülnek a különböző korcsoportokra és testsúlyokra vonatkozó, általánosan javasolt Losmoridadagok. Kezelőorvosa ettől eltérő adagot is felírhat, amennyiben Önnek vese- vagy májbetegsége van.
Felnőttek, serdülők és 50 kg vagy annál nagyobb testsúlyú gyermekek
Ha a Losmorid‑ot önmagában szedi
A Losmoridszokásos kezdő adagja naponta kétszer 50 mg.
A Losmoridkezdő adagja naponta kétszer 100 mg is lehet.
Kezelőorvosa hetente 50 mg‑mal megemelheti az Ön napi adagját, amíg Ön el nem éri a napi kétszeri 100 és 300 mg közötti, úgynevezett fenntartó adagot.
Ha a Losmorid‑ot más antiepilepsziás gyógyszerrel együtt szedi
A Losmoridszokásos kezdő adagja naponta kétszer 50 mg.
Kezelőorvosa megemelheti az Ön napi adagját hetente 50 mg‑mal, amíg Ön el nem éri a napi kétszeri 100 és 200 mg közötti, úgynevezett fenntartó adagot.
Amennyiben az Ön testsúlya 50 kg vagy annál nagyobb, kezelőorvosa dönthet úgy, hogy a Losmorid-kezelést egyetlen, 200 mg‑os „telítő” adaggal kezdi, amelyet körülbelül 12 órával később fenntartó adagolás elindítása követ.
50 kg‑nál kisebb testsúlyú gyermekek és serdülők
Az adag a beteg testsúlyától függ. 50 mg‑nál kisebb adagokhoz lakozamid szirup áll rendelkezésre. Általában sziruppal kezdik a kezelést, és csak akkor történik a tablettára váltás ha a betegek azt be tudják venni, és a különböző hatáserősségű tablettákkal be tudják állítani a megfelelő adagot. A leginkább megfelelő gyógyszerformát a kezelőorvos fogja felírni.
Ha az előírtnál több Losmorid‑ot vett be
Azonnal forduljon kezelőorvosához, ha az előírtnál több Losmorid‑ot vett be. Ne próbálkozzon gépjárművezetéssel.
A következőket tapasztalhatja:
- szédülés;
- hányinger vagy hányás;
- görcsök (görcsrohamok), szívritmuszavarok, például lassú, gyors vagy szabálytalan szívverés; kóma vagy szapora szívveréssel és verejtékezéssel járó vérnyomásesés.
Ha elfelejtette bevenni a Losmorid‑ot
- Ha 6 órával mulasztotta el egy tervezett adag alkalmazását, vegye be, amint eszébe jut.
- Ha több mint 6 órával mulasztotta el a tervezett adag bevételét, akkor a kihagyott tablettát ne vegye be, inkább a következő olyan időpontban vegye be a Losmorid‑ot, amikor egyébként is tenné.
- Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.
Ha idő előtt abbahagyja a Losmorid szedését
- Ne hagyja abba a Losmorid szedését anélkül, hogy azt kezelőorvosával megbeszélné, mivel az epilepsziája visszatérhet vagy súlyosbodhat.
- Ha orvosa úgy dönt, hogy leállítja az Ön Losmorid-kezelését, tájékoztatni fogja Önt arról, hogyan csökkentse fokozatosan az adagot.
Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
4. Lehetséges mellékhatások
Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Az idegrendszeri mellékhatások, például a szédülés az egyszeri „telítő” adag alkalmazása után gyakrabban fordulhatnak elő.
Tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, amennyiben az alábbi tünetek bármelyikét észleli:
Nagyon gyakori: 10‑ből több mint 1 beteget érinthet
- fejfájás;
- szédülés vagy hányinger;
- kettőslátás (diplopia).
Gyakori: 10‑ből legfeljebb 1 beteget érinthet
- izmok vagy izomcsoportok rövid rángása (mioklónusos görcsrohamok);
- a mozgások vagy a járás összehangolásának zavara;
- egyensúly megtartásával kapcsolatos problémák, remegés (tremor), bizsergés (paresztézia) vagy izomgörcsök, zúzódásokat eredményező gyakori elesés;
- a memóriával, a gondolkodással vagy a szavak megtalálásával kapcsolatos problémák, zavartság;
- gyors és nem kontrollálható szemmozgások (nisztagmus), homályos látás;
- forgó jellegű szédülés (vertigó), részegségérzés;
- hányás, szájszárazság, székrekedés, túlzott gázképződés a gyomorban vagy a bélben, hasmenés;
- csökkent tapintásérzés, illetve érzékenység, a szavak érthető kiejtésének zavara, figyelemzavar;
- zaj a fülben, például zúgás, csengés vagy sípolás;
- ingerlékenység, alvászavarok, depresszió;
- álmosság, fáradtság vagy gyengeség (aszténia);
- viszketés, kiütés.
Nem gyakori: 100‑ból legfeljebb 1 beteget érinthet
- lassú szívverés, szívdobogásérzés (palpitáció), szabálytalan pulzus vagy szívének elektromos aktivitásával kapcsolatos rendellenesség (szívingerület-vezetési zavar);
- túlzottan jó közérzet, nem létező dolgok látása és/vagy hallása;
- a gyógyszer szedésére kialakuló allergiás reakció, csalánkiütés;
- a vérvizsgálatok kóros májfunkciót, májkárosodást mutathatnak;
- öngyilkossági vagy önkárosító gondolatok vagy öngyilkossági kísérlet; azonnal értesítse kezelőorvosát;
- düh vagy izgatottság;
- kóros gondolkodás vagy a valósággal való kapcsolat elvesztése;
- súlyos allergiás reakció, amely az arc, a torok, a kéz, a lábfej, a bokák vagy a lábszárak duzzanatát okozza;
- ájulás;
- kóros akaratlan mozgások (diszkinézia).
Nem ismert: a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg
- rendellenesen gyors szívverés (szívkamrai tahiarritmia);
- torokfájás, magas testhőmérséklet és a szokottnál gyakoribb fertőzések. A vérvizsgálatok bizonyos típusú fehérvérsejtek számának súlyos csökkenését (agranulocitózis) mutathatják;
- súlyos bőrreakció, mely magas testhőmérséklettel és egyéb influenzaszerű tünetekkel, az arcon jelentkező bőrkiütéssel, lázas, kiterjedt bőrkiütéssel, duzzadt mirigyekkel (nyirokcsomó-duzzanatok), a vérvizsgálatok a májenzimek szintjének emelkedését és bizonyos típusú fehérvérsejtek számának növekedését (eozinofilia) mutathatják;
- kiterjedt bőrkiütés hólyagokkal és hámló bőrrel, főként a száj, az orr, a szem és a nemi szervek körül (Stevens-Johnson-szindróma) és egy súlyosabb forma, mely a testfelület több mint 30%‑án okoz bőrhámlást (toxikus epidermális nekrolízis);
- görcsroham.
További mellékhatások gyermekeknél
Gyakori: 10‑ből legfeljebb 1 gyermeket érinthet
- orrfolyás (orrgaratgyulladás);
- láz;
- torokfájás (garatgyulladás);
- a szokásosnál kevesebb étel fogyasztása.
Nem Gyakori: 100‑ból legfeljebb 1 gyermeket érinthet
- álmosság vagy erőtlenség (letargia).
Nem ismert: a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg
- viselkedésbeli változás, a megszokottól eltérő viselkedés.
Mellékhatások bejelentése
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik.
A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül.A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.
Kapcsolódó kérdések és cikkek
5. Hogyan kell a Losmorid‑ot tárolni?
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
A dobozon és a buborékcsomagoláson vagy a tartályon feltüntetett lejárati idő (EXP) után ne alkalmazza a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.
Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk
Mit tartalmaz a Losmorid?
- A készítmény hatóanyaga a lakozamid.
Az 50 mg‑os Losmorid filmtabletta 50 mg lakozamidot tartalmaz filmtablettánként.
A 100 mg‑os Losmorid filmtabletta 100 mg lakozamidot tartalmaz filmtablettánként.
A 150 mg‑os Losmorid filmtabletta 150 mg lakozamidot tartalmaz filmtablettánként.
A 200 mg‑os Losmorid filmtabletta 200 mg lakozamidot tartalmaz filmtablettánként.
- Egyéb összetevők:
Tablettamag:mikrokristályos cellulóz, alacsony szubsztitúciós fokú hidroxipropilcellulóz, kroszpovidon, hidroxipropilcellulóz, vízmentes kolloid szilícium-dioxid, magnézium-sztearát.
Filmbevonat:poli(vinil-alkohol), titán-dioxid (E171), makrogol, talkum és
Losmorid 50 és 150 mg filmtabletta:
vörös vas-oxid (E172)
Losmorid 100 és 150 mg filmtabletta:
sárga vas-oxid (E172)
Losmorid 50, 100 és 150 mg filmtabletta:
fekete vas-oxid (E172)
Losmorid 50, 150 és 200 mg filmtabletta:
indigókármin lakk (E132)
Milyen a Losmorid külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Losmorid 50 mg filmtabletta
Rózsaszínű, hosszúkás, mindkét oldalán domború filmtabletta, egyik oldalán dombornyomott„50” jelöléssel, a másik oldala sima, hosszúsága kb. 10,3 mm, szélessége kb. 4,8 mm.
Losmorid 100 mg filmtabletta
Sárga, hosszúkás, mindkét oldalán domború filmtabletta, egyik oldalán dombornyomott „100” jelöléssel, a másik oldala sima, hosszúsága kb. 13,1 mm, szélessége kb. 6,1 mm.
Losmorid 150 mg filmtabletta
Bézs, hosszúkás, mindkét oldalán domború filmtabletta, egyik oldalán dombornyomott„150” jelöléssel, a másik oldala sima, hosszúsága kb. 15,2 mm, szélessége kb. 7,1 mm.
Losmorid 200 mg filmtabletta
Kék, hosszúkás, mindkét oldalán domború filmtabletta, egyik oldalán dombornyomott„200” jelöléssel, a másik oldala sima, hosszúsága kb. 16,6 mm, szélessége kb. 7,7 mm.
A Losmorid 56 db filmtablettát tartalmazó, átlátszó PVC/PVDC//alumínium buborékfóliában kerül forgalomba.
A forgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó
Alkaloid – INT d.o.o. Šlandrova ulica 4, 1231 Ljubljana Črnuče, Szlovénia
Ezt a gyógyszert az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban az alábbi neveken engedélyezték:
Magyarország: Losmorid 50 mg / 100 mg / 150 mg / 200 mg filmtabletta
Horvátország: Losmorid 50 mg / 100 mg / 150 mg / 200 mg filmom obložene tablete
Bulgária: Losmorid 50 mg / 100 mg / 150 mg / 200 mgfilm-coated tablets Лосморид 50 mg / 100 mg / 150 mg / 200 mg филмирани таблетки
Szlovénia: Losmorid 50 mg / 100 mg / 150 mg / 200 mg filmsko obložene tablete
Losmorid 50 mg filmtabletta OGYI-T-23808/01 56×
Losmorid 100 mg filmtabletta OGYI-T-23808/02 56×
Losmorid 150 mg filmtabletta OGYI-T-23808/03 56×
Losmorid 200 mg filmtabletta OGYI-T-23808/04 56×
Mindegyik átlátszó PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban van.
A betegtájékoztató legutóbbi felülvizsgálatának dátuma: 2022. szeptember